Село на пороховій діжці?

Олег Батурін//Новий день №22(5069) 30.05.2013

Складна операція, кілька місяців лікарняного і можлива інвалідність. Усе це чекає 54-річного жителя Чорнянки Володимира Федотова після жорстокого побиття односельцями серед білого дня 22 травня. Дружина постраждалого, заступник директора Чорнянської загальноосвітньої школи з виховної роботи, пані Наталія вважає, що бійка виникла на міжетнічном грунті, оскільки її чоловіка побили місцеві ассірійці. 24 травня група чорнянців звернулася до сільради з вимогою виселити «чужинців». У той же день питання «Про поведінку громадян ассірійської національності на території села» було розглянуто на засіданні виконавчого комітету сільради.

— 22 травня мені на роботу подзвонив чоловік і попросив негайно прийти додому. Я застала його на подвір'ї, він був непритомний і весь у крові, — згадує Наталія Федотова. — Розповів, що повертався додому на велосипеді і йому стало зле. Але тільки-но зупинився біля найближчого горіха, відчув, як на нього ззаду хтось налетів. Він лише помітив, що нападників троє, і втратив свідомість. Вони жорстоко побили чоловіка, якому згодом у лікарні поставили діагноз «осколковий перелом верхньої третьої плечової кістки».

Потрібна операція і лікування вартістю у 10 тисяч гривень. Доньці, яка ходила до кривдників батька, ті заявили: «Вийде з лікарні — ще йому добавимо». Як я зрозуміла, нападники могли вирішити, що Володя зупинився поряд із їхнім будинком, щоб «піти до вітру». Але навіщо за це нівечити людину? А якщо стало б зле маленькій дитині або вагітній жінці? Їх теж так жорстоко побили б?

За словами Наталії Іванівни, випадків, коли ассірійці знущалися над місцевими, у Чорнянці було чимало. «Просто вони завжди давали своїм жертвам «відкупні», аби ті мовчали», — підкреслила вона. Згодом на засіданні виконкому сільради вона запропонувала перевірити: на якій підставі ассірійці взагалі перебувають у Чорнянці, і всіх, хто тут не прописаний, виселити протягом 24 годин.

— Проблема ця дуже серйозна, — погоджується секретар сільради Людмила Гриценко. — Ассірійці тут усі агресивні, злі. Якщо з кимось із них щось трапиться, вони згуртовуються по 20—30 чоловік і жорстоко б'ють кривдника.

— Часто вони б'ють наших ні за що: йде хтось напідпитку, вони його лупцюють до посиніння. Скільки вже моїх робітників від них постраждало. Причому після нападу ассірійців люди по 2 місяці на лікарняному лежать. Виправдовувати цього не можна, — говорить директор СП «Дніпро-Агро» депутат Каховської райради Борис Альошин. — У ассірійців зовсім неадекватна реакція на все. Подивіться: у Чорнянці ж не було такого, щоб «наші наших» били до нестями. А на якій швидкості ассірійці люблять гасати по селу на своїх авто? Скільки вже вони збили наших хлопців і дівчат? А як вони розбещують нашу молодь? Скільки це можна терпіти? Згоден, роблять вони іноді й добрі справи — допомогли селу навести лад на кладовищі. Але з такою поведінкою вони скоро тут новий цвинтар «зроблять», і всі ми там поляжемо!

«Якщо ми змовчимо, то буде бійня. Наші хлопці вже хочуть «розібратися» з цими ассірійцями. Це як сірник, що кинули до порохової діжки. Вони — не люди. У них треба відібрати землю і депортувати!» — обурювалися присутні на засіданні виконкому селяни. «А на яких підставах ми це робитимемо? — запитав голова сільради Юрій Сєров. — Ассірійці, котрі у нас проживають, — громадяни України, а за законом вони можуть проживати будь-де на території держави, де б вони не були зареєстровані». Проте люди наполягали на своєму, тож на засіданні виконкому було вирішено винести це питання на сесію сільради 31 травня і на початку червня обговорити його на сходці села.

— Хоча у селі траплялися неприємні ситуації за участі громадян ассірійської національності, я не вбачаю тут конфлікту на міжетнічному грунті. І я сам не звик розділяти людей на «своїх» і «чужих», — вважає юрист сільради Юрій Плющ. — Ассірійці (більшість з них є християнами. — Авт.) облаштувалися в Чорнянці років із 10 тому. Самі місцеві попродавали їм свої земельні паї, здають іх їм в оренду, працюють у фермерів-ассіріиців, деякі дівчата повиходили за них заміж. Тож більшість людей це все влаштовує. Ті, хто зараз обвинувачуються у нападі на Федотова, не один рік прожили у Чорнянці, працюють на землі. До речі, саме ассірійці багато чому навчили місцевих. Саме вони у селі почали першими вирощувати овочі на крапельному зрошенні, заробляти на цибулі, полуниці. І як можна тепер їм говорити забиратися звідси геть?

— Я не розумію, чому робиться наголос на тому, що всі бійки у Чорнянці траплялися виключно на міжетнічному грунті. Повірте, ситуацій, коли «наші наших» б'ють, коли міліції доводилося втручатися в конфлікти між українцями, у тій же Чорнянці було дуже багато. І їх значно більше, ніж сутичок з громадянами інших національностей, — додав начальник сектору дільничних інспекторів міліції Каховського РВ УМВС Андрій Чонка.

— Наскільки вдалося встановити міліції, постраждалий Володимир Федотов сам спровокував бійку, — підсумував Юрій Сєров. — Я не бачу проблеми міжетнічної дискримінації у селі. Просто в кожній нації вистачає і добрих людей, і поганих. Хіба не можна такого сказати й про українців?

Р. S.: У Каховському РВ УМВС вважають, що заклики депортувати ассірійців насправді ганьблять чорнянців і стверджують, що їм, на щастя, й близько не відоме поняття «міжетнічна ворожнеча» з притаманними йому кривавими сутичками, сотнями вбитих і поранених. «У даному випадку люди просто роблять з мухи слона. Побиття Федотова сталося не на міжетнічному, а на суто побутовому грунті, — стверджує заступник начальника РВ УМВС Олександр Воропаєв. — Приводом для бійки стало бажання постраждалого «піти до вітру» під парканом приватного будинку, чому є свідки. Треба ще розібратися, чи справді свої тілесні ушкодження він отримав внаслідок побиття, чи десь він ще впав дорогою додому? Поки ж тут попередньо вбачаються ознаки злочину за ст. 125 ч. 1 КК України (умисне легке тілесне ушкодження), однак ми чекаємо остаточних висновків судмедексперта».