«кРок у минуле»

Дарина Дишкант//Акценти №22(325) 04.07.2013

Минулих вихідних в Україні відзначали «День молоді». Як окремі політичні, громадські діячі та Херсонська міська влада ставляться до молоді... констатували самі молоді люди, які вийшли під стіни міськвиконкому...

Херсон не просто розташований на березі Дніпра, у південній частині України, а й має оригінальне, наповнене своїм власним колоритом та розмаїттям населення. У місті досить велика кількість молодих людей, які, і це не секрет, люблять розваги, музику та дискотеки. Тож, мабуть, закономірно, що саме у Херсоні народився та прожив п'ять років найдрайвовіший та «найкрутіший» Міжнародний рок-фестивапь «кРок у майбутнє».

Перший фестиваль пройшов у 2007 році, тоді на ньому виступали як легендарні рок-групи, так і молоді колективи з багатьох країн світу. Особливістю фестивалю стала його соціальна складова: заборона реклами алкоголю, тютюну і... політики.

Завдяки високому виконавчому рівню учасників, фестиваль, уже багато років - найочікуваніша культурна подія у житті не тільки південного регіону. На схилах Дніпра збиралися десятки тисяч фанатів, щоб послухати музикантів і зарядитися енергією року, сьогодні навіть створена Міжнародна організація шанувальників фестивалю.

Музиканти, фани з вдячністю згадують наше місто і несуть добру звістку про Херсонський рок-фестиваль у своїх країнах.

На жаль, фестиваль, що 5 років поспіль дарував позитивні емоції не тільки українській молоді, а й закордонним шанувальникам музики, цього року - не відбувся.

Чому саме? Питань, поки що більше, ніж відповідей.

Можливо, «розвал» почався з того моменту, як було перенесено дату проведення. Представники херсонської міської влади вирішили, що для зміцнення іміджу Херсона як європейського міста; для розвитку туристичної галузі та ефекту привабливості фестивалю для гостей міста, краще буде, якщо проводити не в кінці серпня, а у червні, на початку туристичного сезону.

Цього року фестиваль повинен був відбутися 29 червня, у День молоді. Для участі в ньому вже були запрошені рок-гурти з різних країн світу (з яким не тільки узгодили всі умови виступів, а вони вже навіть були з авіаквитками), фанати також придбали квитки та забронювали номери у готелях...

Більше того: організатори начебто пішли на цікавий експеримент і спробували об'єднати одразу два фестивалі - у Херсоні та в Лазурному, де 30 червня мав відбутися фестиваль «Рок-чемпіонат». Передбачалося, що кілька відомих рок-груп, відігравши 29 червня у Херсоні, повинні були поїхати у Лазурне, що, у свою чергу, могло би стати першим реальним кроком комплексного використання фестивалю для реалізації програми розвитку області як туристично-привабливого регіону.

Але... всі були змушені відмовитися від планів...

Як повідомив на одній з недавніх прес-конференцій директор фестивалю Володимир Макуха, тимчасово виконуюча обов'язки міського голови Зоя Бережна так і не видала розпорядження щодо підготовки та проведення фестивалю, а тому, з юридичної точки зору, дозвіл на його проведення, узгодження місця і часу - не були надані.

А за десять днів до фестивалю, під час телефонної розмови, Зоя Бережна повідомила Володимира Макуху (за його словами), що міській владі не вдається упоратися із своїм обсягом роботи, а тому фестиваль було запропоновано скасувати.

Натомість заступник міського голови Херсона, Сергій Черевко, офіційно, на сайті міськвиконкому, став на захист влади і заявив, що, відповідно до переговорів, які відбувалися між засновниками фестивалю та представниками виконавчих органів була домовленість про те, що влада бере на себе зобов'язання: «...забезпечення охорони, благоустрій території, створення комфортних умов учасникам і глядачам, безпеку їх перебування, установку біотуалетів, додаткових контейнерів для сміття, загороджувальних бар'єрів у секторі для почесних гостей. Після концерту - прибирання, вивезення сміпя і наступні заходи з благоустрою.

...Найголовнішою проблемою було фінансування фестивалю, сума обчислювалася не десятками, а кількома сотнями тисяч гривень. Врешті, не маючи можливості вирішити головну - фінансову - складову цього заходу, організатор фестивалю змушений був констатувати скасування цієї значущої для любителів рок-музики події.

Якщо достовірні ті коментарі, які дає організатор фестивалю у пресі, звинувачуючи міську владу в невиконанні своєї частини зобов'язань з проведення концерту, то я вважаю їх некоректними і нечесними. Підкреслюю: місцева влада і зараз не відмовляється».

Також Сергій Черевко зазначив, що місцева влада від своїх зобов'язань щодо допомоги в організації «кРОКу» не відмовлялась і готова була б негайно зреагувати і забезпечити обумовлені раніше пункти своєї участі у проведенні заходу.

На наступній прес-конференції «батько» фестивалю Володимир Макуха був змушений визнати, що так і не вдалося знайти грошей на організацію і технічне забезпечення (сцена, світло, звук, електропоста¬чання) фестивалю. До того ж він раптово зняв із себе всі зобов'язання, що стосувалися фінансової сторони справи, і привселюдно заявив, що від нього вимагалося лише домовитися з колективами і забезпечити якісний музичний продукт.

Ситуація щонайменше викликає подив: хто ж говорить правду? А підхід до проведення фестивалю засновника залишається незрозумілим. Хіба не він повинен був зробити все можливе, щоб один зі славнозвісних брендів обласного центру жив і з честю ніс своє гучне ім'я на благо Херсона?!

Після галасу, здійнятого навколо фестивалю, Володимир Макуха також офіційно заявив, що він абсолютно ні в чому не звинувачує представників міської влади і навіть вдячний їй за те, що ініціювала проведення «кРок» у червні, а не у серпні-вересні, як це було раніше.

Незрозумілим залишається ще одне: навіщо було погоджуватися на пропозицію щодо переносу термінів, запрошувати гостей, давати рекламу, заздалегідь знаючи, що грошей на проведення немає?

Молодь Херсонщини, навіть після офіційної відмови засновника від фестивалю, вирішила не складати руки та повернути найкрутіший рок-фест на півдні України у Херсон.

Минулої суботи під стінами міської ради зібралась велика кількість молоді різних субкультур, уподобань та смаків.

Усі вони об'єднались задля того, щоб підтримати фестиваль і спробувати реанімувати його.

Активну молодь прийшов підтримати і один з депутатів міської ради, який зазначив, що йому небайдужа доля фестивалю, і він, зі свого боку, обов'язково проведе роботу з депутатами та буде намагатися організувати оргкомітет з питань проведення фестивалю, щоб такої ганьби більше не було.

На мітингу був присутній і «батько» Володимир Макуха, який подякував присутнім за активну підтримку, адже саме молодь, своїми силами, організувала мітинг.

Пан Макуха заявив, що винних у скасуванні фестивалю немає, просто, на його думку, депутати не розуміють значення «кРОК» для населення, а особливо для молоді.

Фани фестивалю дуже хотіли зустрітись з виконуючою обов'язки міського голови Зоєю Бережною, але вона так і не вийшла до мітингувальників.

Натомість була оголошена резолюція мітингу, в якій молодь попросила керманичку міста все ж таки організувати шостий Міжнародний фестиваль «кРОК у майбутнє». Усі присутні засвідчили резолюцію своїми підписами і попросили працівників міськвиконкому передати її Зої Яківні.

Хто знає, можливо, саме завдяки небайдужій молоді, фестиваль все ж таки продовжить своє існування, і буде надалі дарувати радість своїм фанам.