Чи буде тепло абонентам Херсонської ТЕЦ взимку?

Спілкувалась Ірина Денисенко//Горожанин и Горожанка №33(1370) 15.08.2013

Добрий господар знає: літо зиму годує, саме тому тільки-но завершився опалювальний період - на теплопостачальних підприємствах міста розпочалась підготовка до нового. Всі подробиці літньої ремонтної кампанії ПАТ «Херсонська ТЕЦ» відомі голові правління товариства - Педченку Богдану Антоновичу.

- Богдане Антоновичу, перше і, мабуть, закономірне запитання: наскільки ТЕЦ готова до початку опалювального сезону?

- Власне кажучи, роботи на мережах та основному обладнанні підприємства було розпочато ще в травні. На сьогоднішній день нам вдалося замінитм 56 відсотків аварійних трубопроводів, паралельно проводиться робота з заміни та капітального ремонту засувок, компенсаторів та елеваторних вузлів.

- Чи було щось незвичайне в цьогорічній підготовці?

- Не знаю, чи можна назвати це незвичайним заходом, але практика минулих років показує, що якість теплопостачання суттєво покращується після переведення будинків з незалежної на залежну схеми теплопостачання. У цьому році подібну практику застосували до будинків по вул. Горького та Михайловича.

- Як відомо, підготовка до опалювального сезону — це взаємодія трьох ланок: теплопостачальна організація, обслуговуюча та власне споживач. Як складаються відносини цього року?

- Ми намагаємося знайти порозуміння як з житловими організаціями, так і зі споживачами. Всім відомо, що ефективна експлуатація залежить від проходження теплоносія по системі. Інженерні споруди зі строком експлуатації більше 5-7 років забиті відкладеннями мінімум на 40% від внутрішнього діаметру труби. Внаслідок цього якість теплоносія, що подається ТЕЦ, значно погіршується. З року в рік ми рекомендуємо мешканцям багатоповерхівок провести заміну внутрішньобудинкових стояків опалення.

- Яку роль відіграють обслуговуючі організації в підготовці до майбутнього ОЗП?

- Саму безпосередню: на них покладено проведення профілактичних робіт по підготовці систем опалення до ОЗП. До таких відносять: промивку устаткування, обслуговування приладів обліку, відновлення теплової ізоляції, гідравлічні випробування інженерних мереж дому та ін. Ці та інші проблемні питання ми неодноразово обговорювали з начальниками житлових організацій за круглим столом у нас на ТЕЦ.

- Будемо відверті, останні роки почастішала практика відключення споживачів від мереж централіазованого опалення та перехід на автономні джерела. Як це впливає на роботу ТЕЦ?

- Така ситуація має сумні наслідки і для функціонування ТЕЦ, і для споживачів, сусіди яких скористались вигодами «автономки», тому що відразу видно результати: розбалансування гідравліки теплових мереж, порушення циркуляції та погіршення якості теплоносія, невиправдані втрати у внутрішньобудинкових мережах та ін. В той же час, якщо звернутись до досвіду розвинених країн, таких як Фінляндія, Данія, Швеція, Німеччина, виявляється цікавий факт - розвиток комунальної теплоенергетики йде від автономного до централізованого опалення. А у великих містах, на зразок Хельсинки та Копенгагену, частка централізованого опалення становить 90%! Виникає резонне питання: чому у нас ламають те, що у Європі розбудовують? Хочеться сподіватись, що з часом важливість централізованого опалення буде усвідомлена споживачами, і ефективна взаємодія стане запорукою успіху та процвітання спільної справи.

- Богдане Антоновичу, дякую за цікаву бесіду і бажаю Вам вдалого опалювального періоду!