Борис Прищепа

В журналистике с 1967 г., член НСЖУ. Лауреат премии имени Илюши Кулика (1977 г.), Гостелерадио Украины (2010 г.), премии имени Ивана Гайдая (2013 г.).

Депутати можуть бути наділені правом… побувати на війні

Депутати можуть бути наділені правом… побувати на війні
У Верховній Раді України зареєстрований проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (щодо мобілізації народних депутатів України) авторства Валентина Нечипоренка.

Запропоновані зміни стосуються лише однієї статті – 23-ї. У відповідності із пропозиціями Валентина Нечипоренка, вилучається абзац дев'ятий частини першої статті 23, у якому мова йде про те, що не підлягають призову серед іншого, народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Натомість закон пропонується доповнити статтею 23-1, яка гласить: «Стаття 23-1. Особливості проходження військової служби під час мобілізації народними депутатами України та депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим».

У відповідності із пропонованими змінами, народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим мають право відбути на військову службу під час мобілізації до місць виконання бойових завдань Збройними Силами України у міжсесійний період та дні, коли немає пленарних засідань. Рішення щодо функціональних обов'язків депутата, в місцях виконання бойових завдань, приймається за погодженням депутата з особами, в компетенції яких знаходиться відання даного питання».

Тобто, народні депутати, за задумом ініціатора законопроекту, - це такі собі вольноопределяющиеся (військовослужбовці в російській та іноземних арміях у ХІХ – на початку ХХ століття, які добровільно поступили на воєнну службу після одержання вищої або середньої освіти, і несли її на пільгових умовах), та й то, як мовиться не в повному обсязі. Бо військові люди із народних депутатів, якщо такий закон буде прийнято, мають право стати суто весільним генералами в зоні тилу АТО, але аж ніяк не воїнами на передовій.

Нащо клопіт із проектом закону? Це запитання, скоріш його ініціаторові. Але можемо висловити припущення, що народний депутат бодай у такий спосіб, хоча б умовно, має намір поставити знак рівності між звичайними громадянами України і незвичайними, до яких апріорі віднесено народних депутатів. Бо на простих громадян покладено обов'язок ставати воїном у лиху годину, а народним депутатам надано право. Всього лиш. Плюс своє право вони мають можливість реалізувати у міжсесійний період та у дні, коли немає пленарних засідань. Така невеличка між простими, або як модно зараз висловлюватись, пересічними громадянами, і абсолютно непересічними, різниця.

Втім, закони пишуть і приймають вони, а не ми. При тому таке право їм надали ми. І це правильно й демократично. Біда в тому, що вони цього розуміти не хочуть.

Якось один голова місцевої територіальної громади, виступаючи на вселенських зборах таких самих голів, задав риторичне запитання колегам: чи часто вони бачать у себе в кабінеті, на засіданнях виконкому чи сесійних засіданнях депутатів районних, обласних рад і Верховної Ради? Чи не забули депутати, як, будучи іще кандидатами, давали виборцям клятвені обіцянки зробити те, оте і аж оте? У тім числі й докласти всіх зусиль для припинення воєнних дій на Сході держави?

Обіцянки виявились тим, чи й були до того - струсом повітря.

Тепер їм може бути надане право (у вільний час, так би мовити, позаурочно!) відбути до місць виконання бойових завдань Збройними Силами України. Але не надовго і не в окопи. Судячи із того, що народному депутатові, як і будь-якому призваному запаснику, перед відбуттям у зону бойових дій треба обов'язково пройти відповідну перепідготовку, то цей законопроект так і залишиться невиразною міною на благородному депутатському обличчі при геть поганенькій грі.

P.S. Яких депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим має на увазі ініціатор законопроекту Валентин Нечипоренко, він не уточнює. Мабуть, колишніх. Бо на сьогодні в Криму – такі реалії – немає Верховної Ради, а є Государственный Совет Республики Крым. А депутатів цього Совєта навряд пошириться юрисдикція запропонованого закону. А якщо – повіримо ініціаторові – пошириться, то вона обов'язково приведе їх в окопи противної сторони. Чи я чогось не розумію? Чи народний депутат Валентин Нечипоренко, як казав незабвенний Кіндрат Галушка, не в курсі дєла?

Борис ПРИЩЕПА

© 2020 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: kherson.inform@ukr.net, контакти, архів