Шкільні їдальні—приватна вотчина

Олена НЕЧИПУРЕНКО ( Новий день № 11 (5058) 14.03.13)

Чи достатній вплив та контроль за роботою шкільних їдалень мають директори цих навчальних закладів? Харчоблоки, передані на підставі договорів оренди в приватні руки, далеко не скрізь відповідають нормативним вимогам. І справа не тільки в застарілому обладнанні, яким третина з них захаращена десятками років, а й часто-густо в недотриманні елементарних вимог організації харчування дітей. Чи завжди орендатор, який узяв на себе відповідальність годувати школярів, і постачальники продуктів сповна усвідомлюють ступінь власноївідповідальності за здоров'я такоїспецифічноїкатегорії споживачів?

Пошуком відповіді на ці питання задалися, зокрема, під час останнього засідання колегії облдержадміністрації. Заслухавши низку доповідей, члени колегії дійшли спільної думки: рекомендувати правоохоронним органам зацікавитися якістю і безпекою організації харчування в деяких навчальних закладах та прозорістю тендерних процедур, які виграють сумнівні фірми, в яких немає ні досвіду, ні відповідних умов, складів для зберігання продуктів, що постачають в шкільні їдальні.

Директори шкіл відповідають за стан харчування учнів та його якість лише опосередковано. Тож питання риторичне, чи достатньо в них важелів впливу на постачальників сировини для харчоблоків у розрізі контролю за її ціною і якістю, та на орендаторів шкільних їдалень, які власне утримують штат кухарів, посудомийок, комірників, — у дотриманні санітарних вимог, безпеки , норм харчування, поживності страв для дітей, їх ваги, асортименту. Зрозуміло, що, незважаючи на дефіцит коштів, меню для дітей має бути максимально збалансованим. Втім, рідко коли в школах на вимогу можуть надати перспективне меню, продемонструвати достатній асортимент продуктів та документів на них, дотримання належних санітарних норм на кухні та в обідньому залі. У цьому пересвідчилися ті, хто з 5 до 15 лю- трго здійснював комплексну перевірку організації харчування в загальноосвітніх школах області: фахівці управлінь освіти, санепідемслужби та ветмедицини, департаментів охорони здоров'я, фінансів, соціальної політики, служби в справах дітей ОДА. депутати.

Харчування учнів — у ранзі нацбезпени

По області наразі охоплено харчуванням понад 37,5 тисячі вихованців дошкільних закладів та близько 86 тисяч учнів шкіл — 85% від їх загальної кількості. Гарячим харчуванням забезпечені понад 60% учнів (дещо більше, ніж торік). Безкоштовно його отримують, як запевняють в облуправлінні освіти, всі заявлені пільговики: 1342 дитини з числа сиріт і позбавлених батьківського піклування та 1109 — з малозабезпечених родин. На забезпечення безкоштовними обідами їх та всіх без винятку учнів початкових класів (з першого по четвертий) з місцевих бюджетів по області виділено в цілому на рік понад 44,1 млн. гривень. Багато це чи мало, свідчить вартість харчування однієї дитини, яка складає в середньому 5,6—6,3 грн. Зважаючи на захмарні ціни на м'ясо, молокопродукти та рибу, важко назвати такі гарячі сніданки поживними для ростучих організмів непосидючих дітлахів. Утім, у багатьох сім'ях і такій підтримці раді. Хоч далеко не в усіх районах харчуванню дітлахів приділяють пріоритетну увагу, як того вимагає очільник держави, називаючи забезпечення дітей повноцінним та збалансованим харчуванням — питанням національної безпеки і вимагаючи від уряду спільно з місцевими держадміністраціями нарешті навести лад у організації контролю за якістю продовольчих товарів, дотриманням технологічних процесів їх виготовлення та зберігання. Відсутність у щоденному раціоні школярів м'яса, риби та фруктів узагалі суперечить вимогам організації дитячого харчування згідно з постановою уряду про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах.

Дітей годують дилетанти?

— У нас не реєструвалося випадків отруєнь серед школярів, і це вже показник, — звітує начальник управління освіти та науки Херсонського міськвиконкому Юрій Ніконов — А всі договори оренди, — запевняє чиновник, — зберігаються в сейфі, тобто з цим усе прозоро і жодних зловживань, що буцімто підтверджують і матеріали фінансових перевірок. Втім, саме до харчування в школах обласного центру було найбільше зауважень у перевіряючих, батьків та учнів. Причому систематичні нарікання на холодні та несмачні страви, недоважування та недовкладення, непромитий посуд, відсутність меню та серветок, грубість та неохайність персоналу — це, як з'ясувалося, чи не найдрібніші упущення. Низка суттєвих претензій — до постачальників продовольчої сировини, умов її зберігання, супровідної документації, якості, походження, маркування, що може стати реальною загрозою безпеці харчування учнів. За словами директора департаменту освіти і науки, молоді та спорту ОДА Андрія Яценка, саме в Херсоні понад 20 шкіл за бюджетні гроші обслуговуються приватним підприємством «Сервіс-Гарант» зі статутним капіта-лом... у тисячу гривень, яке не має ні досвіду з організації харчування дітей, ні відповідної матеріально-технічної бази для зберігання продуктів.

У шкільних буфетах ресторанні ціни

У більшості шкіл не розроблені окремо меню для учнів, які харчуються за бюджетні, батьківські кошти та для груп продовженого дня. Чимало нарікань від батьків на те, що готівка збирається класними керівниками, не оприбутковується і ніхто не звітує про те, скільки ж конкретно коштує обід.

Більшість шкільних буфетів не мають документів на право торгівлі в навчальних закладах, а торгова надбавка тут перевищує 50—60%, що нахабно вивуджує з дитячих кишень (батьківських гаманців) непомірні суми. За сік, який коштує в кіоску через дорогу 2,5 грн., в шкільному буфеті правлять «ресторанні» 3,5—4 грн. Безкарно допускається й порушення спільного наказу міносвіти та охорони здоров'я від 15.08.2006 р., яким категорично забороняється реалізувати для харчування дітей фастфуди, кремові кондитерські вироби, сухі сніданки, чіпси, сухарики, горішки, повітряний рис, газовані напої, крекери, бісквіти, які містять консерванти, ароматизатори, підсолоджувачі, синтетичні барвники, підсилювачі смаку. їх вживання спричиняє отруєння, розвиток гастритів та виразкової хвороби. Натомість буфети навчальних закладів обидва міністерства наказують забезпечувати продуктами харчування виключно натурального походження з високою харчовою та біологічною цінністю. Але й досі потенційно небезпечні снеки та колу так і не замінили на коржики, кефір та молоко...

Крадуть без докорів сумління

Під сумнів часто-густо ставиться й дотримання особистої гігієни працівниками, які пов'язані з харчуванням дітей, та санітарно-гігієнічного режиму на харчоблоках і в їдальнях. Наразі найгірший санітарний стан їдальні, згідно з висновками перевірки, виявлено в Херсонській гімназії № 6, де на час інспектування не працювала вентиляція, були суттєві претензії до термінів.придатності продуктів тощо. В цілому по області за порушення санітарних вимог накладені стягнення на 430 осіб, 325 працівників шкільних їдалень відсторонені від роботи через відсутність медичних книжок.
30% харчоблоків мають застаріле обладнання, понад півсотні з них вкрай потребують капітального ремонту. Третій рік ніяк не добудують приміщення їдальні в Новозбур'ївській школі № 3 Голопристанського району. 51 загальноосвітній заклад досі не забезпечений гарячою проточною водою (найбільше у Великоолек- сандрівському, Іванівському, Каховському, Ка- ланчацькому та Чаплинському районах). 5 шкіл узагалі використовують колодязну воду. Суттєві проблеми і з каналізацією.

Неприпустимі випадки порушеньта зловживань виявлено під час перевірки шкіл у Горностаївсько- му районі (використовувалися заборонені продукти), Нижньосірогозькому (відсутні сертифікати), Голопристанському та Горностаївському (відсутні ветеринарні посвідчення на м'ясну та молочну продукцію). У понад 30% шкіл по області страви для учнів не відповідають нормам калорійності та вазі. Низка шкіл грішить нестачами (від кількох десятків до сотень кілограмів) м'яса, вершкового масла, сиру, а також використанням замінників та підси¬лювачів смаку, відсутністю в раціоні соків та фруктів. Документи на найбільш грубих порушників передадуть до правоохоронних органів.

Діти — не свині

Нормативні документи вимагають спеціальної професійної освіти (підготовки) працівників, які займаються виробництвом, збереженням і продажем харчових продуктів у школах. Організація ж виробництва — наявності продукції, зазначеної в меню, дотримання технологічних режимів її виробництва (сумісності продуктів), визначеної рецептури страв, кулінарних, булочних виробів, затверджених держстандартами, техумовами та санправилами. До системи контролю за якістю харчування, окрім директора, залучаються класні керівники, чергові вчителі, соціальні педагоги, органи шкільного самоврядування. Незважаючи на це, в багатьох закладах не дотримуються вимог видачі готових страв, якими рекомендується попередньо сервірувати столи (у тому числі сільничками та серветницями). Після розподілу на порції температура гарячих страв (перших, других та чаю) повинна бути не нижчою 50—60'С, прохолодних напоїв (соків, компотів) — 15 С. Неодмінно мають бути затверджені графік харчування учнів та перспективне меню, забезпечення питною водою гарантованої якості. Згідно з нормами, в їдальні повинно бути чисто, затишно й тихо (під час приймання їжі не можна відволікати учнів розмовами та настановами). Явно недостатньо відводити на прийом їжі дітьми 10—15-хвилинну перерву. Черговий педагог, класні керівники також повинні з'ясовувати, чому учні не доїдають або взагалі залишають їжу. Про всі факти несмачно приготовлених страв вони зобов'язані повідомляти особу, відповідальну за харчування. Принаймні так має бути, аби нарешті викорінити традицію вигодовувати свиней об'їдками зі шкільних харчоблоків, свідомо викидаючи на вітер бюджетні та батьківські гроші.