Омбудсмен підказала водіям, як уникнути спірних штрафів ДАІ

Омбудсмен підказала водіям, як уникнути спірних штрафів ДАІ

Омбудсмен Валерія Лутковська ініціювала перевірку роботи ДАІ та виявила низку системних фактів порушення прав водіїв з боку дорожньо-патрульної служби України , повідомляє прес-служба Асоціації українських моніторингів діяльності правоохоронних органів у дотриманні прав людини.

Омбудсмен зазначає, що інспектор ДАІ не має права штрафувати водія, якщо порушник при складанні протоколу в графі пояснень вказав, що хоче скористатися юридичною допомогою.

На думку уповноваженого Верховної Ради з прав людини, ці проблеми пов'язані з необізнаністю громадян щодо своїх процесуальних правах.

Як зазначили працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, інспектор ДАІ не має права штрафувати водія на місці зупинки автомобіля, якщо порушник при складанні протоколу в графі пояснень вказав, що хоче скористатися юридичною допомогою.

На думку правозахисників, співробітник ДАІ під час складання адмінпротоколу зобов'язаний повідомляти водієві про його право скористатися послугами адвоката. Однак на практиці в Державтоінспекції нехтують цією нормою законодавства.

Якщо ж порушник ПДР в протоколі вказав про правову допомогу адвоката, то співробітник ДАІ не має права на місці штрафувати водія в силу чинного національного законодавства (ст. 268 Кодексу про адміністративні правопорушення) і міжнародного права, відзначили в омбудсмена.

Також, згідно зі ст. 59 Конституції України «Кожен громадянин має право на правову допомогу і вибір захисника своїх прав. У випадках, передбачених законом, така допомога надається безоплатно». Тобто держава гарантувала можливість будь-якій особі вільно і без обмежень одержувати юридичну допомогу в обсязі і формах, як того вимагає Конституція, наголошується на сайті омбудсмена.

Крім того, таке право закріплено положеннями Європейської конвенції: «Кожен має право захищати себе особисто або за допомогою обраного ним захисника. Якщо ж громадянин не має достатніх коштів для оплати допомоги адвоката, то може отримати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя».

Велика Епоха

Херсонцы в твиттере