Свято театру і театральні свята

Олександр Карпенко (Херсонський вісник № 7 (1173)13.02.13)

11 лютого Херсонський обласний академічний музично- драматичний театр імені Миколи Куліша знову зустрічав журналістів. Але цього разу не на чергову прем'єру, а щоб поділитися планами на майбутнє, якими поділилися генеральний директор театру Олександр Книга, голова оргкомітету фестивалю «Мельпомена Таврії» Олександр Мудрий та режисер тетру Влада Бєлозоренко

КИЇВСЬКА «РОЗМОВА, ЯКОЇ НЕ БУЛО»
1 та 2 лютого артисти Херсонського театру відвідали Національний центр театрального мистецтва ім. Леся Курбаса. Але не з екскурсією. Вони порадували вибагливого столичного глядача спектаклем Родіона Білецького «Розмова, якої не було», режисер Влада Бєлозоренко.

Як розповів Олександр Книга, гастролі виявилися не з легких, під час демонстрації спектаклю всі дуже переживали, адже на виставу було запрошено дуже багато поважних гостей, столичних журналістів, театральних критиків, серед яких були Олег Вергеліс та Сергій Васильєв, (відгуків яких бояться навіть маститі столичні театрали), відомих діячів культури та мистецтв України. Та все ж таки головним глядачем були наші земляки.

Як чесно зізналася Влада Бєлозоренко, їй було страшно представляти своє творіння на суд столичного глядача: «Спершу відчувала себе незатишно, але коли закінчився спектакль і люди почали обговорювати його, стало зрозуміло, що говорили вони щиро. Завжди краще піти і не слухати відгуки, ніж бачити нещирість. Але ми вміємо приймати критику, осуд є шлях далі. Напевно, все вдалося ». І хоча для Влади «Розмова, якої не було» це лише її друга вистава, поставлена на сцені херсонського театру. Дійсно, все вдалося. Критики позитивно відреагували на виставу.

Але на цьому підкорення столичної сцени не закінчується. У планах на майбутнє показ «Енеїди» та інших спектаклів нашого театру. За задумом Олександра Андрійовича, це повинно відбуватися на кількох сценах одночасно.

15, ШОКУЮЧА, МЕЛЬПОМЕНА
Недивлячись на те, що проведення наступного, ювілейного, XV Міжнародного театрального фестивалю

«Мельпомена Таврії» заплановано з 24 травня по 2 червня, підготовка вже триває повним ходом.

Як розповів директор театру Олександр Книга, цього року перед оргкомітетом фестивалю стоїть завдання показати херсонському глядачу та гостям фестивалю кращі театральні колективи з 15 країн світу. І це, напевно, вдасться. Адже на сьогодні вже отримано заявки на участь більш ніж від 30 театрів з 14 країн світу: України, Росії, Білорусі, Молдови, Грузії, Латвії, Румунії, Азербайджану, Угорщини, Польщі, Ізраїлю, Італії, Португалії та Німеччини.

Не обійдеться і без традиційних нововведень. По-перше, цього року на фестивалі працюватиме лише журналістське журі. А замість професійного буде працювати експертна рада, до якої війдуть відомі театральні критики, режисери, драматурги, відомі театральні діячі, загалом близько 20 чоловік. Заплановано дещо змінити і карнавальну ходу, вона трішки змінить маршрут. Окрім цього, в планах і проведення загального, масштабного випускного в центрі міста, адже відкриття фестивалю припадає на 24 травня, після чого ексшколярі зможуть приєднатися до театрального карнавалу. Але поки що ця ідея Олександра Андрійовича знаходиться на стадії розробки і обговорення з керівниками області та міста.

Ще одними із можливих нововведень ювілейної «Мельпомени» є постановка спектаклю просто на березі Дніпра, на набережній парку Слави, та нічна вистава на сцені посеред лісу. Що саме це будуть за вистави - поки що секрет.

Взагалі, що саме ми зможемо подивитися на херсонській сцені, поки зберігається в таємниці. Олександр Андрійович розкрив її тільки частково. Але вона має шокувати глядача.

Так, наприклад, португальці обіцяють вразити нашого глядача сучасної драмою, яка вже зараз викликала серед членів оргкомітету безліч суперечок. Можу сказати лише одне: впродовж півтори години розповість херсонцям і гостям фестивалю про самотню жінку, провідною буденну, нічим не примітне життя, неминуче наштовхує її на думку про суїцид.

Угорці хочуть привезти в Херсон нашумілий у них мюзикл «Граф Монте- Крісто», з яким вони об'їздили Європу. Наші ж служителі мельпомени планують блиснути «Енеїдою» і прийдешньої прем'єрою, спектаклем «Продавець дощу».

ТЕАТРАЛЬНЕ «ОСВІДЧЕННЯ В КОХАННІ»
Поділився Олександ Книга і театральними, можна сказати, святковими, планами на майбутнє - масштабними розважальними програмами.

Так, до Дня всіх закоханих херсонцям покажуть виставу «Тато в кубі». Але з сюрпризом. Як пообіцяв Олександр Андрійович, веселощі почнуться для херсонців вже з порогу: інсталяції на любовну тематику, жива музика та багато-багато іншого.

Не залишиться осторонь і Міжнародний жіночий день. До цього величного свята вся чоловіча половина театру готує грандіозну, за словами Олександра Книги, програму. Яку саме - поки секрет, відомо лице її назва - «Освідчення в коханні» і те, що проект намічається досить масштабний, і по по своїй якісності і помпезності не поступиться недавньої прем'єри «Енеїди», найдорожчої постановки театру.

І, звичайно ж, - Міжнародний день театру, до якого заплановано, окрім показу найкращих вистав театру, ще одна прем'єра - «Продавець дощу», над якою працює Влада Белозоренко. Як зізналася сама Влада, спектакль буде досить експресивним. А головні ролі виконають Сергій Кияшко, Олександр Мельник та Сергій Михайловський.

Щодо головної жіночої ролі, вона буде лише одна. Хто саме її виконає, поки що теж таємниця.

КРАЩІ АКТОРИ 2012 РОКУ
Окрім цього, до Міжнародного дня театру вирішили обрати «Кращого актора» та «Кращу актрису» 2012 року. А почесну місію визначити «Кращих» довірили глядачу за допомогою Інтернет- голосування на сайті театру http:// www.teatrkulisha.org/, долучитись до якого ми запрошуємо і вас.

БЕЗПЕКА - ПОНАД УСЕ
Не залишається осторонь і турбота про безпеку. Цього року керівництво театру довило це як ніколи. Багатотонна протипожежна завіса, яка повинна опускатися після кожної вистави, щоб захистити театр від вогню, відремонтована. Як розповів Олександр Книга під час екскурсії журналістам, яку він провів по закінченні прес-конференції, механізм, який піднімає та опускає завісу, не працював близько 15-ти років. Дивлячись на його півстолітній вік, ніхто не хотів братися за ремонт. Та все ж таки вдалося знайти майстра та кошти. І як результат - тепер протипожежна безпека в повній безпеці.

Надалі, в планах театру - заміна зношених стільців та переобладнання глядацької зали. І над цим уже працюють. У Херсон вже приїхав старий стілець з Національного театру ім. І. Франка, який дещо обновили та приміряли. Зараз триває процедура передачі цих крісел на баланс нашого театру. Залишиться лише знайти кошти для заміни оббивки крісел, близько 300-400 тис. грн. А далі - на черзі стеля.

Але поки що всі починання «впираються» у гроші, тому питання, пов'язані з ремонтом Херсонського театру, будуть вирішуватися поетапно, запевнив директор херсонського театру Олександр Книга.