Опалювальній сезон під загрозою?

Херсонський вісник № 4 (1170) 24.01.2013

На численні прохання керівників вітчизняних теплопостачальних підприємств Асоціація міст України (АМУ) та Міжгалузева асоціації «Укртеплокомуненерго» звернулися до керівництва держави з приводу загрозливої ситуації щодо сталого проходження опалювального сезону 2012-2013 рр.

Колективи підприємств, розуміючи свою відповідальність за своєчасне забезпечення теплом населених пунктів, зробили все можливе, щоб технічно підготувати системи теплопостачання до опалювального сезону і вчасно розпочали його. Але через неконструктивну позицію НАК «Нафтогаз України» опалювальний сезон під загрозою.
АМУ та асоціація «Укртеплокомуненерго» просять вжити заходів.
Щотижнево міста в різних регіонах України отримують попередження від облгазів про відключення підприємств тепло- комуненерго від постачання природного газу.
Бажання отримання додаткових прибутків переборює здоровий глузд. НАК «Нафтогаз України» безпідставно вимагає від комунальних підприємств сплатити за природний газ, який використовується для потреб населення, за ціною 4700 гривень за 1000 м3, яка майже втричі перевищує тариф, встановлений державною - 1309 гривень за 1000мЗ. Для цього використовуються такі прийоми:
- не доводяться взагалі або встановлюються занижені ліміти на використання природного газу на потреби населення з наступним нарахуванням понадлімітних об'ємів природного газу за комерційною ціною 4700 гривень за 1000 м3;
- занижується у 2-3 рази частка об'єму природного газу, використаного для виробництва теплової енергії, яка спожи¬вається населенням та має оцінюватися в 1309 грн. за 1000 м3, під час підписання актів приймання-передачі природного газу;
- не враховуються нормативні технологічні витрати теплової енергії в обсязі природного газу за ціною 1309 гривень за 1000 м3, який використовується для виробництва та реалізації теплової енергії для населення,- Це призводить до збитків комунальних підприємств, до зростання їхньої заборгованості за природний газ на суму 2,5-3 млрд. гривень на рік. Ситуація для комунальних підприємств теплопостачання ще погіршується нарахуванням відповідних штрафних санкцій з боку енергопостачальних компаній на підприємства-боржники.
НАК «Нафтогаз України», користуючись своїм монопольним становищем, тисне на комунальні підприємства теплопостачання, примушуючи їх підписати
- додаткові угоди щодо коригування обсягів природного газу на 4 квартал 2012 рік для потреб населення, а саме: в частині зменшення майже вдвічі лімітів, а по окремих містах - до 12-14 % від потреби;
- акти приймання-передачі природного газу за жовтень та листопад із завищеними обсягами природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами та іншими організаціями на 40-50%, що в фошовому еквіваленті збільшує оплату за енергоносії для комунальних підприємств на 60-80%. В окремих випадках об'єми газу за комерційною ціною безпідставно підвищуються втричі.
Але непідписання вищеназваних документів підприємствами комунальної теплоенергетики тягне за собою відмову НАК «Нафтогаз України» підписувати договори з теплопостачальними підприємствами про організацію взаєморозрахунків на погашення різниці в тарифах на послуги теплопостачання. А це, в свою чергу, зумовлює накопичення боргів теплокомуненерго та доведення їх до критичного фінансового стану.
Разом з тим, відсутність актів приймання-передачі газу, використаного для виробництва теплової енергії, що споживається населенням, призводить ще й до недоотримання комунальними підприємствами коштів з бюджету, передбачених як компенсація за надані послуги по пільгам та субсидіям для населення.
Чим може закінчитись це протистояння теплокомуненерго і НАК «Нафтогазу»? Звичайно, перемогою монополіста, адже у нього - кран.
АМУ закликає уряд терміново вирішити проблему. Асоціація зверталася до Прем'єр- міністра М.Азарова з проханням підтримати ініціативу Правління АМУ щодо проведення спільної зустрічі відповідальних членів Кабінету Міністрів України з представниками АМУ для вирішення критичної ситуації, у якій опинилися комунальні підприємства теплоенергетики.