Як абітурієнтові стати студентом

Як абітурієнтові стати студентом

Вступна кампанія до вищих навчальних закладів набирає свою активну фазу. Попереду в нинішніх одинадцятикласників - незалежне тестування, здача документів до вишу і, нарешті, отримання заповітного місця в списку вступників. Що ж потрібно врахувати, щоб пройти всі етапи шляху з абітурієнтів у студенти успішно?

Травень. Закінчити школу і відсвяткувати

Поки що у випускників триває шкільний період вступу - здача Державної підсумкової атестації, результати якої будуть внесені на додаток до атестата про повну загальну середню освіту та враховані при визначенні його середнього бала. У понеділок, 27 травня, всі одинадцятикласники здали атестацію з української мови. Попереду - іспити ще з двох предметів: профільної дисципліни (для тих, хто навчався у класах з профільною освітою) або історії України чи математики (для учнів універсальних класів).

Завершиться атестаційний період 31 травня. А 1 червня у більшості українських шкіл будуть вручені атестати і пройдуть випускні вечори.

Втім, розслаблятися - як і дуже відзначати - випускникам ніколи: вже через день у країні стартує Зовнішнє незалежне оцінювання знань.

Червень. Нічого не забути і приїхати вчасно

Як і минулого року, відкриють ЗНО-2013 тести з хімії, які пройдуть у понеділок, 3 червня. 5 і 6 червня відбудуться обов?язкові для всіх тести з української мови та літератури. Також у дві сесії, 12 і 13 числа, пройдуть тести з математики, а 19 і 20 числа - з історії України. Закінчиться ЗНО 27 червня - перевіркою знань зі світової літератури. Всього ж для здачі буде доступно 14 предметів.

Додаткова сесія незалежного тестування - для тих, хто не потрапив на основну з поважних причин - запланована на 4-11 липня. Результати ЗНО будуть опубліковані з 18 червня до 7 липня (для учасників додаткової сесії - до 16-го). Розгляд апеляцій - з 21 червня.

Випускник може здавати чотири предмети, з українською мовою та літературою включно. Для цього йому знадобляться запрошення-перепустки для участі у ЗНО, Сертифікат, отриманий при реєстрації, і паспорт або інший документ, що засвідчує особу, серія та номер якого позначені в Сертифікаті.

Варто відзначити, що цього року в Україні буде працювати 4730 пунктів тестування, в основному - в навчальних закладах. Про те, як до них доїхати, причому вчасно, бажано подбати заздалегідь - інформація про час і місце проведення тестування мається на згаданому вище запрошенні-перепустці. Приїжджати ж на пункт тестування бажано за півгодини до його початку, щоб спокійно потрапити в аудиторію, допуск в яку закінчиться за 10 хвилин до початку - о 10:50.

Липень. Піти, подати і здати

Далі вже настає черга безпосереднього вступу до вищих навчальних закладів. Подавати документи до них можна двома способами: віддалено - через інтернет - і безпосередньо в приймальні комісії. Вступ в інтернеті буде доступний шляхом подачі документів через Єдину державну базу освіти (ЄДБО), в якій потрібно зареєструватися, заповнити відповідні форми (список необхідних документів - нижче) і відправити їх на електронні скриньки обраних вузів. При цьому варто бути готовим зірватися з місця і продублювати подачу документів вручну, якщо щось раптом піде не так.

Для традиційного «паперового» варіанту знадобляться: заява про вступ (зазвичай пишеться в деканаті), документ державного зразка про здобутий освітній рівень, додаток до нього, сертифікат ЗНО (приймаються всі, починаючи з 2008 року), меддовідка за формою № 086-о та документ, що засвідчує особу, - паспорт або свідоцтво про народження. Якщо подаються копії документів, абітурієнт може наполягти на їх завіренні вступною комісією.

Приймальні комісії почнуть роботу 1 липня і пропрацюють рівно місяць, до 31 числа включно. Тим, кому належить здавати вступні іспити або творчі конкурси, потрібно все встигнути швидше - до 20 липня.

Нагадаємо, що абітурієнт має право подавати по 3 заяви в 5 вузів країни.

Найскладніша частина вступу - проходження всіляких вступних випробувань - раніше за всіх почнеться у людей творчих: 10 липня у вузах стартують творчі конкурси, які будуть проводитися в кілька сесій до 31 числа. Хоча прийом документів на такі спеціальності, нагадаємо, закінчується 20 липня.

З 21 по 31 липня в університетах і академіях проходитимуть вступні іспити. Окремо варто нагадати, що абітурієнти можуть розраховувати і на додаткові бали - за призові місця на олімпіадах та участь у фінальній частині конкурсу робіт Малої академії наук. Але враховуватися ця «добавка» буде тільки якщо робота написана на тему, що відповідає обраній спеціальності.

Прохідний бал ЗНО з профільної дисципліни складе 140 пунктів. Однак вуз має право підвищити цей бал за своїм розсудом. Зате за однією з другорядних дисциплін кількість балів може бути навіть меншою за необхідних 124 - однак за умови, що з профільного предмету абітурієнт набрав 170 і більше балів.

Серпень. Знайти себе і загуляти

Строго до полудня 1 серпня виші повинні опублікувати рейтингові списки рекомендованих до зарахування. Цього року на абітурієнтів чекає невелике, але приємне нововведення: якщо раніше вступники були змушені їхати до вишу і вишукувати свої прізвища на інформаційних стендах, то тепер навчальні заклади зобов?язані дублювати списки і на своїх сайтах. Принаймні, в Міносвіти обіцяли, що так і буде.

Якщо місце «прохідне», щасливий абітурієнт може сміливо нести оригінали документів до вишу. Для решти залишаються другий і третій рейтингові списки, що публікуються, відповідно, 5 і 8 серпня.

Функціонуватиме і система «Конкурс», що добре себе зарекомендувала. Більше того, в ній повинна з?явитися інформація про тих, хто йде поза конкурсом. При цьому «позаконкурсний» абітурієнт може скористатися лише однією перевагою і штурмувати виш або за пільгою, або за цільовим вступом.

Далі залишаються, по суті, технічні моменти. До 11 серпня виш зараховує всіх «бюджетників». До 25-го - всіх контрактників. Після чого у тих, хто вже вступив, залишається тиждень на те, щоб з полегшенням зітхнути і знову приступити до навчання - цього разу вже по-дорослому.

Коментарі

Херсонцы в твиттере