Медогляд у школі: плюси і мінуси

Олена НЕЧИПУРЕНКО (Новий день № 7 (5054) 14.02.13)

14 січня уряд України своєю Постановою «Про зміни до Порядку здійснення медичного обстеження учнів загальноосвітніх навчальних закладів» повернув обов'язкові щорічні профілактичні медогляди учнів до навчальних закладів.

Слід зауважити, що раніше процедура проходження обов'язкового щорічного медогляду школярів відбувалася або в індивідуальному порядку, коли батьки брали дитину за руку і обводили по кабінетах лікарів, або ж учнів організованими групами до визначених територіальних лікувально-профілактичних закладів погоджувалися супроводжувати класні керівники. Ускладнювало процедуру те, що «за місцем проживання» заклади знаходяться лише умовно. На практиці ж діставатися до них у місті доводиться з пересадками кількома видами транспорту, а в сільській місцевості ще проблематичніше. Зазвичай на все це витрачався час навчального процесу. До того ж, якщо школяр не встигав пройти всіх необхідних спеціалістів і здати аналізи впродовж дня, йому доводилося звертатися до медичної установи знов у порядку загальної черги. Молодших учнів на дообстеження мусили возити батьки.

— Нічого путнього від «нав'язливих» медоглядів у поліклініці не пригадую, — ділиться враженнями старшокласниця Олена в коридорі дитячої поліклініки однієї з лікарень Херсона. — Метушня під дверима лабораторії, поки здаси аналізи, а потім черги під кабінетами. Хтось у верхньому одязі, хтось без нього. Чи не в кожному кабінеті доводиться роздягатися-одягатися, роззуватися. Лікарі та медсестри теж знервовані, бо в двері постійно хтось зазирає, запитує, носиться з якимись картками та довідками, що відволікає медперсонал. Складається враження, що ми не в лікарні, а на стрічці конвеєра чи на призовному пункті. Але ж багатьом з нас потрібно було б приділити більше уваги. В деяких однокласників проблеми з нирками, серцем, опорно-руховим апаратом. А їм з року в рік на бланку огляду «штампують» одне і те ж. Сподіваюся, що переведення оглядів до школи дозволить лікарям нарешті зосередитися.

Від батьків ми почули переважно схвальні відгуки стосовно нововведення. Дехто радіє, що нарешті відпаде потреба супроводжувати дитину на огляд, збирати довідки та висновки лікарів. Декого завжди дратувало, що здорові діти мусили чекати на огляд у черзі з тими, котрі прийшли на прийом до лікаря, бо кашляють чи шморгають носами. Та і якість медоглядів не витримує критики через почасти формальне ставлення до них. Мовляв, якщо батьки не написали на бланку опитування про наявність у дитини спадкових чи хронічних хвороб, то ніхто й не зверне уваги, хоча вони помітні неозброєним оком. Втім, заради об'єктивності не будемо оцінювати якість виконання профілактичних оглядів в цілому, адже чимало висловлених точок зору можуть бути суб'єктивними, хоча багато в чому вони й збігаються.

У педагогів та керівників шкіл з цього приводу власна думка. Мовляв, чимало батьків легковажно ставляться до стану здоров'я своїх дітей, почасти ігнорують відвідування лікаря не те що з профілактичною метою, а й коли їм явно потрібна кваліфікована допомога. Якщо вже виходу немає, то дехто обходиться формальними довідками, аби вчитель фізкультури чи шкільна медсестра «не набридали». Профогляди ж у школах все-таки мають ліквідувати цю прогалину, хоч на їх проведення і знадобиться письмова згода батьків. А ще — окремі приміщення та інвентар, адже кабінети медсестер здебільшого затісні для цього.

Урядовці ж переконані, що тепер у школах медобстеженням нарешті будуть охоплені абсолютно всі учні. Це дасть змогу вчасно виявляти захворювання, схильність до хвороб та надавати школярам кваліфіковану медичну допомогу. Міносвіти наразі доручили створити відповідні умови в школах, а Міністерство охорони здоров'я зобов'язали забезпечити заклади спеціалістами, приладдям та устаткуванням. Доки з міністерства не спустили відповідний наказ, від коментарів утримуються як лікарі-педіатри, так і фахівці обласного управління охорони здоров'я. Хоча зізнаються, що проводити медогляд «у спортзалі» без потрібного обладнання, як і викроїти для цього час необхідного переліку лікарів, буде вкрай непросто. Втім, графіки оглядів по школах таки доведеться складати з урахуванням вимог постанови. Щоправда, застерігають медики, нововведення аж ніяк не сприятиме підвищенню уваги індивідуально до кожної дитини та створенню можливостей у разі необхідності дообстеження, як це було раніше. Натомість відновлення профоглядів у стінах навчальних закладів ніяк не заперечує обстежень школярів у сімейних лікарів та терапевтів загальної практики. Крім того, буде збережено автоматизований комплекс диспансерних оглядів, який працює для моніторингу стану здоров'я дітей та підлітків, діагностики захворювань на ранніх стадіях, оцінки розвитку і харчування дитини, висновків про ризик патологічних відхилень і рекомендації з дообстеження для уточнення остаточного діагнозу. Таким чином на дитину збирається понад 400 медичних даних, проводяться лабораторні (аналіз крові та сечі) та інструментальні дослідження (кардіограма, динамометрія, спірометрія, вимірювання гостроти зору, антропометрія).