Гендер

Андрій Ніколаєнко (Акценти № 6 (309) 06.03.13)

Наскільки і чоловіки, і жінки рівні у своїх правах та можливостях?
Рівність між особами різної статі.., Чи насправді вона існує в Україні, і чи насправді ця проблема стоїть так гостро?
Зараз у Міністерстві соціальної політики України розробляється державна програма з Гарантування тендерної рівності. Зокрема, проектом пропонується зрівняти зарплати чоловіків і жінок та затвердити квоти щодо прийняття жінок на роботу, а ще забезпечення не менше 30% жінок на керівних посадах.
Під час Всеукраїнського форуму «Роль жінки в українському суспільстві» було озвучено, що у Міністерстві розробляють державну програму забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
На сьогодні, як стверджують у Міністерстві, розрив у оплаті праці між чоловіками та жінками становить майже 30%, За відомчими даними, у світовому рейтинг/ представництва жінок у владі Україна займає 118 місце з 180 країн, а за статтею рівноправності - 64-е з 135.
Проект розрахований на три роки. Скорочення розриву в зарплаті чоловіків і жінок має бути досягнуто шляхом введення квот щодо прийняття жінок на роботу і призначення на посади держслужбовців І та II рангів або керівні пости.
Програмою передбачена пропозиція роботодавців: надавати чоловікам двотижневу відпустку після народження у родині дитини.
Для реалізації Програми необхідно задіяти не тільки майже 6 млн грн з бюджету держави, але й залучати до роботи «додаткові джерела фінансування» і, як зазначено у поясненні, одним з таких джерел є економія коштів, щорічно утворювана при виплатах винагороди жінкам, які отри¬мали почесне звання Мати-героїня, внаслідок «природного скорочення чисельності» таких жінок.
На думку голови міжнародного правозахисного центру «Ла Страда - Україна» Катерини Левченко, українці не зовсім розуміють, що у жінок повинні бути такі ж права, як і у чоловіків.
«Навіть не всі співробітниці правоохоронних органів і суддівського корпусу знають про закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» - що ж говорити тоді про звичайних жінок», - нарікала пані Левченко, і додала, що у трудовій сфері діяльності є так звана «скляна стеля»: «Начебто є всі передумови: і освіта, і досвід роботи, а жінку не підвищують по службі, воліючи просувати співробітників- чоловіків. А довести факти тендерної дискримінації непросто. Думка роботодавця при прийомі на роботу суб'єктивна, а критеріїв визначення тендерної дискримінації не існує».
Чи насправді існує проблема? Чи її вигадали жінки, аби похизуватися перед чоловіками? Відповідь на це питання дасть тільки час. Але те, що жінка сьогодні не тільки мати, вихователька та берегиня домашнього вогнища, то це вже доведений факт.
Та тільки чи стали ми від цього більш кращими, чи поліпшилося після цього життя у родині, і діти стали більше любити батьків і поважати дорослих, стали більш чемними і вихованими? Чи виграло від рівня тендерної розвиненості людство?