Таких захисників нам не треба

Володимир ДОРОФЄЄВ (Новий день № 12 (5059) 21.03.13)

Здається, за кількістю нападів на журналістів Херсонщина незабаром може обійти навіть воюючі країни Африки та Близького Сходу. Та якщо в Африці співробітників мас-медіа вбивають, травмують чи викрадають на війні, то у нас вони наражаються на небезпеку у цілком мирний час. Адже про ефективний захист з боку правоохоронних органів херсонські репортери можуть тільки мріяти. Навпаки: коли якийсь «ворог преси» намагається вдарити журналіста чи вихопити у нього з рук робочі інструменти (фотоапарат, диктофон чи відеокамеру), присутня на місці подій людина у погонах часом ще й фізіономію в бік відверне — робіть, мовляв, що хочете, лише нас не чіпайте. Або ще й сховає усмішку в кулак: так вам, мовляв, і треба, щоб рідну міліцію не критикували.

Ось дуже показова історія з нападом не групу працівників інформаційного агентства «Таврія ньюс». Журналіст Олександр Тарасов і оператор Валерій Миронюк з відеокамерою як незалежні спостерігачі були присутні при виселенні багатодітної родини з квартири на вулиці Лавреньова через давній майновий конфлікт. Аж ось невідомі молодики з учасників виселення кинулися на Олександра, повалили його на сходи будинку, почали бити та крутити руки, сиплячи погрозами. Валерій Миронюк все це відзняв (сюжет про побиття можна побачити в інтернеті). Молодики намагалися відібрати в нього камеру, та оператор утік.

Директор інформагентства Кирило Стремоусов підтвердив, що про інцидент на Лавреньова вже поставили до відома і.міліцію, і прокуратуру. У секторі зв'язків з громадськістю УМВС Херсонщини повідомили, що згідно з поданою Олександром Тарасовим заявою міліція розпочала кримінальне провадження за фактом зумисного завдання легких тілесних ушкоджень. Але згаданих «ушкоджень» могло й не бути, якби правоохоронці вчасно стали на захист репортера, котрий лише виконував свій службовий обов'язок.

Ось що з цього приводу згадується у заяві прес-служби Незалежної медіа-профспілки України, розтиражованій іншим інформаційним агентством УНІАН: «Молоді хлопці спортивної статури, які приїхали разом із власником спірної квартири..., намагалися перешкодити оператору В. Миронюку знімати. Фізичного нападу зазнав і член медіа-профспілки журналіст і юрист О. Тарасов, якого один із бійців повалив на сходи та почав бити. Раніше ті ж самі «найманці» у присутності співробітників міліції блокували рух журналістів, не даючи їм можливості виконувати свої професійні обов'язки. За інформацією медіа-профспілки, присутні на місці співробітники патрульно-постової служби міліції та співробітники Комсомольського відділу міліції УМВС України в Херсонській області не вчиняли жодних дій, щоб зупинити злочин. Усі вимоги припинити беззаконня міліціонери супроводжували коментарем: «Ви з чимось незгодні? Пишіть заяву, будемо розбиратися...» (кінець цитати).

Незалежна медіа-профспілка України вже подала до Генпрокуратури та МВС звернення з проханням взяти під контроль розслідування справи та визначитися, чи не були дії співробітників херсонської патрульно-постової служби прямим порушенням низки статей Закону України «Про міліцію», який зобов'язує вартових порядку не тільки розкривати злочини, а й попереджати їх (хоча у міліції стверджують , що її працівники не були присутні безпосередньо при завданні тілесних ушкоджень журналісту і нападу не бачили). Тим більше, що це далеко не єдиний інцидент з нападами на херсонських журналістів чи перешкоджанням їхній професійній діяльності — недарма ж вони поспішають озброюватися газбалончиками та пістолетами для відстрілу гумовими кулями.

За таких умов найнадійніший захист та самозахист. Прикро лише, що десятки агентств новин таке ставлення правоохоронців спонукає видавати в інтернет публікації під красномовними заголовками: «У Херсоні побили журналістів — міліція спостерігала», «У Херсоні били журналістів за цілковитої бездіяльності міліції». Як то кажуть, по роботі й честь!