Переказ грошей

Дарина Дишкант//Акценти №18(321) 5.06.2013

23 травня 2013 р. Міністерство доходів і зборів України оголосило про те, що грошові перекази, отримані громадянами України на поточні або карткові рахунки з джерелом походження за межами країни, підлягають оподаткуванню.

Ставка податку - 15%, якщо місячний дохід менше десятикратного розміру мінімальної зарплати, і 17% - якщо більше.

При цьому податківці посилаються на Податковий кодекс. Як пояснили в Міндоходах, оподаткування поширюється і на грошові перекази, отримані з-за кордону за системами грошових переказів, що працюють без відкриття банківського рахунку.

За податковим законодавством України, грошові перекази з-за кордону можуть бути визнані іноземними доходами фізичної особи-отримувача. Дана норма діє відносно грошових переказів з січня 2011 року, коли набрав чинності новий Податковий кодекс.

Зважаючи на відсутність контролю з боку податківців і непоінформованість населення, податок майже ніхто не платив. Нічого, по суті, не змінилося. У Мінсдоху просто нагадали, що це треба робити.

Банки та інші оператори ринку не зобов'язані утримувати податок при виплаті грошових переказів. Громадяни повинні самостійно вказувати суми отриманих з-за кордону доходів у декларації і сплачувати з них податки.

За даними Нацбанку, у 2012 році українці отримали з-за кордону грошових переказів на $ 7,5 млрд, а у першому кварталі 2013 року - близько $ 1 млрд, Експерти вважають, що, незважаючи на роз'яснення податківців, мало хто почне платити податки з доходів, отриманих з-за кордону. Адже це в основному кошти гастарбайтерів, які пересилають гроші родичам в Україну.

Є багато способів обійти цей податок. Посилення фіскального тиску може призвести до тінізації розрахунків. Потік зменшиться, більше, ніж у два рази. Офіційний ринок вхідних грошових переказів може скоротитися у 7-8 разів,

Є, як мінімум, п'ять способів уникнути сплати цього податку.

1. Платіжні картки в банку-нерезидента
Якщо відправник грошей проживає в іншій країні офіційно, він може відкрити в банку країни проживання картковий рахунок, який управляється кількома платіжними картами, Одна з них передається особі, яка перебуває в Україні і може знімати гроші у місцевому банку або використовувати карту для розрахунків у торгових мережах.

Витрати на такі операції будуть набагато нижчі податкових платежів. При перерахуванні грошей за картками з Європи в Україну, з урахуванням всіх комісій і витрат на конвертацію валюти, комісія складе 2-5% від суми транзакції. Чим більша сума переказу, тим менший відсоток доведеться заплатити.

2. Кредит від нерезидента
Якщо мова йде про великий грошовий переказ, наприклад, більше 50 000 євро, то має сенс перераховувати гроші в Україну за договором позики. При оформленні договору позики валютний грошовий переказ не вважатиметься доходом. Єдина складність такого грошового переказу - договір до моменту отримання кредиту повинен бути зареєстрований у Нацбанку.

3. Віртуальний рахунок
Особи, які оперують великими сумами, стануть частіше використовувати альтернативні платіжні системи та офшорні банки. Відкрити віртуальний банківський рахунок у будь-якій країні світу, у тому числі в США чи ЄС - не проблема.

Формально, для цього необхідно отримати індивідуальну ліцензію Нацбанку, але перевірити її наявність на практиці регулятору вельми проблематично: не існує ефективних механізмів перевірки наявності у наших громадян рахунків в іноземних банках.

4. Дорожні чеки
Для тих, хто збирається перераховувати в країну відносно невеликі суми, підійдуть дорожні чеки. Ввезення дорожніх чеків найбільш безпечний варіант. У будь-якому випадку, це дешевше, ніж платити 15%.

5. Чорний ринок
Гастарбайтери почнуть набагато активніше возити з-за кордону готівку. Для них має значення кожен євро. Ті з них, хто працює в інших країнах неофіційно, будуть частіше ризикувати, передаючи гроші через знайомих, провідників або кур'єрів. Комісія за передачу грошей через чорний ринок становить всього 1% від суми транзакції.

У підсумку, може майже повністю зникнути статистика грошових переказів. Держава, в результаті, нічого не отримає від цього податку. Це позначиться і на курсі, оскільки в країну офіційно буде заходити менше валюти.