Ми обираємо — нас відбирають

Новий День №28(5075) 11.07.2013

З 1 липня в Україні розпочалася вступна кампанія до вищих навчальних закладів. Абітурієнти, отримавши сертифікати ЗНО та підготувавши всі потрібні документи, йдуть до приймальних комісій. Дані профільного міністерства свідчать про те, що вища освіта залишається найбільш популярною в країні. Лише за перший день кампанії абітурієнти подали 60 тисяч заяв до різних вишів. Як складається ситуація у нашій області? Це питання обговорювали на засіданні обласного оперативного штабу відповідальні секретарі приймальних комісій найбільших ВНЗ Херсонщини. За словами працівників приймальних комісій, вступ-2013 майже нічим не відрізняється від минулорічного.

До «штурму» вишів готові

— Як не прикро, Херсон щорічно втрачає найкращих випускників шкіл, — зазначає директор Херсонської філії Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова Анатолій Ломоносов. — Вони їдуть до інших міст і там залишаються. Натомість у місцевих вишах та на підприємствах старіють кадри, і їх немає ким замінити. Тому вважаю, що треба проводити більш «агресивну» агітаційну роботу серед старшокласників. Довести їм, що навчатися у Херсоні не гірше, ніж у столиці.

Турбує адміністрацію ВНЗ і те, яким чином абітурієнти обирають собі спеціальність. Нині в майбутнього студента є 15 спроб вступити до вузу (документи можна подати одночасно до 5 вишів на 3 спеціальності у кожному). І більшість використовує всі шанси, тільки б потрапити хоч до якогось вишу на бюджетну форму навчання.

— Сьогодні ми спостерігаємо таку тенденцію: абітурієнти подають документи, не враховуючи своїх здібностей, — впевнена відповідальний секретар приймальної комісії Херсонської державної морської академії Валентина Черненко. — Зазвичай, вибір залежить від поради батьків або їхніх можливостей. А в результаті абітурієнт несвідомо потрапляє не на ту спеціальність, яку обрав для себе першочергово, а на суміжну. У нас був випадок, коли документи подали до Харківського автомобільно-дорожнього університету, Дніпропетровського університету залізничного транспорту та Херсонської морської академії. Тобто дитина хотіла охопити всі сфери транспорту, не зупинилася на чомусь конкретному, а там, як буде.

Прохідний бал з профільних предметів у сертифікаті ЗНО (140 балів), на думку фахівців, варто було б знизити. У приймальних комісіях наших вишів впевнені, що деякі випускники шкіл не набирають достатньої кількості балів і втрачають свій шанс на здобуття вищої освіти.

В обласному департаменті освїти і науки вислухали всі зауваження представників вишів. Проте реакції міністерства доведеться почекати. Адже змінювати умови вступу під час проведення кампанії ніхто не буде.

Втім, вступна кампанія-2013 у розпалі. Документи можна подавати до 31 липня (для тих, хто складає творчі іспити, — до 20 липня). Тож і в херсонських вишах нині все традиційно: черги біля приймальних комісій, стоси паперів на руках у вчорашніх школярів, батьки, котрі постійно щось радять своїм дітям. Маємо надію, що вчорашні школярі не розчаруються у своєму виборі й потраплять на омріяну спеціальність.

Софія Митчак//Новий День №28(5075) 11.07.2013

Абітурієнти не поспішають

...Я чудово пам'ятаю себе, як вставав з першими півнями, щоб штурмувати приймальну комісію Херсонського державного університе ту. Часи були пекельні, приїхати об 11.00 до приймальної комісії означало стати двохсот якимось. Деякі абітурієнти разом з батьками просто ночували під стінами вузу. А як сьогодні?

— Розпочалася вступна без особливого ажіотажу, — повідомляє відповідальний секретар приймальної комісії Херсонського державного аграрного університету (ХДАУ) Юрій Кирилов. — Мабуть, люди розуміють, що заява, подана в перші дні, на загальний рейтинг не впливає, тому й не квапляться. Дехто користується системою електронної реєстрації, в порівнянні з минулими роками таких вступників вже майже половина. Цілком зрозуміло, що вихідцям із сільської місцевості невигідно їхати, наприклад, з Великої Лепетихи, витрачати кошти на проїзд. А так зайшов в Інтернет — і зареєструвався. На сьогодні найпопулярнішими серед наших абітурінтів є економічні спеціальності: «Менеджмент», «Облік і аудит» та «Економіка підприємства».

— Юрію Євгеновичу, а яка ситуація у вас з бюджетними місцями?

— Держзамовлення залишилося на рівні минулого року. Загальний обсяг бюджетників в масштабах ХДАУ на здобуття освітнього рівня бакалавр — 400 місць, спеціаліст — 250, магістр — 120.

У Херсонському національному технічному університеті (ХНТУ) теж розповідають про поки що невелику кількість бажаючих потрапити до лав студентів. «Торік перед вузом та у холі була велика черга. Наразі все спокійно, можна прийти, заповнити усі необхідні документи, члени комісії, якщо треба, допоможуть, підкажуть», — пояснює відповідальний секретар приймальної комісії ХНТУ Марія Расторгуєва. — Причиною, чому вступники не поспішають подавати документи, можливосте, що в Центрі оцінювання якості освіти триває обробка результатів ЗНО і станом на 3 липня його сайт не витримує великого навантаження, блокується доступ до сторінок. Частина абітурієнтів не може роздрукувати результати свого тестування, а без них в приймальні вузу робити нічого. Але хвилюватися немає підстав, адже прийом документів для тих, хто вступає з атестатами про повну середню освіту та сертифікатами ЗНО, триватиме до 31 липня. А сайт обіцяють відновити за декілька днів».

В ХНТУ, як і в ХДАУ, майбутні спудеї обирають економічний факультет, а також спеціальності «Міжнародні відносини» та «Кібернетика». «Державне замовлення на економічні спеціальності урізали майже на 30%, — шкодує Марія Йосипівна. — Одначе кількість бюджетних місць на інженерні спеціальності залишилася без змін».

Перша хвиля формування рейтингів з осіб, які зараховані до вищого навчального закладу на бюджетну форму навчання, повинна бути оприлюднена 1 серпня не пізніше 12-ї години. Рейтинговий бал складатиметься з балів, отриманих на ЗНО, — максимально 600, бала шкільного атестата — максимум 200, а також додаткових балів за успіхи у навчанні та закінчення підготовчих курсів при ВНЗ — до 20.

Володимир Сиротенко//Новий День №28(5075) 11.07.2013

Головне — зосередитися

Час розслабитися і відпочити для цьогорічних випускників настане лише у другій декаді серпня, коли вузи нарешті оприлюднять списки рекомендованих до зарахування осіб та видадуть безпосередньо накази про зарахування на бюджетну форму навчання, на яку наразі плекає надію більшість абітурієнтів. Станом на 1 липня — день офіційного старту вступної — практично всім державним вишам Міносвіти вже довело обсяги державного замовлення по кожній спеціальності. Зважаючи на їх обмежену кількість, абітурієнти в умовах жорсткої конкуренції (на конкурсній основі) боротимуться за право навчатися за державний кошт. Громадське спостереження за ходом вступної кампанії у трьох провідних універси¬тетах області — ХДУ, ХНТУ та ХДАУ — здійснюватиме Всеукраїнська громадська мережа «ОПОРА». Спеціально підготовлені спостерігачі не лише контролюватимуть процес подання документів, проведення творчих конкурсів, а й створення відповідних зручних умов для абітурієнтів, неухильне дотримання правил прийому та зарахування до числа студентів. При потребі вони консультуватимуть абітурієнтів.

— Іноді розгублені або необізнані вчорашні випускники припускаються банальних помилок, які можуть коштувати їм втрати права навчатися за рахунок бюджету, а то й узагалі позбавлять шансу потрапити до числа студентів, — пояснив спостерігач-консультант ГМ «ОПОРА» Ярослав Терешко під час прес-конференції у прес-клубі «Новий день». — Аби проаналізувати власні шанси на вступ до того чи іншого вузу, достатньо зайти на його сайт або в інформаційну систему «Конкурс».

Таким же чином у режимі онлайн можна ознайомитися з поточними рейтинговими показниками набору на ту чи іншу спеціальність. Прохідним балом (за результатами сертифікатів ЗНО) з непрофільних дисциплін є 124, з профільних — 140. Однак деяким вузам надано право коригувати прохідний бал, вводити творчі конкурси на низку спеціальностей. Тож усе це треба тримати в полі зору і своєчасно враховувати. Зокрема, уважно радять ставитися до електронної версії подання документів до іногородніх вузів — пересвідчуватися, чи дійшли вони до адресата та взяті в роботу, адже через перевантаженість система може давати збої. Якщо обрані вузи розташовані в межах вашого міста, краще подавати документи особисто в приймальну комісію. Крім того, спостерігачі настійливо радять абітурієнтам не вестися на пропозиції деяких членів комісій завчасно писати заяви на зарахування на контрактну (платну) форму навчання, доки не пересвідчитеся, що на бюджетну ви не потрапили. Категоричною умовою зарахування на місця навчання за держзамовленням є своєчасне (чітко у визначений вишем день) надання оригіналів документів у приймальну комісію. «Завтра» може бути запізно, і місце займе інший претендент.

Аби не розгубитися, «ОПОРА» розробила алгоритм вступу, розмістивши його на своєму сайті разом з телефоном власної гарячої лінії, куди можна зателефонувати безкоштовно, аби поскаржитися або отримати вичерпну консультацію.

Олена Нечипуренко//Новий День №28(5075) 11.07.2013

Від редакції. Нарешті, настали такі часи, коли випускник школи, розраховуючи тільки на власні знання, може стати студентом будь-якого навчального закладу країни. Відходять у минуле пошуки потрібних людей у приймальних комісіях, знайомства серед викладачів тощо. Необхідно лише мати сертифікат ЗНО з пристойними результатами. Але, на жаль, рівень підготовки дітей з глибинки ще суттєво відрізняється від знань їхніх ровесників з міст. Тому проблеми існують, і на це державі потрібно звернути увагу.