На трасу в пошуках газу

Олег Батурін//Новий День №25 (5072) 20.06.2013

Втомившись від брехні влади, жителі Бургунни Бериславського району 15 червня біля Шилової Балки перекрили автомагістраль Одеса — Мелітополь — Новоазовськ

Якщо представники влади обіцяють в найближчому майбутньому провести до вашого села природний газ, скоріш за все, вони вас просто обдурюють. Готуйтеся до величезних витрат на індивідуальні проекти з газифікації, автономне опалення, незручностей у вигляді перекопаних вулиць. Можливо, газ з'явиться у вас через кілька років від обіцяної дати, а можливо, взагалі ніколи. Саме з такою ситуацією зіштовхнулися жителі села Бургунки, які, втомившись від безкінечних запевнянь влади, минулої суботи о 8-й ранку вийшли на попереджувальну акцію протесту на пішохідний перехід біля Шилової балки.

— Селяни витратили величезні кошти на газифікацію, взяли кредити від 16 до 20 тис. гривень. Кілька років вони продовжують їх виплачувати з відсотками й шукати гроші на вугілля і дрова. Щоб паливом запастися на зиму, треба витратити понад 5 тисяч гривень. І це в той час, коли районна влада обіцяла ще у 2011 році підвести природний газ. Потім пообіцяли зробити це у 2012-му, — розповів «НД» голова бургунського газового кооперативу «Надія» Олександр Сапожников. — Зараз нас знову годують обіцянками, але як ми можемо вірити людям, котрі вже двічі збрехали? Своєю акцією на трасі ми хотіли привернути увагу влади до нашої проблеми і змусити її виконати нарешті свої ж обіцянки. Повністю перекривати дорогу ми не збиралися, хотіли лише донести свої вимоги.

Як розповів голова сільради Анатолій Кубіч, в акції взяли участь близько 80 жителів села. До них приєдналися селяни Чаплинського і Каховського районів, котрі теж ніяк не дочекаються обіцяного газу. Спочатку пікетники, крім транспарантів зі своїми гаслами, тримали також прапори однієї з політичних сил. Згодом від «партійних кольорів» вирішили відмовитися. «Ми не хотіли, щоб наші вимоги сприйняли як суто політичні», — додав Олександр Сапожников.

Акція протесту почалася досить мирно. Її учасники періодично пропускали весь транспорт і чекали на приїзд голови райдержадміністрації Юрія Сидоренка. Той практично з самого початку був неподалік від пікетників, але до людей першим підійшов його заступник Андрій Мартиненко. Це неабияк обурило протестувальників, і вони повністю заблокували трасу, пропускаючи лише машини з дітьми, літніми людьми і хворими. Обстановка сильно загострилася. Зупинилося дуже багато машин і автобусів. Деякі водії намагалися прорватися через заблокований пішохідний перехід, ледь не збиваючи пікетників.

— Тільки після цього до людей підійшов Юрій Сидоренко і погодився вислухати їхні вимоги, — розповів Анатолій Кубіч. — Люди були розлючені, оскільки представники влади явно не готові були сприймати їхні претензії. Але ж так ставитися до громади не можна! Селяни витратили величезні кошти, повіривши обіцянкам, у Бургунці зараз яма на ямі під газопровід. Так більше тривати не може!

Як уже повідомляв «Новий день», для газифікації Зміївки і Бургунки району було потрібно 41,9 млн. гривень. Однак фактично з держбюджету надійшло лише близько 20 млн. грн. Серед місцевих жителів побутує навіть думка, що районна влада просто проґавила можливість «вибити» потрібні для завершення робіт кошти. «Але справа не тільки в цьому. У держбюджеті ж знайшлися сотні мільйонів гривень на реконструкцію старих і будівництво нових стадіонів та аеропортівських терміналів під Євро-2012, які нині стоять напівпорожні і майже нікому не потрібні. Надає ж держава величезні пільги та грошові транші для металургійних олігархів. То чому забуває про людей? І навіщо роздає обіцянки, які не збирається виконувати?» — запитували учасники пікету.

Близько 9:15 ранку людям вдалося передати свої вимоги голові РДА. Вони зобов'язали владу не пізніше 15 серпня відновити фінансування для завершення газифікації своїх сіл, а до 12 липня — надати їм докази про забезпечення потрібних коштів у бюджеті. «Районне керівництво зазначило, що навряд чи зможе виконати ці вимоги, — додав Анатолій Кубіч. — Однак люди попередили: у разі невиконання їх резолюції вони повністю перекриють рух транспорту на автомагістралі Одеса — Мелітополь».