«Я планов наших люблю громадье…»

«Я планов наших люблю громадье…»

Якби поет революції минулого століття Володимир Маяковський був живий, чи став би він співцем сьогоднішніх «більшовиків»? Невідомо.

Але його вірші і так відображають те, що відбувається в Україні зараз.

Від дня коли Верховна Рада України (ВРУ) нового скликання набула повноважень пройшло всього нічого, а скільки всього сталося...

Керівний склад і Комітети ВРУ, Кабінет Міністрів (КМУ), силовий блок – все сформували за кілька годин... зробивши Зеленського одноосібним керманичем держави.

Добре це чи погано? Відповідь дасть тільки час. Чи правильно, що всі гілки влади (формально) опинилися в одних руках? Розсудить тільки історія.

Всього за тиждень оновленої влади в Україні сталося безліч знакових подій. Сьогодні загальний огляд. Оцінки робити завчасно. Констатуємо: Зеленський одноосібний керівник! Нарада, яку він провів з керівництво ВРУ, КМУ та силовиками нагадувала засідання ЦК партії, де роздавали завдання...

Юристи констатують: де юре таких повноважень Президент не має. Він не вправі давати завдання жодному з учасників наради (окрім свого Офісу) – вони не його підлеглі. Кожна гілка влади є самостійною і Президенту не підконтрольна. Він може звернутися з проханням, або як суб'єкт законодавчої ініціативи пропонувати проекти рішень, але вимагати «виконання» до відповідної дати... Це занадто.

Політологи говорять: така матриця поведінки закономірно витікає з того, як поводив себе Зеленський перед тим («У тихому болоті...»).

Політтехнологи вважають: все те ж саме слід було б робити «м'якше», не наражаючи себе на критику. Занадто відверто. Дуже нагадує «диктатуру пролетаріату» 1917 року...

Аналізуватимемо те що сказано, а от чи буде втілено у життя? Подивимося...

Вперше 31 грудня 2018 року Зеленський не говорив «загальні слова», звучали конкретні завдання, називалися конкретні терміни.

Тим простіше буде перевіряти, чи буде це зроблено?

П Р Е З И Д Е Н Т

Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з керівництвом ВРУ, КМУ та силовиками:

Спростити порядок і зменшити вартість підключення для громадян і бізнесу до електричних і газових мереж, якими володіють приватні монополісти.

Провести повний аудит державних реєстрів та впорядкувати їх.

Здійснити верифікацію і встановити тотожність даних щодо громадян у базових реєстрах і поширити унікальний ідентифікатор для пов'язаних даних. Це необхідне для того, аби запрацював проект «Держава у смартфоні».

Створити умови для проведення електронних виборів і електронного перепису населення.

Прискорити наповнення Єдиного державного демографічного реєстру.

Ввести єдиний портал електронних послуг, електронний кабінет громадянина з доступом до інформації про себе з реєстрів та впровадження електронних послуг "еМалятко", ID14, eHealth.

Розробити концепцію реформування СБУ і прийняти Закон «Про секретну інформацію» (нова редакція).

До 1 жовтня 2019, КМУ підготувати закони «Про легалізацію грального бізнесу», «Видобутку бурштину», а ВРУ прийняти їх до 1 грудня.

«Підготувати і внести до парламенту законопроекти про легалізацію грального бізнесу, про легалізацію видобутку бурштину. Відповідальні: Дмитро Разумков, Давид Арахамія».

До 1 жовтня 2019, прийняти Закони «Про концесії», «Про оренду державного та комунального майна» (у новій редакції). Це, на думку Президента, повинно стимулювати інвестиції.

До 1 жовтня 2019, створити умови для зниження комерційними банками кредитних ставок, доступності іпотеки та кредитування бізнесу. Що повинно привести до поліпшення бізнес-клімату в країні.

До 1 жовтня, КМУ направити до ВРУ законопроект «Про Службу фінансових розслідувань», а парламенту – прийняти цей документ до 1 грудня.

До 1 січня 2020 року, Кабміну провести «повне кадрове перезавантаження» ряду відомств у рамках ліквідації масштабних корупційних схем в органах державної влади.

«Провести повне кадрове перезавантаження найбільш корупційних для бізнесу і громадян органів державної влади. Це «Держгеокадастр», «Держгеонадра», «Державна архітектурно-будівельна інспекція», «Держекоінспекція», «Укртрансбезпека», найвідоміше, «Укравтодор».

До 1 грудня, прийняти Закон «Про Службу фінансових розслідувань».

Секретар РНБО Данилюк: «СФР буде: аналітичним, а не силовим центром, який покликаний попереджати вчинення злочинів у фінансовій сфері, зокрема, займатиметься виявленням, припиненням, розкриттям і досудовим розслідуванням злочинів проти інтересів держави в сфері фінансів і суміжних областях, а також виявляти системні чинники, що призводять до економічної злочинності та здійсненню таких злочинів.

При цьому, як правоохоронний орган, Служба матиме право на ведення оперативно-розшукової діяльності, яка буде здійснюватись після проведення ретельної аналітичної роботи».

До 1 грудня 2019, Уряду провести переговори і укласти угоди про розподіл продукції з переможцями конкурсів на користування надрами.

До січня, затвердити план по дерегуляції та переведення надання дозвільних документів у електронну форму. У електронний вигляд повинні бути переведені топ-30 найбільш популярних сервісів для громадян і бізнесу.

До 2020 року, Прем'єр-міністр Олексій Гончарук, міністр юстиції Денис Малюсько, міністр економічного розвитку і сільського господарства Тимофій Милованов повинні розробити і запровадити продаж майна у процедурі банкрутства через систему електронних торгів ProZorro. Президент вважає, що аукціони на яких продається майно компаній-банкрутів – корупційні.

До 1 січня 2020, доопрацювати і прийняти новий «Трудовий кодекс України». На думку Президента, слід звузити сфери неформальної зайнятості, істотно посилити відповідальність за тіньове господарювання.

До 1 січня 2020 року, Закон «Про стимулювання інвестиційної діяльності в Україні та про посилення захисту іноземних інвестицій».

І, нарешті, «вишенька на торті»: до 1 грудня, скасувати мораторій на продаж землі (проект закону повинен бути розроблений до 1 жовтня). Відповідальні: Прем'єр-міністр та міністр економічного розвитку і аграрної політики.

«Пояснити суспільству, що ніхто ні в кого не буде забирати землю, це дуже важливо. Модель земельної реформи спрямована на розвиток українського фермерства та захист в першу чергу інтересів дрібних співвласників...».

До 1 січня 2020 року, заповнити інформацію про земельні ділянки в державний земельний кадастр.

У свою чергу Гончарук заявив, що лібералізація ринку землі в Україні можлива з середини 2020 року: «Ми підкреслюємо, що ми змоделюємо її (лібералізацію ринку землі, - авт.) Таким чином, щоб ніхто не втратив землю, щоб люди стали багатшими в результаті цієї реформи, а не навпаки. Ми ретельно підійдемо до планування, і ринок буде введений тоді , коли ми будемо до цього готові, а плануємо ми це зробити в середині наступного року».

При цьому слід нагадати, що Україна підписала угоду про позику з Міжнародним банком реконструкції та розвитку на $200 млн. Кошти підуть на заходи пов'язані з підготовкою до запуску продажу сільгоспземель.

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

У світлі виконання організації рику землі Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук вважає, що Україна повинна створити умови, які б дозволили при відкритті ринку зробити так, аби у фермерів була можливість купити земельну ділянку: «Зараз у великих холдингів дешевий ресурс. В маленьких – набагато дорожчий, у них немає ресурсу, щоб купувати цю землю. Нам потрібно дати можливість малому фермеру для покупки земельної ділянки отримати кредит по значно нижчій кредитній ставці, щоб він був на рівні з іноземними суб'єктами або навіть вигравав. Ми плануємо створити інструмент, який дозволяв би компенсувати цю процентну ставку».

Старт земельної реформи заплановано орієнтовно на літо наступного року. До цього часу Уряд спільно з Національним банком повинні зробити кредитування у гривні значно дешевше ніж воно є зараз – взяти кредит можна буде під 14 – 15%.

Крім того у день призначення, 29 серпня, Прем'єр заявляв: «Уряд може подати програму протягом місяця», і зазначив, що у нового складу КМУ є уявлення про те, що відбувається в країні, втім, необхідно оцінити стан справ.

Перед тим Президент заявив, що Уряд Олексія Гончарука має знизити вартість комунальних послуг, знайшовши для цього потрібну модель. У разі відсутності змін – КМУ буде відправлений у відставку: «Якщо моделі зменшення комуналки не буде, будемо прощатися з урядом Гончарука».

Прозвучала і заява Прем'єра: «Ми поставили собі за мету, щоб економіка України у наступні 5 років зросла мінімум на 40%. Це дуже амбітне, але реалістичне завдання».

Для втілення планів у життя за наступні кілька тижнів у міністерствах будуть сформовані команди, а до кінця вересня буде підготовлено Програму. Прем'єр запевнив: всі неефективні менеджери або ті, хто пов'язаний з впливом політичних сил будуть оперативно звільнені.

І підкреслив, що Програму будуть створювати за допомогою електронних ІТ-інструментів «щоб її можна було потім за показниками вимірювати, щоб суспільство бачило і могло онлайн контролювати».

Паралельно КМУ працює над тим, аби проект бюджету на 2020 рік надійшов у Раду до 15 вересня. Голова Парламенту Дмитро Разумков: «Зараз готується проект бюджету на 2020 рік, він повинен потрапити до Верховної Ради України до 15 вересня, і зараз саме цим буде займатися новообраний Уряд» (що кореспондується з Бюджетним Кодексом).

Засідання нового Кабміну більше не будуть шоу-програмами і будуть проходити за закритими для ЗМІ дверима. Про це на першому засіданні Уряду повідомив Прем'єр. Спілкування з журналістами буде після засідань.

Крім того стало відомо, що новий КМУ планує «випуститися» з програми МВФ (після виконання умов кредитування). Міністр фінансів Оксана Маркарова: «Ми працюємо з МВФ. У нас є формальні місії, які приїжджають обговорити програму або її перегляди. Це те, чого ми очікуємо зараз, щоб обговорити цю програму. Вона буде новою і трохи тривалішою.

Я дуже сподіваюся, ми її називаємо останньою програмою, адже за всі попередні роки Україна завжди завершувала і обривала ці програми. Виконати програму таким чином, щоб економіка перебувала на тому етапі розвитку, коли нам не буде потрібна допомога кредитора. І ми зможемо дійсно жити самі».

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Фракція «Слуга народу» буде працювати під час цих двох пленарних тижнів «просто нон-стоп з невеликими перервами на сон та їжу», - заявив перший заступник голови фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко. За його словами: «середній вік нашої фракції – близько 40 років. У такому віці люди ще продуктивні ночами. Це доведено і біологічно, і психологічно».

Що стосується підготовки законопроектів та їх «відпрацювання», то тут все в порядку. Як заявив пан Корнієнко законопроекти почали писати ще у грудні 2017 року і вже підготовлено 500, з яких 70 першочергових: «Це результат роботи ще з грудня. Це результат роботи групи, яка частково була у нас ще під час президентської кампанії, частково на парламентській. 28 червня, в День Конституції, ми збирали «списочників», об'єднали їх у «протокомітети» за бажанням, і вони почали напрацьовувати зелену книгу, білу книгу».

Спочатку напрацювали список проблем, потім список рішень, потім список законопроектів: «Хтось прийшов зі своїми готовими законопроектами, наприклад, антікорупційники. Далі все це «зшивають» з адміністрацією президента: з правових питань з Рябошапко, з економічних – з Гончаруком. Звичайно, щоб внести 70 законопроектів нам треба було працювати багато місяців».

Чи буде фракція співпрацювати з іншими партіями? Відповідь на це питання дав Президент який заявив, що якщо не зможе мотивувати парламентаріїв працювати в інтересах українського народу, то фракція «Слуга народу» прийматиме необхідні законодавчі ініціативи одноосібно: «На жаль, не всі партії хочуть працювати заради суспільства. Але, я думаю, що ми знайдемо підхід, а якщо не знайдемо, то будемо приймати закони самі. Тому що ми обіцяли нашим виборцям».

Нагадаю, що у фракції «Слуга народу» 247 народних депутата (мінімум для прийняття рішення – 226), у той же час всього у Верховній Раді 424 депутати.

При цьому далеко не всі вони поділяють оптимізм «слуг» і вважають, що там занадто поспішають.

За словами нардепа від «Європейської солідарності» Ахтема Чийгоза ніхто не заперечує того, що президент має право на законодавчу ініціативу: «Питання в процедурі, питання в поспіху, яка ініціюється, і ось це «у нас немає часу». Але це не знімає відповідальності з депутатів, які повинні діяти, згідно з Регламентом, і дотримуватися Конституції».

Чийгоз повідомив, що спостерігав за роботою Комітету правової політики і здивувався, що колеги голосують тільки тому, що дана установа: «Я був свідком, як приймалися всі ці нагальні речі, я згадав гірші традиції СРСР... Ми пропонуємо по ряду законопроектів провести консультації з Венеціанською комісією, щоб ми мали більш упевнений вигляд щодо прийнятих рішень, які відповідають європейським нормам...».

У фракції партії «Голос» відмовилися голосувати за ряд подань до Конституційного суду щодо змін до Конституції. А жоден представник фракції «Опозиційна платформа – За життя» не голосував за зняття депутатської недоторканості...

На цьому тижні депутати працюють у комітетах, наступного всі дні будуть віддані голосуванню у залі.

То ж, чи став би Маяковський оспівувати «більшовиків» сьогоднішнього «розливу»? Наміри і у тих, і у цих найгарніші. Чим закінчили попередні? Їх намагаються заборонити. Чим закінчать ці?..

Сергій ОСОЛОДКІН

Херсонцы в твиттере