Де жити? Як платити?

Дарина ДИШКАНТ, Сергій ОСОЛОДКІН // Акценти №11 (314) 17.04.2013

Влада вже не перший рік намагається вести боротьбу з тіньовою орендою житла. В окремих можновладних кабінетах мабуть думають, що саме на цьому бізнесі пересічні громадяни, а не ті, хто здає квартири у найом на професійному рівні, заробляють настільки великі гроші, що з ними треба серйозно боротися.

Чому люди вимушені заробляти кошти у такий спосіб? Та тому, що для когось це чи не єдиний спосіб і можливість утримувати сім'ю, харчуватися... взагалі якось існувати. Дехто з тих, хто взагалі безробітний - вимушений здавати квартиру у найом, адже виручені гроші за оренду житла - це фактично їх єдиний дохід. Зрозуміло, що ніхто не бажає ділитися з державою своїми заробленими грошами, яких і так не вистачає, а тим більше, коли сама держава не піклується про громадян. Натомість держава вимагає: орендар обов'язково повинен сплатити у її гаманець відсоток від прибутку за оренду житлової площі.

І якщо орендар нерухомого майна не є суб'єктом господарювання (підприємцем або підприємством), то відповідальним за нарахування та сплату податку до бюджету стає орендодавець, який повинен самостійно нарахувати та сплатити податок до бюджету протягом 40 календарних днів (після останнього дня звітного кварталу).
Суми отриманого доходу, сплаченого протягом звітного року податку та податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (цього року декларацію необхідно подати до 1 травня). За неподання або несвоєчасне подання декларації, Податковим кодексом України та Кодексом «про адміністративні правопорушення» передбачено відповідальність у вигляді штрафу в розмір 170 гривень та адміністративного штрафу від 51 до 136 гривень.

У разі нотаріального посвідчення договору оренди об'єктів некрухомості, нотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про такий договір органу державної податкової служби за податковою адресою платника податку - орендодавця.
Нині 15 херсонців, які минулого року надавали в оренду приміщення, задекларували понад 128 тисяч гривень доходу.
Невже дійсно на весь обласний центр у наймі всього лише 15 квартир?

До речі, не так давно була інформація про те, що з'явилися «гарячі лінії» спецпризначення, на які люди можуть доносити, хто з сусідів здає житлоплощу.

Утім, як стверджують фахівці, незважаючи на подібні заходи, довести факт незаконної оренди не так-то просто. Як власнику, так і орендарю необхідно знати про те, що, наприклад, донос ще не є доказом неправомірної здачі квартири. Для цього потрібна така «важка артилерія», як договір про оренду, свідоцтва передачі або отримання грошей (наприклад, розписка) і т.д. Але, чи нам не знати, що квартири, як правило, здаються без будь-яких договорів та розписок...

Усе ж, небезпека викриття існує, тим більше, що методи полювання за тіньовими орендарями стають у податківців все більш витонченими, Давайте дивитися правді в очі: багато орендодавців морально готові платити податки. їх зупиняє не жадібність, а жах майбутньої тяганини з подачею декларацій; кошмари черг у податкових інспекціях; необхідність витрачати багато часу і сил на те, щоб віддати державі свої ж гроші.

Будь-яка людина, яка хоча б раз у житті самостійно подала податкову декларацію, згадує цей процес, м'яко кажучи, з незадоволенням. Для пенсіонерів, людей старшого покоління, він пов'язаний із практичною неможливістю розібратися у купі документів.

Для людини, яка працює, звітність пов'язана з необхідністю відпрошуватися з роботи, з нервами через втрату часу. А деколи ще додається і некомпетентність фахівців нижчої ланки податківців...

Коли людину, яка з третього разу оформила всі документи запевняють, що у неї нарешті все в порядку... а через пару місяців перевірка тих самих податківців виявляє помилки при заповненні... Літературних слів, для висловлення почуттів, бракне. І знову потрібно їхати в інспекцію, вистоювати чергу, заново переписувати всі аркуші декларації...

Усе це відбиває бажання працювати чесно...

Тому люди й здають у оренду свої квартири без будь-яких документів та реєстрації.

На кожного продавця знайдеться свій покупець

Що ж призводить до того, що досить велика кількість громадян змушена «тулится» по чужих кутках? Відповідь банальна: вони просто не мають місця проживання. У людей немає іншого виходу, тому й доводиться винаймати житло: не на вулиці ж жити.

Раніше була можливість отримати квартиру від держави. Будівлі зводились у досить короткий термін, черга на квартиру просувалась, можливо, не такими темпами, як би хотілося, але досить швидкими... Кожен, хто стояв у черзі за квартирою - отримував її, і найголовніше - безкоштовно.

А зараз? Взагалі немає державного будівництва, програм, через які б громадян забезпечували квартирами, а ті що існують і рекламують» державою насправді є не чим іншим як «лохотроном» від держави. Звісно існують приватні підприємства, як зводять будинки. Але скільки час вони будуються? Якщо років за 5 збудують новий будинок, то це вже буде щастя. А ціна? Середньостатистичний громадянин просто не в змозі дозволити собі купити квартиру: немає за що. На квартиру, по такій ціні, він не заробить і за все життя, а чекати, що держава все ж таки вирішить допомогти своїм громадянам — марно.

У Херсоні, у 2011 році, поліпшили житлові умови 21 сім'я, що перебували на квартирному обліку за місцем роботи та місцем проживання; у 2011 році таких сімей було тільки 12.

Зараз у Херсоні, у загальній черзі на житло, перебуває 2 345 сімей,: них право першочергово отримати житло мають - 761, а позачергово - 349 родин; у черзі на соціальне житлі знаходиться - 32 сім'ї.

І якщо такими темпами будуть продовжувати виділяти житло людям які цього потре потребують, то приблизно через 117 років, городяни, які зараз стоять у черзі на омріяні квадрати метри першими, зможуть все ж таки заселитися у нову квартиру. До цього часу в родині зміниться щонайменша три покоління.

Купувати житло - фінансово неможливо, жити на вулиці – фізіологічно неможливо... Що робити? Чекати «з моря погоди»? Люди вимушені орендувати чужі квадратні метри.

Хоча, навіть у цій ситуації можна знайти позитив: відбувається взаємовиручка, одному - немає де жити, а у іншого - пустує квартира та є потреба у грошах. Чому б не виручити один одного? Але, так би хотілося мати все ж власну квартиру...