Директор "живого срібла"

У 1986 році у Нижньодніпровських пісках, на краю най­більшої у Європі пустелі, введено в експлуатацію Державну установу «Новокаховський рибоводний завод частикових риб».Про сьогодення цього унікального виробництва лю­б'язно погодився розповісти кореспонденту «Нового дня» його директор, досвідчений спеціаліст рибної галузі Ігор ДИКУХА.

— Ігоре Михайловичу, розкажіть, будь ласка, у чому унікальність вашого підприємства?

— Його унікальність — у використанні великих ставкових площ, які становлять нині 1000 га. Таких заводів у Європі ще не збудовано. Тут використовуються нові технології, високий рівень механізації виробничих процесів.

Головне наше завдання — підтримання економічного стану дніпровських водосховищ за рахунок біомеліорації рослинноїдними рибами — товстолобом і білим амуром та збіль­шення обсягів промислового вилову цінних порід риб. І ще одне. Підприємство відіграє одну з головних ролей у під­триманні популяцій рослинно­їдних риб у пониззі Дніпра. Треба зазначити, що вселення у Каховське водоймище риб, які живляться нижніми водоростями, сприяє зменшенню їх біомаси, поліпшує санітарний стан води, не дозволяє Дніпру за­рости очеретом та водоростями.

Завод працює повносистемно, вирощування відбувається від ікринки до риб- дворічок. Потім їх випускають у водоймища державного значення, де вони на природній кормовій базі зоо- і фітопланктону швидко набирають вагу.

Цікавим є той факт, що ми провели перші роботи з розведення щуки, судака, сома. Десятки мільйонів дворічок рослинноїдних і коропа вселені у водоймища. З 2006 року почали впроваджувати технології відтворення аборигенних видів риб — традиційних мешканців Дніпра: щуки, сома, судака, тарані, лина, ляща (до речі, цій темі присвячена і моя кандидатська дисертація). Сформовано також маточне і ремонтне стадо аборигенних риб. Відпрацьована технологія їх молоді. Зараз працюємо з новими видами риб, які потребують штучного розведення і відтворення природних популяцій.

— Які найбільш вагомі досягнення колективу, який Ви очолюєте?

— На заводі працює дружний, працелюбний колектив однодумців і професіоналів. Як на мене, найкращий показник роботи — удосталь на прилавках ринків товстолобика та інших видів річкової риби. Попри ріст цін на морську рибу, дорожнечу м'яса, будь-який житель Херсонщини може дозволити собі купити високо­якісну рибу. 80% свіжої риби, яка реалізовується на ринках, це, в основному, товстолобик, білий амур, короп.

Починаючи з 2010 року, підприємство бере участь у традиційних агропромислових міжнародних виставках-ярмарках «АГРО». У 2015 році у Києві за вагомий внесок у розвиток аграрного сектору України виставком вручив колективу «Золоту медаль». Держ­рибагетство України нагородило підприємство дипломом «За відродження інноваційних технологій та високі показники у аквакультурі».

Нещодавно я повернувся з асамблеї NACEE, яка цього року проходила в Мінську. Там було заслухано мою доповідь про вирощування щуки у по­лікультурі. З білоруськими колегами укладено договір про співпрацю.

Наприкінці травня на заводі побував міністр сільського господарства і продовольства України Олексій Павленко. Він ознайомився з видовим складом гідробіонтів, виробничими лабораторіями, інкубаційним цехом. Залишився задоволеним.

— Розповідають, що Вам належить ідея створення показового рибного господарства у Шиловій балці?

— Для втілення у життя цього дітища вкладено багато творчої думки і праці людей. Приємно відчувати, що наші зусилля окупилися сторицею. 10 років тому на місці занедбаного водоймища, яке нагадувало болото, у мальовничому та чарівному куточку відомої Шилової балки створено ставковий комплекс з показовим рибним господарством. Сьогодні це популярне місце відпочинку та аматорського рибальства для усіх бажаючих.

Володимир МЕНИСЕНКО,

спеціальний кореспондент «Нового дня»


фото "Новий День"

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: i-atanasov@bigmir.net, контактиархівТеатр Куліша - Херсон