Про майбутню пенсію треба дбати сьогодні

Зв'язок з читачами забезпечував Анатолій Яїцький//Новий День №28(5075) 11.07.2013

Понад годину тривала пряма лінія читачів «Нового дня» з заступником начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Людмилою Тарнавською. Мова йшла про новації пенсійного законодавства, зміни у виплатах та особливості призначення пенсій пільговим категоріям населення. Читачі просили допомоги у роз'ясненні проблемних ситуацій. Відповіді на більшість запитань пропонуємо вашій увазі.

Здрастуйте, Людмило Францівно! Вас турбують з Голопристанського району. Скажіть, будь ласка, з якого терміну призначається пенсія по інвалідності, якщо, згідно з довідкою МСЕК, група інвалідності встановлена 21 січня 2013 року, а документи для призначення пенсії надано до Пенсійного фонду 29 квітня цього ж року?

— Статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

У даному випадку термін звернення — пізніше трьох місяців від дня встановлення інвалідності, отже пенсія по інвалідності буде призначена з дати звернення, тобто з 29 квітня 2013 року.

Скажіть, будь ласка, до яких саме пенсійних законів вносяться зміни з 1 липня цього року?

— З 1 липня набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії». Внесено зміни до таких законів: «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Пряма лінія? Я отримую пенсію за віком та працюю підприємцем. Чому з мене утримують так звану переплату? У чому моя провина? До речі, доходів від підприємницької діяльності не маю...

— Пунктом 28 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено: документ, який підтверджує, що особа не працює, є трудова книжка, а також довідка органів Державної податкової служби довільної форми про те, що особа не перебуває на обліку у даному органі Державної податкової служби як фізична особа-підприємець.

За відсутності трудової книжки — довідка органів Державної податкової служби довільної форми про те, що особа не перебуває на обліку у даному органі Державної податкової служби як фізична особа-підприємець та заява особи з зазначенням причини відсутності трудової книжки. До зазначених документів додається інформація відділу персоніфікованого обліку .

Варто нагадати, що за існуючим законодавством пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, які спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. Суми пенсії, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Розмір стягнення не може перевищувати 20% пенсії.

Оскільки Ви не повідомили своєчасно органи Пенсійного фонду про факт працевлаштування, відшкодування переплати з пенсії проводиться правомірно, відповідно до норм чинного законодавства.

Факт відсутності доходів від підприємницької діяльності не позбавляє статусу працюючої особи.

Людмило Францівно, скажіть, чому я отримую невелику пенсію, маючи 54 роки стажу роботи? Від чого залежить розмір пенси?

— Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення і виплати пенсій, розміри мінімальної пенсійної виплати за віком та підвищень до пенсії.

Одним із принципів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є залежність розміру пенсії від тривалості стажу та розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески.

При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначаються індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітку.

Коефіцієнти страхового стажу та заробітку в новій системі пенсійного страхування відіграють ключову роль, оскільки ці показники є складовою частиною формули обчислення пенсії і безпосередньо впливають на розмір виплат: чим більші страховий стаж та величина заробітної плати, тим більший розмір пенсії.

Доброго дня! З Нижніх Сірогоз телефонують. Часто доводиться чути про новації у пенсійному законодавстві. Здається, що зміни тут відбуваються мало не кожного місяця. Кажуть, що з липня знову якісь нововведення. Які саме? Розкажіть, будь ласка!

— Законодавці врегулювали декілька важливих питань:

По-перше, надана можливість отримувати пенсію у зв'язку з втратою годувальника непрацездатним дітям померлого годувальника у період між завершенням навчання в одному з зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує 4 місяців, та не раніше, ніж за період з 1 липня 2013 року (для одержувачів пенсій за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

По-друге, удосконалюється механізм визначення коефіцієнта зарплати за неповний місяць страхового стажу. При визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії сума коефіцієнтів зарплати (доходу) за кожний місяць ділиться на страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Зазначена норма застосовується за зверненнями осіб, яким пенсія призначається, починаючи з 1 липня 2013 року, та яким здійснюється перерахунок пенсії з урахуванням стажу та зарплати відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» після цієї дати.

По-третє, надана можливість пенсіонеру під час визначення заробітної плати для обчислення пенсій, призначених та перерахованих з урахуванням стажу та заробітної плати після 1 липня 2013 року, виключити періоди одержання допомоги по безробіттю.

По-четверте, змінено механізм щорічного перерахунку раніше призначених пенсій з 1 березня поточного року, а саме збільшувати не пенсію, як передбачено сьогодні, а заробітну плату, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. При цьому гарантується підвищення заробітної плати на коефіцієнт не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік. Ця норма буде врахована при настанні права на перерахунок пенсії відповідно до пункту 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто при проведенні перерахунку пенсії з 1 березня вже наступного року.

І ще. Надана можливість особам, які одержують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та особам, які одержують державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не права на пенсію та інвалідам», перерахувати частину їх пенсії до установи, де вони перебувають на повному державному утриманні. Це спрямовано виключно на поліпшення умов проживання в них пенсіонерів у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України

"Новий день"? Телефоную з Цюрупинського району. Я пенсіонер, маю статус дитини війни. Чому розмір цієї надбавки не переглядається?

— За існуючим законодавством підвищення, встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», здійснюється у розмірі 7% прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено прожитковий мінімум для цієї категорії осіб: з 1 січня — 894 гривні, з 1 грудня — 949 грн. До цього часу прожитковий мінімум з 1 січня 2012 року становив 822 грн., з 1 квітня 2012 року — 838, з 1 липня 2012-го - 844, з 1 жовтня 2012-го - 856, з 1 грудня 2012 року — 884 грн.

Різниця між розміром надбавки у грудні 2012 року та січні 2013 року становить 70 копійок (894 грн. х 7%) - (884 грн. х 7%).

Розмір надбавки на час проведення перерахунку у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму переглядається на розмір різниці між розміром надбавки до перерахунку та після. Якщо в розмірі пенсії є декілька складових, залежних від прожиткового мінімуму (основний розмір пенсії, надбавка за понаднормативний стаж тощо), відповідно переглядається й розмір пенсійної виплати.

Я одержую пенсію за віком. Чи маю право отримувати надбавку за померлого чоловіка — інваліда війни 3-ї групи?

— Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення» з 1 травня 2012 року встановлено підвищення дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни (які не одружилися вдруге) в розмірі 42% прожиткового мінімуму для осіб, котрі втратили працездатність.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2013 року в розмірі 894 гривні. На теперішній час розмір такого підвищення становить 375,48 грн. (894 грн. х 42%). Для встановлення підвищення до пенсії Вам необхідно звернутися до районного управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації) для надання статусу дружини померлого інваліда війни (відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») та отримати належне посвідчення. Після отримання зазначеного документа звернутися з заявою до управління Пенсійного фонду за місцем проживання для здійснення перерахунку пенсії. Підвищення до пенсії встановлюється з дати звернення з усіма необхідними документами.

Скажіть, будь ласка, за яких умов можливо призначити пенсію за віком жінці, якій незабаром виповниться 55 років? І чи буде переглянутий розмір її пенсії після досягнення нею 57 років?

— Згідно з пунктом 7-2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше ЗО років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їхньої пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду.

У разі, коли жінка, якій достроково призначено пенсію, до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється. У цьому випадку, після досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію.

Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, також може бути переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо особа після досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, продовжує працювати і відмовилася від отримання пенсії.

Людмило Францівно, телефонують з Нової Каховки. У мене таке запитання: який порядок оформлення документів при переїзді пенсіонера в інше місто в межах України?

— При переїзді одержувача в іншу місцевість необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду за місцем прописки (реєстрації) за новою адресою з заявою про витребування пенсійної справи за попереднім місцем проживання, для подальшої виплати пенсії.

Я працюю у сільськогосподарському виробничому кооперативі трактористом. Однак кооператив не забезпечує мене роботою, час від часу перебуваю на обліку в районному центрі зайнятості. Чи буде мені зарахований період перебування в центрі зайнятості до стажу роботи на посаді тракториста?

— Пунктом «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, — чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Діючим класифікатором галузей народного господарства до підприємств сільського господарства віднесені підприємства, що виробляють сільськогосподарську продукцію або обслуговують її виробництво.

Період роботи на посаді тракториста у сільськогосподарському виробничому кооперативі зараховується до пільгового стажу роботи незалежно від форми власності та господарювання. Однак зарахування до пільгового стажу роботи періоду перебування на обліку в центрі зайнятості чинним законодавством не передбачено.

Пряма лінія? Скажіть, будь ласка, якщо у трудовій книжці записано: «прийнятий на посаду «механізатора», чи враховується цей стаж для призначення пільгової пенсії?

У випадках, коли у трудовій книжці значиться запис «механізатор», але колгосп своєю довідкою (встановленої форми) підтверджує, що заявник працював трактористом-машиністом, має бути створена комісія за участі адміністрації, профспілок, органів Пенсійного фонду та представників трудового колективу. Комісія, на підставі наявних документів та показань свідків, повинна визначити щодо кожного механізатора період роботи та кількість відпрацьованих років на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Рішення комісії оформлюється відповідним протоколом, який підписується членами комісії і затверджується на зборах колгоспників (трудового колективу).

Протокол комісії про встановлення пільгового стажу роботи є документом, на підставі якого обчислюється стаж пільгової роботи для призначення пенсії.

На підставі даних протоколу адміністрація колгоспу (радгоспу) повинна внести відповідні записи до трудової книжки. У подальшому стаж роботи треба підтверджувати на підставі відповідних записів у трудових книжках.

З Херсона турбують. Людмило Францівно, чи зараховується до страхового стажу час перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами?

— Починаючи з липня поточного року платниками єдиного внеску визначено також підприємства, установи, організації, фізичних осіб, які використовують найману працю та виплачують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, а також осіб, які перебувають у відпустці та отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю та виплачують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, нараховують єдиний внесок у розмірі 33,2% на суму допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами та утримують єдиний внесок у розмірі 2% таких сум з осіб, які перебувають у відпустці та отримують таку допомогу.

Хто може брати добровільну участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні, щоб згодом одержувати законну пенсію?

— Особи, які досягли 16-річного віку та не належать до платників єдиного внеску, визначених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у т. ч. іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні; громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України.

Такі особи беруть добровільну участь протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року.

Договір про добровільну участь особи укладають з територіальним органом Пенсійного фонду за місцем проживання, до якого подають відповідну заяву.

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, територіальним органом Пенсійного фонду в строк не пізніше 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь.

До речі, відтепер існує положення про одноразову сплату єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, у т. ч. за період з 1 січня 2004 року до 31 грудня 2010 року, яку можна здійснювати за окремим договором. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого, виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладення договору.

Для осіб, які виявили бажання брати участь лише в загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванні, розмір єдиного соціального внеску становить 33,2% від суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та не менше мінімального страхового внеску. Станом на 1 липня 2013 року мінімальний внесок складає 380 грн. 80 коп. (тобто 33,2% від мінімального розміру зарплати 1147 грн.), максимальний — 6 473,67 коп. (від максимальної величини бази нарахування 19 499 грн.).