Земля: реєстрація по-новому

Анатолій Яїцький//Новий день №16 18.04.2013

Під час прямої лінії, що відбулася в редакції 28 березня, на запитання читачів газети відповідав начальник Головного управління Держзем¬агентства у Херсонській області Валерій ЛАЗАРЄВ. Запитань було так багато, що ми змушені друкувати звіт про спілкування з головним землевпорядником області у дві подачі (перша — 4 квітня). Сьогодні пропонуємо чергову сторінку з відповідями на запитання.

— Доброго дня, Валерію Івановичу! Вас турбує Володимир Кириленко з Федорівки Білозерського району. Восени ми оформляли приватизацію земельної ділянки. Однак державний акт на право власності на землю досі не отримали. Коли звернулися за роз'ясненням до районного відділу земельних ресурсів, нам пояснили, що не можуть цього зробити через відсутність якогось документа з Києва...

– Мова йде про землю державної власності?

– Так.

– Документацію на ділянку відтепер мають затверджувати органи Держземагентства. Практично вся процедура доведена до кінця, але є невеликі нестиковки у законодавстві. Найближчим часом питання буде вирішене.

— Пряма лінія? Здрастуйте! Телефоную з Великих Копанів Цюрупинського району. Ми приватизували земельну ділянку на два державні акти: один — на 29 соток, інший — на 25. Є кадастрові номери. Чи можемо ми з 29 соток продати 14?

— Можете. Адже йдеться про особисте селянське господарство?

— Так.

— Тоді немає проблем, продавайте.

— Мамі вже 76 років. Мешкає вона на Забалці у Херсоні. Мама склала заповіт на мене, дочку, й зайнялася приватизацією присадибної ділянки. Кадастровий номер уже одержала. На жаль, з приватизацією справа затрималася. Гроші сплатила за це ще у вересні минулого року. Нам сказали, що незабаром на сесії міської ради нашу проблему мають вирішити, мовляв, документи в порядку...

— Я зрозумів так, що сесія міськради ще на затвердила ваші документи. Тому, як тільки матимете рішення сесії, звертайтеся до нас.

— З Новорайська Бериславського району Гриненко турбує. Майже п'ять років оформляємо документи своїм дітям на приватизацію двох гектарів. Спочатку заплатили по 650 гривень, потім ще по 300, затим ще по 180 гривень, згодом ще по 100 гривень... Проте й досі не маємо документів від нашого землевпорядника.

— Перш за все вам треба з ним вирішувати цю проблему, адже він не підпорядкований управлінню Держземагентства, ця посада — «парафія» сільради.

— Він нам говорить, що в районному відділі затримують оформлення документів...

— Не може такого бути! Хай ваш землевпорядник зателефонує до нас, щоб не було «зіпсованого телефону»...

— У мене є всі документи на землю — план забудови ділянки, навіть кадастровий номер, а коли подивився Національну електронну кадастрову карту, то побачив лише порожнє місце...

— Цю помилку можна виправити двома шляхами: самому — завдяки формі зворотного зв'язку безпосередньо напублічній кадастровій карті, або звернувшись до кадастрових реєстраторів у районному відділі Держземагентства.

— Марія Онищенко з Великої Благовіщенки Горностаївського району. У 2009 році я одержала спадщину від померлого чоловіка, того ж року уклала договір на оформлення технічної документації на виготовлення державного акта на право власності. Однак досі акт не виготовлений. У чому справа? Ви не можете мені допомогти?

— Я записав ваш телефон. Уточнимо і обов'язково з вами зв'яжемося.

— Це пряма лінія «Нового дня»? З Генічеська телефонують. Скажіть, будь ласка, чи можу я приватизувати земельну ділянку, на якій розташована житлова прибудова до п'ятиповерхового будинку? Дозвіл від міської ради на прибудову маю, робітничий проект — теж...

— Відповідно до статті 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню власників.

Відведення земельних ділянок під вбудовано-прибудованими приміщеннями багатоквартирних будинків та на його прибудинковій території чинним законодавством України не передбачено й, крім того, може призвести до порушення прав інших осіб — власників квартир цього будинку.

Разом з тим, частина земельної ділянки може бути надана у користування шляхом укладання відповідного договору сервітуту (гл. 16 Земельного кодексу України та гл. 32 Цивільного кодексу України), за можливості визначення координат та встановлення меж цієї території в натурі (на місцевості).

Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею. Тобто не змінюється цільове призначення земельної ділянки (прибудинкової території).

У даному випадку договір сервітуту може бути укладено між міською радою та зацікавленою особою — власником прибудови. Додатком до договору сервітуту буде технічна документація щодо встановлення меж сервітуту в натурі (на місцевості).

Також слід зазначити, що згідно з Податковим кодексом України власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

— Дякую за роз'яснення!

— Вас турбує голова фермерського господарства «Вікторія» з Нововоронцовського району. У мене запитання щодо реєстрації угоди про до¬строкове розірвання договору оренди. Скажіть, будь ласка, до кого можна звернутися, щоб одержати інформацію, бо наш реєстраційний відділ не знає, що робити у такому випадку.

— Для реєстрації угоди про розірвання договору оренди власнику або користувачу земельної ділянки необхідно звернутися до відділу Держземагентства за місцем розташування земельної ділянки та подати заяву про надання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Із зазначеним витягом, договором оренди та угодою про розірвання договору оренди звернутися в реєстраційну службу за місцем розташування земельної ділянки.

— Валерію Івановичу, здрастуйте! Вам телефонують з Верхнього Рогачика. Чи можу я взяти під обробіток занедбаний чужий город? Навколо нас чимало порожніх хат стоять із такими городами. Торік я звернувся з цього приводу до селищної ради, одержав добро, адже земля входить до селищної ради. Сказали, що треба на ті нещасні 25 соток зробити технічну документацію, яка коштує 930 гривень. Але ж для пенсіонера це шалені гроші! Чи варті вони того городу?

— Використовувати земельну ділянку без документів не можна. Це називається самовільним захопленням.

— Але ж є рішення селищної ради!
— Селищна рада надала вам дозвіл на виготовлення проекту відведення. Далі його треба узгодити та затвердити. Такий порядок. В іншому випадку сільгоспінспекція вас просто покарає. І штраф буде більший, ніж 930 гривень.

— Добрий день! Вам телефонують з Великоолександрівського району. Мій земельний пай, який я одержала за заповітом від мами, знаходиться в Скадовському районі. Як мені поміняти той земельний сертифікат на державний акт?

— Замість актів тепер видають свідоцтво про право власності. Треба звернутися до Скадовської райдержадміністрації, щоб дали вам дозвіл на виділення цієї земельної ділянки в натурі. Далі — готуєте документи, потім за¬тверджуєте їх. Земельна ділянка потрапляє в базу даних відділу Держземагентства Скадовського району, берете витяг з Державного земельного кадастру, з яким звертаєтеся до реєстраційної служби за свідоцтвом про право власності. Ось і все.

— Скажіть, будь ласка, якщо приватизовувати земельну ділянку, чи треба узгоджувати межі з сусідами?

— Обов'язково, і сусіди з вами, і ви з сусідами. Аби, як кажуть, потім не було суперечок щодо земельних ділянок чи у вас, чи у ваших дітей, внуків.

— Це пряма лінія «Нового дня»? Вас турбує Андрій Юрченко із села Рубанівки Великолепетиського району. Хочу продати будинок. Які документи потрібні, якщо земля не приватизована? До кого звертатися?

— Пунктом 6 статті 120 Земельного кодексу України визначено, що істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти.

Статтею 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі відповідної документації з землеустрою.

Згідно зі статтею 79-1 кодексу формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Отримавши дозвіл сільської ради на розробку документації з землеустрою, ви зможете замовити її у суб'єкта господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у територіальному відділі Держземагентства. Для цього вам необхідно звернутися до відділу та надати: заяву про державну реєстрацію земельних ділянок; оригінал документації з землеустрою; електронний документ; документ, що підтверджує оплату послуг.

Після державної реєстрації земельної ділянки ви зможете звернутися до нотаріуса для вчинення нотаріальних дій.

— Оксана Кириленко з Новотроїцького району. У мене до вас таке запитання. Людина хоче приватизувати землю, але сусіди не бажають підписати визначені межі земельної ділянки. Що робити, і чи може це питання врегулювати сільська рада?

— У сільраді повинна працювати узгоджувальна комісія, яка формується зі складу депутатського корпусу та відповідних фахівців. Комісія повинна на місцевості обстежити цю земельну ділянку, знайти варіанти вирішення проблеми і винести їх на сесію сільської ради. Якщо ж особи, які конфліктують через межі земельної ділянки, не погодяться з рішенням сільради, питання вирішується у судовому порядку. Але у будь-якому випадку земельна ділянка повинна бути приватизована. Звісно, краще, якщо б це питання вирішилося до суду і громадяни погодили межі земельних ділянок між собою самі.

— Людмила Приходько з Чаплинки: коли буде скасовано мораторій на продаж землі?

— Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення продовжено до 2016 року. А тільки-но підпишуть відповідний закон — буде скасовано.

— Людмила Овчаренко з Іванівки Білозерського району. Підкажіть, як примусити орендаря своєчасно розраховуватися за земельні паї? Він завжди знаходить якусь «об'єктивну» причину для затримки...

– Відповідно до пункту 36 Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220, всі спори, які виникають у процесі використання землі, відповідно до укладеного (зареєстрованого) договору оренди землі, вирі¬шуються у судовому порядку. Ви повинні офіційно (письмово) звернутися до орендаря з вимогою про виконання умов договору або з вимогою про дострокове розірвання договору. У разі, якщо орендар відмовляється виконати ваші вимоги або не відповідає на запити, можете звернутися для вирішення питання до суду.

— Юрій Костенко з Великої Олександрівки. Чи можна переоформити земельний пай на іншого члена нашої родини?

— До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2016 року, не допускається:

а) купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;

б) купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам-учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

— Валерію Івановичу, скажіть, будь ласка, чи треба нам приватизувати земельну ділянку поруч з будинком, якщо у ньому чотири квартири?

— Відповідно до статті 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватися у користування об'єднанню власників.

Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.

За житловим законодавством квартира — це відособлена частина житлового будинку, що складається з однієї або декількох кімнат, а також місць допоміжного використання, передбачених для задоволення господарсько-побутових та інших потреб громадян, пов'язаних з їх проживанням в такому приміщенні.

Враховуючи наведене, квартира не може розглядатися як окреме домоволодіння, а є тільки його частиною, оскільки будинок один, адреса домоволодіння і квартир у цьому домоволодінні одна. Отже, земельна ділянка має бути єдиною для обслуговування житлового будинку.

— У нас товариство садівників, у якому є земельні ділянки. Вони вже приватизовані. Збудовані будинки, різні підсобні приміщення. Чи їх також треба приватизовувати? Є й суміжні земельні ділянки, які не використовуються, забур'янюються тощо. Чи можемо ми їх також приватизувати?
— Земельні ділянки для ведення садівництва передаються у приватну власність розміром до 0,12 га. Якщо ви використали своє право щодо приватизації земельної ділянки під садівництво, то ще є можливість отримати земельні ділянки у приватну власність по чотирьох позиціях. Тобто для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, ведення особистого селянського господарства, ведення фермерського господарства, будівництва та обслуговування гаража. Відповідно по кожному цільовому призначенню земельної ділянки розмір є різним згідно з Земельним кодексом України. Тому коли є вільні земельні ділянки, ви можете звернутися до відповідної місцевої ради, на якій розташовані ці ділянки, з відповідною заявою. Щодо забур'яненості, то землекористувачам таких ділянок необхідно давати відповідні приписи згідно зі статтею 52 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».
— Юрій Ткаченко з селища Нижні Сірогози турбує. Валерію Івановичу, які зміни у земельному законодавстві чекають на нас цього року? Розкажіть про те, що особливо турбує сьогодні вашу службу?
— Прийняття законів та внесення змін до них належать до повноважень Верховної Ради України. Наразі землевпорядна служба зайнята наповненням Національної кадастрової системи, організацією оновлення нормативної грошової оцінки земель, визначенням процедури відведення земельних ділянок. Загалом проблем чимало. Однак, як зауважив один із читачів, наша служба — надійний союзник населення, що представляє інтереси держави.