Лісовий туризм у спеку — безглуздя

Олена Нечипуренко//Новий день №23(5070) 06.06.2013

Не турбує доля лісу — увімкніть хоча б інстинкт самозбереження.

Переорані глибокими ровами та перекриті шлагбаумами в'їзні шляхи до лісових масивів аж ніяк не зупиняють мандрівників. І хоч у спекотну пору в лісі майже так само некомфортно, як посеред розпеченого сонцем степу, втім, любителів пікніків та усамітнення з природою сюди як магнітом притягує.

Саме людський фактор стає причиною виникнення масштабних лісових пожеж на Херсонщині. Окрім безвідповідальності туристів, непоправної шкоди зеленим насадженням завдають наслідки господарської діяльності людини: випалювання стерні, сінокосів, старих виноградників, трави вздовж автотрас. І хоч пожежонебезпечний період для лісівників розпочався відразу після танення снігу — наприкінці березня, їм вдається й при найвищому V класі пожежної небезпеки приборкувати вогонь у зародку. Втім, чим далі, тим нагальнішою стає необхідність обласному управлінню лісового та мисливського господарства завчасно координувати дії для запобігання та на випадок виникнення лісових пожеж, для чого розпочато конструктивний діалог з представниками МНС, правоохоронними та органами місцевого самоврядування, виконавчої влади, громадськістю.

Цими днями в Цюрупинському лісомисливському господарстві, яке разом з Голопристанським чи не найбільше потерпають від пожеж через заліснення в основному швидкозаймистими хвойними породами дерев, за круглим столом обговорили сучасні спільні методи профілактики виникнення лісових пожеж. Ініційований облуправлінням лісового та мисливського господарства діалог пролив світло на головні проблеми, які доводиться вирішувати лісівникам з початком пожежонебезпечного періоду. Адже щороку джерелом пожежі стає не ліс, а прилеглі території інших землекористувачів: сільських та селищних рад, фермерських господарств тощо, з яких вогонь поширюється на масиви. Коли масштаби стихії неможливо приборкати самостійно, лісівники звертаються по допомогу до вогнеборців МНС, місцевих добровільних пожежних підрозділів (кількість яких, на жаль, можна порахувати на пальцях), сільрад, агропідприємств, населення. Останні з них допомогти гасити пожежу не відмовляються: хто через сумління та відчуття обов'язку, хто через загострений інстинкт самозбереження, але щоразу виникає ризик, що за екстремальних обставин виникнення надзвичайної ситуації під рукою не виявиться добровільних помічників. Тож начальник облуправління лісомисливського господарства Віктор Тищенко закликав усіх до спільного вирішення «гарячої» проблеми з точки зору зацікавленості кожного з присутніх.

— Станом на 22 травня в лісах підвідомчих підприємств управління сталося 23 низові пожежі на 1,8 га, силами лісогосподарських підприємств погашено 16 пожеж на площі близько 21 га на землях інших користувачів, — звернув увагу головний лісівник області.

У порівнянні з минулим роком, коли на цей час сталося 69 пожеж, а площа займань перевищила ЗО га, цьогоріч лісівники вочевидь ретельніше підготувалися протистояти стихії. У їхньому арсеналі 27 лісових пожежних станцій з особовим складом 484 особи, 40 спецавтомашин, щоправда, половина з них технічно застаріла, однак навіть після 20—30-річної експлуатації перебуває в робочому стані, 6 лісопожежних модулів, 34 автомобілі підвищеної прохідності для перевезення людей та матеріалів. Спостереження за масивами забезпечують 24 вежі та наземне патрулювання лісовою охороною. При підвищеній пожежонебезпеці проводиться авіапатрулювання з гелікоптера (на сьогодні вже понад 16 годин нальоту). Про всі виявлені з повітря випадки перебування населення в лісі повідомляється наземним службам для оперативного реагування, адже з 28 квітня вхід та в'їзд до лісу категорично заборонений. Розроблені мобілізаційно-оперативні плани ліквідації пожеж, техніка приведена в бойову готовність ще 2 місяці тому, поповнено резерви пально-мастильних матеріалів в усіх лісництвах, проведене тактико-спеціальне навчання з організації гасіння масштабних лісових пожеж. Крім протипожежних ровів, влаштовано 856 км мінералізованих смуг, здійснено догляд за існуючими 5151 км смуг, перекрито 486 позапланових доріг, на 282 га проведено підняття крони дерев. Підчас рейдів виявлено 63 порушники пожежної безпеки. На жаль, загальна сума накладених штрафів — 1564 грн. — аж ніяк не відповідає фактичним обсягам шкоди, яку вони завдають лісові. Тому під час травневих свят лісогосподарські підприємства спільно з підрозділами рятувальників МНС та міліцією проводили відпрацювання.

В обговоренні спільної проблеми взяли жваву участь близько 40 учасників круглого столу. Зокрема, заступник голови Цюрупинської РДА Іван Місько рапортував, що в районі для запобігання та ліквідації пожеж виділено 200 тис. грн. та передбачені кошти на придбання GPS-навігаторів для пожежних машин, а ще запропонував вийти на агентство лісових ресурсів з пропозицією про збільшення чисельності працівників держлісохорони. Головний лісопатолог «Херсонлісозахисту» Геннадій Вайсбургд запропонував зменшити площу лісових обходів на одного майстра до 400 га. Голова Садівської сільради Голопристанського району Віталій Цуркан переконаний, що в місцях, де ліс межує з зонами відпочинку «Ягорлицька затока», необхідно пожвавити роботу рейдових бригад, пообіцявши до їх складу залучити населення. Голова Рибальчанської сільради Сергій Трофименко наполягає до рейдовиків залучати ще й представників прокуратури, екоінспекції. Мовляв, сільські голови не мають впливу на користувачів земель фермерських господарств, серед яких чимало злісних порушників. Наділи заростають бур'янами та чагарником, а потім палають. Голова Новомаячківської сільради Андрій Костиря запропонував розробити програму спільних навчань із населенням з гасіння пожеж, запровадити контрольовані в'їзди до лісу з фіксацією даних про особу та транспортний засіб, час заїзду та виїзду. Кожен з присутніх вносив власні пропозиції для попередження загоряння в лісах, а спільна думка — постійно і якнайчастіше нагадувати населенню про пожежну небезпеку. Про це наголошувалося й під час останньої прес-конференції Віктора Тищенка у пресклубі «Новий день». «Будучи господарями нашого зеленого загальнонаціонального надбання, ми зобов'язані відчувати себе лише гостями в лісі, — акцентував він перед журналістами. — Загальна площа держлісфонду області перевищує 220 тисяч гектарів, з них 76 тис. га вкриті лісом, який потрібно охороняти, передусім через безвідповідальність тих, хто вирушає до лісу на відпочинок, а також від навмисних паліїв». Так, 5 загорянь одночасно утворилися зранку 20 травня на території Новокаховського лісництва — явні підпали, ведеться слідство.

Цьогоріч обласному управлінню з держбюджету заплановано виділити 10 млн. грн. на придбання пожежної техніки та на будівництво доріг протипожежного призначення. Торік таких коштів не надходило, тож зараз їх чекають з особливим сподіванням.