Обережно: дикі тварини

Херсонський вісник №34(1200) 22.08.2013

19 серпня 2013 до міського травмпункту комунального закладу «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» звернулась мешканка житлового будинку №83 по вул. Комкова, 1954 року народження, яка на 8 поверсі у під'їзді будинку отримала укус щура у праву стопу.

Після надання першої медичної допомоги жінка взята під нагляд і відпущена до дому з призначенням курсу профілактичного лікування.

Вказаний житловий будинок знаходиться на обслуговування ТОВ «Україна». Дератизація в ньому у поточному році проводилась тричі: у лютому, квітні та липні. Більш того, 1 серпня заварений ствол сміттєпроводу в цьому під'їзді із складанням акту, тому в обслуговуючій організації здивовані появою пацюка після проведених заходів. Сьогодні надана заява на проведення додаткових дератизаційних заходів.

Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення м. Херсона міської ради нагадує

Як домашні, так і дикі тварини нападають на людей досить часто. У більшості випадків укуси виходять від собак, кішок, мишей, щурів, єнотів, хом'ячків, лисиць. Укуси як диких, так і домашніх тварин небезпечні, перш за все, тим, що вони можуть стати причиною інфікування людини сказом. Крім цього, такі укуси можуть спровокувати виникнення гнійника, а також зараження рани.

Надання першої допомоги при укусах тварин

У випадку, якщо Вас або когось з близьких Вам людей вкусила тварина, потрібно діяти відповідно до наступних правил:

якщо укус неглибокий, необхідно для початку приготувати двадцяти відсотковий мильний розчин і промити їм уражену ділянку. Готується такий розчин дуже легко: один шматочок туалетного мила або третю частина мила господарського розчинити в двох склянках води.

Отриманим розчином ретельно промити уражену ділянку протягом п'яти хвилин. Потім використовувати антибактеріальну мазь, щоб попередити розвиток інфекційного процесу. Нанести мазь, після чого накласти стерильну пов'язку. Навіть незначні ранки вимагають пильної уваги.

Пам'ятайте: в таких випадках рана повинна гоїтися дуже швидко. Якщо ж у місці ураження виникли гнійні виділення, з'явилося почервоніння або припухлість, тоді як можна швидше отримайте консультацію фахівця. При розвитку інфекції може спостерігатися і підвищення температури тіла.

Якщо ж укус глибокий і супроводжується кровотечею, тоді, в саму першу чергу, варто пам'ятати про те, що така кровотеча допомагає очистити рану від слини тварини, так що зупиняти його відразу ж не варто. Для початку промийте рану двадцятипроцентним розчином з милом протягом десяти-п'ятнадцяти хвилин. Після цього обробіть шкірний покрив навколо рани етиловим спиртом або спиртовим розчином йоду, після чого накладіть чисту пов'язку. Вату в таких випадках краще всього не використовувати, оскільки вона може приклеїтися до рани і потім її буде дуже важко видалити.

Як тільки все це буде зроблено, відправляйтеся за медичною допомогою, так як тільки лікарі-фахівці, в разі потреби, зможуть ввести Вам щеплення проти сказу.

При укусі тварини викликати лікарів швидкої допомоги необхідно у разі, якщо

— укус тварини незначний, проте людина не знає, було чи не було вакциновано тварина;

— дуже глибокий укус, при якому відзначається надмірне ураження шкіри, що не дає можли¬вості побачити дно рани;

— людина укушена твариною, у якої з пащі виділялася велика кількість слини, при цьому вона напала на людину без будь-яких причин.

У таких випадках цілком можливо розвиток сказу, тому потерпілого слід в терміновому порядку госпіталізувати. Якщо укус був нанесений собакою або кішкою, тоді потерпілому слід з особливою увагою поставитися до подальшого поведінки тварини, яка вкаже на факт наявності або відсутності сказу. Якщо виною всьому став все ж сказ, тоді знадобиться особливий курс терапії. І ще: щоб виявити наявність сказу, слід спостерігати за поведінкою тварини, а не потерпілого, так як у собак і кішок інкубаційний період у більшості випадків набагато менше.

Щоб попередити укуси тих чи інших тварин, слід цуратися незнайомих тварин, навіть якщо, на перший погляд, вони не представляють небезпеки:

— не грати, не ловити і не підгодовувати диких тварин типу щурів, білок і єнотів;

— не турбувати тварину в момент годівлі потомства або прийому їжі;

— залишатися насторожі навіть у ті моменти, коли Ви граєте зі своїм домашнім вихованцем;

— у зоопарках і зоомагазинах не варто просовувати пальці в клітки з тваринами.