Ремонт «Будинку офіцерів»

Дарина Дишкант // Акценти №16(319) 22.05.2013

У нашому місті, особливо у центральній його частині, досить велика кількість будинків, що потребують бодай якогось ремонту. Старі будівлі, що простояли декілька століть, збереглися і «вижили» під час Великої Вітчизняної війни, продовжують руйнуватися. Але, на деякі пам'ятки архітектури все ж таки звертають увагу і намагаються повернути до життя.

Так, на капремонт Обласного палацу культури (Будинок офіцерів), у Херсоні, в 2013 році, планується виділити 640 тис. грн з обласного бюджету. Однак питання про виділення коштів ще має розглянути обласна рада.

Нагадаємо, що будинок чекає на ремонт вже не одне десятиріччя, а в 2012 році в ході ремонту «Будинку офіцерів» було відновлено дах будівлі, укріплено фундамент і вставлено вікна. Кошти, виділені на роботу, становили 2,1 мільйона гривень, а фінансувався цей ремонт «Будинку офіцерів» (офіційна сучасна назва - комунальне підприємство «Обласний палац культури») з грошей, що були виручені обласною владою від продажу з аукціону будівлі херсонського кінотеатру «Україна». Будівлю на вулиці Перекопській було споруджено ще в 1903 році і носила вона назву «Народний дім». Цей заклад повинен був сприяти розвитку культури, тут проводилися видовищні та просвітницькі заходи. Пізніше споруда отримала нове найменування - Міська Аудиторія: добре освітлений природним світлом колишній гімнастичний зал був перетворений на художній салон. У 1907 році в ньому експонували картини художників-футуристів братів Давида і Володимира Бурлюків. У травні 1911 р. тут була проведена «Міжнародна художня виставка», на якій були представлені роботи чотирнадцяти художників. У тому ж році, в стінах Міської Аудиторії, відкрили Педагогічний музей імені М. І. Пирогова (відомий хірург був до того ж талановитим педагогом). У лютому 1913 року, на цій сцені, дали п'ять спектаклів зірки театрального мистецтва Марія Заньковецька, Микола Садовський, Панас Саксаганський. Ціна квитків на вистави, у порівнянні з міським театром, була доступна пересічному херсонцю. У роки Першої світової війни в будівлі знаходився військовий госпіталь. З 1925 року до початку 1941 р. це був Будинок освіти. Після Великої Вітчизняної війни в цьому будинку розміщувався Будинок офіцерів (довго серед херсонців можна було чути ДКА - Будинок Червоної Армії). Практично, Будинок офіцерів був цивільним клубом з кіно- та танцзалами, гуртками крою та шиття, художньої самодіяльності. Саме тому жодна влада не взяла на себе «гріх» - зрівняти історичну будівлю з землею, у якої, схоже, з'явився шанс на нове життя.