"Гнучку систему" доламають?

Дарина ДИШКАНТ (Акценти № 7 (310) 20.03.13)

Планується, що цього року мешканці двох будинків, які проживають у спорудах так званої «гнучкої схеми», в обласному центрі таки отримають квартири

У Херсоні, в 2013 році, планується надати квартири мешканцям двох аварійний будинків «гнучкої схеми». Під ціо Програму Кабінет Міністрів України обіцяє виділити 56 млн грн.

Як повідомили під час наради у Виконкомі Херсонської міської ради ще минулого тижня, уже готовий проект розпорядження про виділення коштів на виселення, документ планували підписати під час засідання Кабміну.

За словами т.в.о. міського Голови, квартири планується надати мешканцям будинків з вул. Рози Люксембург, 1-а, та проспекту Будівельників, 1-а.

Утім, чи буде це, поки що сказати важко, адже ще угодою «Про регіональний розвиток Херсонської області до 2014 року», підписаною між Кабміном та Херсонською облрадою у жовтні 2010 року, на вирішення даної проблеми було передбачено виділити з держбюджету до 2013 року - ЗО млн грн.

Ще ЗО млн грн на умовах співфінансування повинна була виділити місцева влада Херсона, причому 15 млн грн необхідно було виділити ще у 2011 році.

У рамках виконання заходу Херсонської облради, спільно з міською радою Херсона, було доручено забезпечити виділення вільних земельних ділянок під будівництво житла для мешканців аварійних будинків. При цьому передбачається, що нові споруди для «відселенців» будуть побудовані на земельних ділянках, звільнених після зносу аварійних будинків.

Утім, як бачимо, будинки як стояли, так і стоять, а мешканці все ще проживають в них.

Два багатоквартирних будинки для розселення мешканців аварійних споруд так званої «гнучкої» конструкції, у Херсоні, планувалося будувати у мікрорайоні «Корабел-2» (Карантинний острів). Під будівництво міськрада виділила ділянку загальною площею понад один гектар землі.

Тоді виконком міськради Херсона визначив першочерговість розселення мешканців аварійних будинків «гнучкої» конструктивної схеми. І в черговий раз намагався переселити мешканців з будинків, за тими ж самими адресами, що згадуються й сьогодні. Та за два роки так нічого й не змінилося. Говорили, балакали, а до дій так ніхто й не перейшов.

Що ж таке будинки «гнучкої» системи? Ще 1963 - 1969 рр„ у Херсоні, були побудовані 36 будинків «гнучкої» конструктивної схеми, яку спеціально для Херсона було розроблено «Мособлпроектом». «Схема» заключалася у тому, що будівництво велося на нестійких «просідаючих ґрунтах». Будинки були розраховані і спроектовані за конструктивною схемою, що була «гнучкою» у двох напрямках, це дозволяло будівлі переміщатися слідом за просіданням ґрунтів, без небезпечних для експлуатації деформацій.

У зв'язку з підвищенням рівня фунтових вод, що викликав поступове просідання ґрунтів, будинки «гнучкої конструкції» почали деформуватися. При цьому фактичні деформації перевищили допустимі у кілька разів.

Нагадаємо також, що як і у 2010 році, так і зараз, у Херсоні налічується 20 житлових будинків «гнучкої конструкції» із загальною кількістю у 1338 квартир, в яких проживає 3596 осіб. Як встановила експертиза, конструкції даних будинків продовжують деформуватися внаслідок підняття рівня ґрунтових вод. При цьому, фактичні деформації продовжуються і перевищують сьогодні «розрахункові» у кілька десятків разів.

І ось у черговий раз влада намагається «вирішити» проблему, що чекає своєї черги вже досить довгий час. Можливо хоч цього разу руки чиновників дійдуть до практичного втілення «ідеї», і вона не залишиться лише теорією.