Стрибайте, але пам'ятайте...

Анатолій Яїцький//Новий день №22(5069) 30.05.2013

Додержання законодавства про охорону праці, забезпечення ефективної профілактики виробничого та невиробничого травматизму обговорили учасники міжвідомчої наради, що відбулася в прокуратурі міста Херсона.

В обласному центрі торік зафіксовано 56 нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом. Постраждали 59 осіб, з них 2 загинули, — оприлюднив сумну статистику прокурор міста Віктор Чаус. — Цього року на виробництві трапилося 18 нещасних випадків — двоє загиблих...

Найбільше травм зареєстровано на таких підприємствах, як ПАТ «Херсонський суднобудівний завод», «Югпромтехмонтаж», ТОВ ФПК «Корабел». Найпоширеніші причини нещасних випадків — невиконання посадових обов'язків та інструкцій з охорони праці, порушення правил безпеки руху, необережність потерпілого, незадовільний технічний стан засобів виробництва. Між тим, за словами прокурора, існує кримінальна відповідальність керівників підприємств за створення загрозливих умов праці.

— Упродовж минулого року зафіксовано також 8 випадків профзахворювань, зокрема в протитуберкульозному диспансері та суднобудівному заводі, — наголосив Віктор Чаус. — Викладене свідчить про неналежну організацію охорони праці на підприємствах, установах і організаціях міста та необхідність посилення державного нагляду та контролю у цій сфері. Адже порушення законодавства про охорону праці та соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві виявлені на всіх без винятку підприємствах! Вкрай незадовільна й ситуація з травматизмом невиробничого характеру. За даними лікувальних закладів міста, торік понад 10 тисяч херсонців одержали травми.

— Водночас розслідування за кожним таким випадком, як це передбачено законодавством, органи місцевого самоврядування не провели, належний облік нещасних випадків не здійснювали, заходи щодо усунення причин подібних фактів навіть не розробляли, — зазначив прокурор Херсона.

Самоусунулася місцева влада й від контрою за експлуатацією атракціонної техніки. Як відзначають фахівці територіального управління Держгірпромнагляду у Херсонській області, в парках і на дитячих майданчиках міста працюють морально та фізично застарілі атракціони підвищеної небезпеки.

— Дивно, що підприємців, які експлуатують атракціонну техніку підвищеної небезпеки, законодавчо не віднесено до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, що не дає можливості інспекторам Держгірпромнагляду щорічно перевіряти її стан, — зауважив Віктор Чаус.

Присутні на нараді представники міськвиконкому не змогли відповісти на конкретне запитання: хто контролює безпечну роботу цих атракціонів? Виявляється, ніхто! Надавши дозвіл на оренду земельної ділянки, міськвиконком слідкує лише за своєчасністю розрахунків за користування «комунальним майном». Поза увагою влади залишається експлуатація надувних атракціонів. За законодавством, усі надувні «батути» також не є об'єктами контролю органів Держгірпромнагляду! Так що стрибайте, але пам'ятайте: ніхто ці «надувні розваги» не перевіряє.

— У зв'язку з цим і їх розміщення носить неконтрольований характер, — висловив занепокоєння прокурор.

— Земельні ділянки, на яких розташовані надувні атракціони, не оформлені належним чином. Ніхто не цікавиться й документами щодо якості цих виробів. Фахівці стверджують, що коли подача повітря в «надувний батут» раптом припиняється, він швидко складається і стає пасткою для малечі. Статистика свідчить про небезпеку подібних засобів: з 2005 року на таких атракціонах в Україні вже травмувалося 27 дітей, з них 7 загинули...

Занепокоєння прокуратури викликає й стан дотримання правил безпеки у сфері використання газу у побуті, зокрема самовільне встановлення споживачами газових приладів. Протягом останніх трьох років у Херсоні сталося 5 нещасних випадків, пов'язаних з використанням заборонених бездимохідних водонагрівачів. Постраждали 9 осіб, з них 5 загинуло.

— Через загибель людей унаслідок отруєння чадним газом, постановою головного державного санітарного лікаря України від 6 квітня 2010 року заборонено виробництво, використання та реалізацію бездимохідних газових водонагрівачів з виведенням продуктів згоряння в приміщення. Однак ще до цього лише по Херсону було встановлено та прийнято в експлуатацію 270 таких «приладів». На жаль, випадки їх самовільного встановлення та використання є поширеними. З 2011 року до теперішнього часу працівники ПАТ «Херсонгаз», під час робіт з обслуговування внутрішньобудинкових мереж, виявили та відключили від газопостачання 180 самовільно встановлених заборонених до використання бездимохідних газових водонагрівачів.

Через те, що споживачі газу не допускають спеціалістів у свої житлові приміщення, залишаються необстеженими ще понад 10 тис. газових приладів. А значить, у будь-який час може трапитися чергова трагедія...

Стан законності та взаємодії між органами контролю, місцевого самоврядування та роботодавцями визнаний незадовільним. Учасники наради пообіцяли вжити невідкладних заходів. Яких? Сподіваємося, незабаром дізнаємося.