Пришкільний табір: оздоровлення чи виконання плану?

Олена Кучерява// Новий день №22(5069) 30.05.2013

Закінчився ще один навчальний рік. Та батькам поки що не треба думати про те, куди відправити дитину на літній відпочинок. Наступні кілька тижнів школярі, скоріш за все, проведуть у своїх навчальних закладах. Ця практика триває вже не перший рік і називається пришкільним табором.

Цьогоріч обласне управління освіти та інші інстанції отримали від голови ОДА (а той у свою чергу від Президента України) категоричне завдання: оздоровити не менше 80% дітей. Зважаючи на те, які кошти на цей процес зазвичай виділяються, впоратися з поставленим завданням буде нелегко. З обласного бюджету у 2013 році на це виділили майже 3,5 млн. гривень. У районах мають використати 1 млн. 775 тис. гривень.

Освітяни підготувалися до літнього сезону, як змогли. На Херсонщині має працювати 487 пришкільних і 3 заміські табори. В обласному управлінні освіти сподіваються, що в райдержадміністраціях та райрадах ще знайдуть резерви на пришкільні табори і виділять їх.

— Коштів, звісно, не вистачає, тому ми просимо освітян з районів звертатися до місцевої влади. — розповідає начальник відділу шкіл-інтернатів, позашкільної освіти та виховної роботи облуправління освіти ОДА Ірина Лисенко. — Перше, чим ми маємо забезпечити дітей, — це 14 днів відпочинку. Коли пришкільний табір може дозволити собі 21 день, це вже називається оздоровленням. Саме останнім ми маємо охопити школярів пільгових категорій. їх у області 2325. Дуже хочемо, щоб цього року пришкільний табір не був відпочинком на асфальті. Тому й будемо влаштовувати для дітей різні екскурсії по області, залучати їх до активного відпочинку.

Обласне управління освіти вже провело з педагогами Херсонщини спеціальний семінар щодо таборів. Але на ділі відкрити їх при школі — завдання не з легких. Дозволи потрібні з усіх можливих контролюючих інстанцій (насамперед від санепідемстанції), досить жорстко за цим процесом стежить прокуратура. У разі будь-якого надзвичайного випадку вчителі та директор школи відповідатимуть у судовому порядку.

Особливу увагу в пришкільних таборах приділяють харчуванню школярів. Воно має бути як мінімум триразовим, калорійним і, звісно ж, не шкідливим для дитини. На це і йдуть основні витрати з того мізеру грошей, які виділяє держава на табір у школі. До того ж, перелік продуктів, якими можна годувати дітей, досить обмежений.

— У меню-розкладці, яке має бути в кожному таборі, не повинно бути зіпсованих продуктів або продуктів з концентратами чи консервантами, — заявляє спеціаліст державної санітарно-епідеміологічної служби в Херсонській області Оксана Сенчук. — До них належать газовані напої, йогурти, чіпси, сухарики та інші продукти, що містять підсолоджувані, барвники, консерванти та інші недозволені для дитячого харчування компоненти.

За словами працівників державної СЕС, діти в пришкільному таборі не отримають ні молочних чи м'ясних продуктів (якщо їх якість здасться перевіряючим сумнівною), ні звичайнісінького морозива (у ньому, як виявилося, безліч шкідливих речовин).

Окремої уваги заслуговує вартість так званого діто/дня. Це кошти, що витрачають на школяра в таборі протягом доби. Для прикладу, у Каланчацькому районі це 86, 2 тис. грн; у Високопільському — 95 тис.; у Нижньосірогозькому

— 131 тис.; у Каховці — 296,6 тис. гривень. Зважаючи на зазначені суми, діто/день у Каланчацькому районі складатиме 6 гривень. Як на ці гроші можна нагодувати школяра, не кажучи вже про активний відпочинок?

Наразі в усіх школах області йде підготовка до відкриття таборів. Узгоджуються останні питання, у закладах тривають перевірки. Проте самі педагоги стверджують, що літня кампанія все одно відбудеться. Навіть якщо не вистачить грошей чи будуть якісь претензії від перевіряючих. Адже керівництво області просто не дозволить відійти від визначеного плану — 80%. Можновладців, мабуть, не цікавить той факт, що у більшості сільських шкіл подібний табір — випробування і для школярів, і для педагогів. Що екскурсії за межі населеного пункту проводяться за батьківські гроші, і чим нагодують вихованців — теж питання. Зрозуміло, що прокуратура знайде недоліки в роботі пришкільного табору, але це вже буде... після того, як чиновники відрапортують до столиці про успіх оздоровлення та відпочинок школярів. І пишатимуться тим, що вдалося досягти показників навіть у 81 чи 82%. У даному випадку виконання плану — головне, і неважливо, якою ціною...