Громади самореалізовуються

Олена НЕЧИПУРЕНКО (Новий день № 9 (5056)28.02.13)

Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень у партнерстві з обласною організацією КВУ, громадськими організаціями «За майбутнє Херсона» і «Безпосереднє народовладдя» у прес-клубі «Новий день» презентували Ресурсний центр для Органів самоорганізації населення (ОСН) області, який сприятиме обміну досвідом, взаємній підтримці та спільному вирішенню проблем. Ініціатори проекту взялися за втілення ключових завдань центру: освітні заходи для представників ОСН та органів місцевого самоврядування, правову допомогу та консультації з проблемних питань, їх аналітичне узагальнення, методичну підтримку й напрацювання рекомендацій для місцевих рад.

На відміну від сусідніх Миколаєва та Одеси, де органами самоорганізації охоплена більшість населення, в Херсоні ОСН є великою рідкістю, ймовірно, через пасивність та безініціативність громад, відсутність успішних історій їх створення, дефіцит правових знань. Тому й уособлюють собою ці органи здебільшого квартальні та будинкові комітети (ОСББ), які опікуються переважно вузькопрофільними проблемами забезпечення життєдіяльності багатоквартирних будинків чи приватного сектора забудов. Натомість ОСН, як для громади, так і для влади, могли б бути корисними в набагато ширшому спектрі. Тому ресурсний центр і налаштувався ліквідувати існуючі прогалини шляхом інформування громадян про порядок та умови створення ОСН, їхні можливості у подоланні численних проблем, допомоги в реєстрації (легалізації) цих органів та правовій освіті їх представників, покращення нормати¬но-правових і матеріально-технічних умов їх діяльності. Сприятиме центр і вже діючим ОСН у здійсненні їх повноважень та органам місцевого самоврядування в налагодженні плідної співпраці з ними. Фахову допомогу можна буде отримати не лише в Херсоні за адресою центру: Придніпровський узвіз, 1/8, а й у Каховці, Скадовську та Новій Каховці.

Є приклади успішної співпраці ОСН з органами місцевого само; врядування. Скажімо, з питань узгодження забудови території на Забалці (ОСН № 19). Наразі місцевим жителям дали можливість висловити власні пропозиції стосовно того, що має бути на двогектарній площі, звільненій з-під старих зруйнованих споруд. Жителі мікрорайону категорично проти того, щоб віддавати цю територію під приватну забудову, а воліють бачити тут загальноосвітню школу або ж будинок культури зі спортивними секціями, дитячими майданчиками. Прикладом найуспішнішого в Херсоні було названо ОСН «Авіатор» (в рамках багато-квартирного будинку по вул. Миру).