Нове в оподаткуванні

Дарина Дишкант//Акценти №25(328) 24.07.2013

Під час останньої сесії депутати Українського парламенту прийняли кілька законів та змін до вже діючих, що стосуються майже кожного з нас... Один з таких - внесення поправок щодо сплати податку на нерухомість

Ми вже коротко інформували наших читачів про це нововведення, сьогодні подаємо більш розгорнуту інформацію.

Що нового?

Ухвалені зміни до Закону розширили список тих, хто буде звільнений від податку та дещо пом'якшили умови для тих, хто буде його платити.

Нагадаємо, податок був введений удію Податковим Кодексом з 1 січня поточного року. Міністерство доходів вже встигло розіслати близько чверті мільйона квитанцій на його оплату, а до державної скарбниці вже встигло надійти 8,5 млн грн. від сумлінних платників (загалом же цього року Міністерство планувало зібрати з 28 мільйонів житлових об'єктів, по всій країні, в дев'ять разів більше).

Але в останні дні, перед тим, як іти на канікули, парламент прийняв урядовий законопроект, що скасував обов'язковість сплати податку у цьому році.

Навіщо знадобилося відкладати старт нового закону, що в ньому змінилося і що робити тим, хто вже встиг заплатити податок?

По-перше, вводити податок при продажу нерухомості, у цьому році, технічно неможливо хоча б тому, що не готовий реєстр нерухомості.

Нагадаємо, що наприкінці минулого року було створено Державну реєстраційну службу, тож БТІ по всій країні були реорганізовані і передали свої функції реєстрації об'єктів нерухомості та прав на них саме до Державної реєстраційної служби, яка розпочала свою роботу з 1 січня цього року.

Початок роботи виявився не з простих, довелося переносити дані з паперових носіїв БТІ на електронні.

По-друге, ще у січні, перший заступник голови Державної реєстраційної служби Інна Завальна, пообіцяла, що її відомство передасть податковим органам вже наявну в реєстрі інформацію про власників нерухомого майна. Однак база Держреєстру й досі не повна. А не маючи більш-менш повної картини, складно говорити про адекватне оподаткування нерухомого майна громадян.

У свою чергу, Міністерство доходів також позитивно відреагувало на відстрочку обов'язкової сплати податку: таким чином виграється час для підготовки більш якісного його адміністрування. У Міністерстві упевнені, що це вбереже платників податків від непотрібного нервування, а також заощадить державні ресурси.

Фахівці вважають, що перенесення початку збору цього податку на 2014 рік і повернення вже зібраних сум, не несе серйозних ризиків для збалансованості місцевих бюджетів, оскільки заплановані на цей рік надходження від податку на нерухомість складають менше 0,1% від суми доходів зведеного бюджету.

Зміни, введені до Закону

По-перше, розширено список об'єктів нерухомості, які не оподатковуються. У нього увійшли будинки та/або квартири (у тому числі їх частини), які належать: малозабезпеченим сім'ям; опікунам дітей; а також безпосередньо: дітям-сиротам; дітям, позбавленим батьківського піклування; дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками). З одним застереженням: не обкладається податком тільки один об'єкт на кожну сім'ю або на кожну дитину.

По-друге, при розрахунку податкової пільги знято обмеження щодо кількості об'єктів, що знаходяться у власності в однієї людини. Одночасно збільшено сумарну площу нерухомості, за яку не треба платити податок.

Нагадаємо, в колишній редакції Закон передбачав пільгу для квартири житловою площею до 120 кв метрів, або для дому, житлова площа якого не перевищує 250 кв метрів. Якщо у людини у власності було кілька квартир або будинків, або те й інше, за будь-який другий об'єкт нерухомості необхідно було платити податок (навіть якщо цей об'єкт за площею сам по собі потрапляв під податкову пільгу).

Тепер Закон дозволяє отримати пільгу при необмеженому числі будинків, квартир або дач.

Податком не обкладаються: 120 кв. м площі в квартирі (або в декількох квартирах), 250 кв. м площі у будинку (або в декількох будинках). А за наявності кількох різних об'єктів, під податкову пільгу потрапляють 370 кв. м їх площі.

По-третє, введена норма, за якою податкова пільга не поширюється на будь-яке житло будь-якої площі, якщо господар використовує його для отримання доходу (здає в оренду, лізинг та ін.)

По-четверте, Законом дозволено місцевій владі вводити додаткові податкові пільги для релігійних організацій, які володіють нерухомістю.

По-п'яте, збільшена площа не рухомості, за яку власник буде плату ти податок за мінімальною ставкою

Якщо житлова площа квартири не перевищує 240 кв. м або будинку 500 кв. м, розмір ставки - не більш 1% від мінімальної зарплати за кожеі квадратний метр (за вирахуванням податкової пільги). Для однотипних об'єктів нерухомості з більшою площею розмір ставки - 2,7% Якщо людина володіє різнотипними об'єктами і сумарна площа цієї нерухомості не перевищує 740 кв. м він платить 1%. Якщо площа більша, розмір ставки - 2,7%.

По-шосте, встановлено правило яке дозволяє власнику житла, у якого виникли питання по сумі податку, звертатися до податкової для звірки даних та перерахунку.

По-сьоме, визначено, що власники житла повинні до 31 грудня звірити отримані від податкової дані з власною інформацією, на підставі оригіналів документів про право власності.

По-восьме, продовжено термін подання декларації для юридичних осіб з 1 лютого до 20 лютого.

Що робити тим, хто вже заплатив?

Як заявляють у МіністерстЕ доходів, турбуватися не варте, можна отримати свої гроші назад. Повернути сплачені кошти можно на свій поточний рахунок або шляхом погашення грошового зобов'язання (податкового боргу). Крім того, передбачається можливість передачі цих коштів для оплати податку на наступний рік.