Воду в Херсоні звільнили від хлору і прирівняли до нафти

Володимир МАЛИШКО (Новий день № 7 (5054) 14.02.13)

Минулої п'ятниці на телеканалі «Скіфія» за участі директора Херсонського міськводоканалу Ігоря Козакова пройшла програма «Вечірня студія», під час якої була розкрита маса цікавих питань на тему постачання мешканцям обласного центру основного джерела життя — води.

«За три роки ми збільшили кількість городян, котрі отримують 8оду цілодобово, з 47% у 2009-му до 78% сьогодні, або ж 92 800 чоловік за останні три роки отримали цивілізацію у вигляді якісного цілодобового водопостачання і водовідведення», — розповів Ігор Козаков. Він також зазначив, що на сьогодні очікують підключення до безперебійного водопостачання ще близько ЗО тисяч городян, котрі проживають у Таврійському і Північному мікрорайонах, центрі міста та районі Житлоселища.

За його словами, 24 години на добу вода зовсім скоро буде у 16-поверховому будинку на Острові за адресою вул. Шенгелія, 1, у центрі Херсона в будинках за адресами: вул. 295-і Стрілецької дивізії, 3, Московська, 5, 5-а, 9/7, 20, Гагаріна, 8, 10, а також в районі ХБК по Бериславському шосе, 4, 6, 8, та вулицях Айвазовського, 5,5-а, Чорноморська, 58, 60, 62.

Ігор Козаков розповів, що проводити роботи з переведення Херсона на цілодобове водопостачання стало можливим завдяки масштабному ремонту колекторів і нагадав, що в результаті сніжної зими і стрімкого приходу весни 2010 року було в рази збільшене навантаження на самопливні колектори Херсона, термін експлуатації яких був до того часу перевищений удвічі.

«Вони не витримали,через що стався збій у роботі водопровідних мереж Херсона, визнаний регіональною техногенною аварією», — нагадав Ігор Козаков. Він розповів, що, окрім оперативної роботи фахівців, вирішити цю проблему допомогла активна позиція губернатора Херсонської області Миколи Костяка, який домігся виділення коштів на проведення ремонтних робіт з резервного фонду Кабінету Міністрів України.

Як виявилося, тоді в Херсоні не було організацій, готових проводити роботи по заміні колекторів без зупинки роботи каналізації, яка обслуговує відразу 78 тисяч жителів 6 мікрорайонів Херсона: 4-х Таврійських та 2-х Північних. Врятувала ситуацію організація з Миколаєва, яка, володіючи власною технологією, без відключення людей від водоподачі й водовідведення проклала сучасні труби і дала на них гарантію на 50 років.

Тепер представники силових структур в Херсонській області звинувачують миколаївців у розтраті 5 мільйонів гривень. Сам же Ігор Козаков у «Вечірній студії» припустив, що, можливо, однією з причин звинувачення є недобросовісна конкуренція та елементи конкурентної боротьби. «Виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів перевірялося вже 4 рази. Обласне контрольно- ревізійне управління проводило ретельну перевірку. Рахункова палата України перевіряла кошторисну документацію та обсяги виконаних робіт. Була перевірка з Міністерства житлово-комунального господарства. Була здійснена державна експертиза проектно-кошторисної документації», — розповів директор Херсонського міськводоканалу, висловивши впевненість, що силові структури в даному конфлікті розберуться, відзвітують, після чого можна буде визначити, хто правий, а хто винен.

Відповідаючи на питання ведучої програми «Вечірня студія», чи не вплине реконструкція мереж на плату за воду, Ігор Козаков відповів, що тарифи на водопостачання та водовідведення в обласних центрах затверджує Національна комісія з регулювання цін на ринку житлово-комунального господарства. «Нас, керівників водоканалів, збирали. Мова не йде проте, щоб підвищувати тарифи. При цьому у державному бюджеті вперше за весь час існування держави Україна передбачено компенсацію різниці в тарифах на послуги тепло- та водопостачання, тому я не прогнозую найближчим часом значне підвищення цін на наші послуги», — розповів Ігор Козаков.

При цьому він зазначив, що основи для початку процесу переходу всіх жителів Херсона на цілодобове водопостачання були закладені у 2010 році урядом країни, який визнав існування проблем у даній сфері і прийняв програму «Питна вода».

Фундаментальною зміною в сприйнятті процесу користування і поводження з водою є визнання її як одного з національних надр, нарівні з нафтою і газом. Виходячи з цього, користувачі повинні платити за воду, її споживання повинне контролюватися. Ігор Козаков навів яскравий приклад проблеми контролю за водними надрами: на балансі Херсонського міськводоканалу перебуває 135 свердловин, при цьому діяльність ще 270 свердловин в Херсоні є неконтрольованою. Ці джерела води були створені суб'єктами господарювання ще за радянських часів, і поки невідомо, чи експлуатуються вони з дотриманням відповідних норм.

Крім цього, контролюватися споживання води повинне і на рівні простих абонентів. За словами Ігоря Козакова, Національна комісія регулювання ринку ЖКГ зобов'язала усі водоканали перейти на облік води за лічильниками, а не нормами. У майбутньому це буде умовою видачі ліцензії. На сьогодні, за словами директора Херсонського міськводоканалу, 68% херсонців перейшли на облік за лічильниками. За його прогнозами, протягом 1,5—2 років лічильники будуть у 100% абонентів.

Поділився Ігор Козаков і ще одним цікавим фактом. Згідно .з нормами МНС, до серпня 2012 року мешканці центральної частини Херсона були зобов'язані мати протигази на випадок гіпотетичної аварії хлораторної Херсонського міськводоканалу. Вважалося, що в разі такої аварії могла утворитися хмара, яка б накрила центральну частину міста. На абсолютно всіх мешканців центральної частини міста необхідно було придбати протигази, однак з липня- серпня минулого року такої проблеми не існує як такої, оскільки в цій частині Херсона знезараження води здійснюється абсолютно безпечною речовиною — гіпохлоритом натрію.

Ігор Козаков розповів: «Ще дві насосні станції — № 2 в районі нового онкологічного диспансеру та № 4 на Текстильників — ми позбавимо від хлору, переведемо на безумовно екологічний та економічний гіпохлорит натрію, і далі на підприємстві не існуватиме витратної частини, що стосується хлору».

«Навіть з малим обсягом фінансування у 2013 році ми поетапно, крок за кроком, підемо від знезараження води рідким хлором. Замість нього точно буде гіпохлорит, як би важко не було підприємству. А хлором раз на рік навесні будуть знезаражуватися магістралі, — зазначив директор Херсонського міськводоканалу. — Ми прагнемо того, аби херсонцям було комфортно жити у їхньому місті»."