Чи будуть у Херсоні рости ціни на газ?

 Чи будуть у Херсоні рости ціни на газ?

Здається, що ми вже настільки звикли до того, що ціни ростуть кожного дня, що навіть цього не помічаємо.  

Дехто вже навіть пристосувався при цьому не «виживати», а «жити». Дехто сприймає чергове підвищення як належне.

Ну, справді, кого здивуєш тим, що ціна на продукти кожного дня нова? Ми вже навіть не уявляємо, як це – стабільне життя. Як це, планувати? Як це, якщо відкласти сьогодні, завтра, післязавтра по 20 копійок, то через місяць можна купити нове вбрання, або назбирати на відпочинок на морі? Минуле...

І раптом, приємна новина від КМУ. Минулого тижня Віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко здивував – ціна на газ зростати не буде: «Підвищення ціни на газ не буде! Фінансовий план «Нафтогазу» схвалений урядом за умови збереження ціни на газ станом на 1 квітня 2017 року». 

Невже правда? Невже немає підвоху? Звідки щедрість? Вся правда нижче, а поки факт: 19 липня, КМУ затвердив постанову «Про затвердження очікуваних показників роботи наглядової ради ПАТ «НАК «Нафтогаз України» і «Про затвердження фінансового плану ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на 2017 рік.

А ось тепер неприємне.

Держстат констатує, що громадяни України продовжують стабільно нарощувати заборгованість за спожитий газ. Тільки за перший квартал заборгованість досягла 7 117 млрд грн. (+16,7%), а за попередніми даними за І півріччя борг становить +25%. В Уряді зрозуміли, що подальше підвищення ціни, це збільшення боргу? Чим більше ціна, тим більше громадян затягують у замкнене порочне коло: «збільшення ціни – зростання боргу».

Якщо ті, хто має автономне газове опалення змушені викручуватися але платити (можливість персонального відключення), то ті, хто мешкає у багатоповерхівках і має централізоване опалення давно збагнули, що за тепло можна не платити – їх відключити майже неможливо: по-перше, зайти у квартиру і «гарячим» способом від'єднати батареї можна тільки за рішенням суд (житло недоторкане); по-друге, від централізованого теплопостачання можна від'єднати дуже обмежену кількість споживачів (або весь будинок, і то обмежену кількість, або всі будинки, що опалюються від котельні) – тиск у системі після відключення кожної наступної квартири зростає, що може закінчитися тим, що систему розірве. Результат: споживачі не платять, підприємства – нарощують борги. Гроші, які б мали йти на утримання та розвиток – віддають за газ.

Борги ростуть і з боку держави. Це тільки у новинах все добре, на ділі все дуже погано. Держава не перераховує «субсидійні» гроші. Теплоенергетики накопичують борги перед постачальниками газу, і тут – замкнуте коло.
Держава заявляє людям, що вона за них платить, а на ділі перекладає проблеми на їх плечі.

Минулого тижня, у Херсоні, відбулася колегія обласної державної адміністрації, під час якої розглядали питання підготовки міста та області до опалювального сезону, де в.о. директора обласного департаменту ЖКГ Віктор Розсолів «розкрив» страшну «таємницю»: «області тільки на цей рік на пільги і субсидії не вистачає 415,8 млн. грн.». Якщо спочатку державний бюджет передбачав, що область отримає 329,7 млн. грн., то потім народні депутати (з подачі КМУ) «порадилися» і дійшли висновку: нам вистачить менше... а потім ще порадились і вирішили, що ми й так живемо непогано – навіщо нам субвенції взагалі...

Для тих, хто не чув!!! Перед тим як йти на відпочинок і роз'їхатися на заморські курорти, нардепи на останньому пленарному тижні по-тихому внесли зміни до Державного бюджету на 2017 рік (проект Гройсмана), відповідно до яких Херсонській області (більше ніж комусь) «урізали» субвенцій з державного бюджету – на 325 млн. гривень!!! 

Це і є саме те джерело, яке дозволяє Уряду хвалитися, що грошей стає більше? Під час засідання Кабміну яке відбувалося минулого тижня Прем'єр-міністр заявив, що бюджет «перевиконується»: «У нас є додаткові 24 млрд гривень. Пропонуємо направити їх на: по-перше, надання пільг і житлових субсидій населенню – 14,3 млрд гривень...», а ще «...на Фонд енергоефективності – додаткові 100 млн». 

Ось і правда про те, що живемо доборе, а грошей вдосталь. А, що, ні? У області забрали 325, а «Фонду енергоефективності» дали 100 млн грн.? Зручно! Народу розповідаємо, що ми «перезаробили», а тому «добрий» Уряд надає громадянам ще більшу «підтримку». На ділі? У громадян однієї області забрали у 3 рази більше, ніж дали всій країні. Маніпуляція...

Під час все тієї ж колегії ОДА міський голова Херсона Володимир Миколаєнко зізнався, що тільки міським теплоергетичним підприємствам держава винна понад 200 млн. грн. А якщо говорити про державну ТЕЦ, то там справи жахливі: у січні 2017 року Херсонська ТЕЦ спожила газу на 146 млн. грн. але так і не оплатила їх.

Причин дві: перша – не всі громадяни платять, друга – борги держави, яка перерахувала ТЕЦ тільки 17 млн. грн. Відсутність оплати дало право ПАТ «Херсонгаз» вважати, що газ вкрадений (юридично так воно й є) і виставити не тільки штрафні санкції, але й пеню, яка разом з боргом склала – 243 млн. грн.! З «повітря» +100 млн! Як бачимо крім того, що підприємства мають борги за газ, вони нарощують додаткові – штраф, пеню за невиплачені вчасно гроші, що, у свою чергу, збільшує суму боргу.

Приватні підприємства заробляють додаткові мільйони через те, що боргує держава. Хто буде платити? Кінцеві споживачі – мешканці міста, для них збільшать тарифи. Борги, кредити (які беруть для того, аби покривати борги, що знову збільшують об'єми боргів) треба виплачувати. От і маємо – приватні постачальники – продовжують заробляти на тому, що держава не виконує свої політичні обіцянки, а ще більш бідними стають пересічні громадяни. При цьому керівництво держави продовжує говорити про «справедливість» та «заохочення до економії».

Минулого тижня Президент Петро Порошенко в черговий раз говорив про те, що система субсидій повинна бути прозорою і мотивувати громадян економити і вдосконалювати енергоспоживання: «Сегодня не создавалось никакой мотивации для человека экономить. Экономь или не экономь, общего счетчика нет, - все равно тебе начислят сумму, которую ты не способен оплатить».

Президент визнав, що система недосконала і що вона не працює? Чи зміг Уряд запропонувати щось, що стало дивом? Ні, - зазначають фахівці. З цього приводу і Уряд, і провладну «більшість» у ВРУ неодноразово і нещадно критикували опоненти. Тих, хто так говорив вважали чи не «ворогами народу», які зазіхають на «успіхи» правлячої верхівки. Виявилося, що говорили правду.

Це визнав Порошенко: «После тех изменений, которые были предложены Верховной Радой уже 47 млрд, а 61 млрд гривен ежегодно - и еще неизвестно, хватит - тратятся на субсидии и мы не знаем насколько люди мотивированы, чтобы экономить тепло». Бачите, як вдало Президент переставив акценти, і винними зробив не розробника і ідеолога «субсидійної програми» - КМУ, винними стали депутати ВРУ. Зручна позиція – не персоніфікована відповідальність.

При цьому Порошенко рекламує нову забавку – монетизацію: «Якщо людина заощадила, якщо людина зекономила тепло – частина цих коштів виділяється людині. Це називається монетизація». Звернули увагу: «частина», а не все, що людина зекономила за рахунок того, що пів-зими просиділа у холодній квартирі. Це не все, Президент розвиває думку: «Причому виділити не просто так, щоб вона [людина – прим авт.] пішла і все, що захотіла купила, а щоб вона надалі удосконалювала енергоспоживання». 

Про що мова? Людина не буде отримувати зекономлені гроші і тратити їх за власним бажанням. Ці гроші, скоріш за все, можна буде витрачати тільки на певні напрямки, скажімо утеплення квартири. Хто буде виконувати роботи, по якім розцінкам? Можна припустити, що це будуть визначені владою комерційні структури, які за рахунок завищених розцінок будуть заробляти. Ми вже розповідали, що утеплення фасадів будинків у приватній фірмі, яка працює напряму із замовником коштує у 2 – 3, а то й 5 разів дешевше, ніж за цю послугу вимагає «офіційна» фірма-підрядник, яку «визначає» виконавча влада. На цей ринок не пустять малих підприємців, це будуть «фірми-монстри», які будуть заробляти гроші для своїх власників («офіційних осіб»), які й приймають рішення. Безупинний процес збагачення – не зупиняється.

І знову Президент говорив про перевірки тих, хто отримає субсидії. З одного боку – логічно, перевіряти треба, адже далеко не всі, хто їх отримують мають на них право. Але, з іншого – субсидії призначають не громадяни, а посадовці... От кого треба контролювати!

Нагадаю, 26 квітня, цього року Уряд вирішив розпочати процес монетизації субсидій. Тоді пан Гройсман голосно обіцяв, що всі, хто буде економити, а таких може бути аж 1,5 млн родин, будуть отримувати приблизно 700 грн. Вже потім стало відомо, що виплата буде одноразова, що сума є розрахунковою, а рішення передбачає, що грошову виплату, яка буде дорівнювати вартості 150 кіловат електроенергії, або 100 кубів газу, можна отримати тільки якщо доведеш, що використав їх на опалення.

Віце-прем'єр-міністр Павло Розенко повідомив, що станом на 15 липня, із 1580 підприємств-надавачів послуг з електро- та газопостачання 1550 підприємств надали органам соцзахисту населення списки субсидіантів, які претендують на отримання компенсації.

За словами Розенко: «Загальна кількість отримувачів субсидій включених до списків на право отримання відповідної компенсації складає біля 2 млн осіб. На сьогодні до управлінь соцзахисту подана 761 тисяча заяв». 

При цьому у трійку лідерів тих, хто бажає отримати «живі» гроші разом із Кіровоградською та Полтавською областями входить і Херсонська (у нас «срібло»).

То, ж куди ще підвищувати ціну на газ, якщо у цьому році тих, хто потребує субсидій (і це при тому, що умови їх отримання з кожним разом стають все більш жорсткими), стало ще більше? У І півріччі 2017 року за субсидіями для відшкодування витрат на оплату ЖКГ звернулось 6,3 млн домогосподарств, що у 2 рази більше, ніж у січні-червні 2016 року. Отримали субсидії 57,9% від тих, хто звертався. Держстат: «в червні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг отримували 2,4 млн домогосподарств, з них 41,9% складалися з однієї особи, 27,2% - з двох, решта – з трьох і більше осіб». 

У бюджеті на поточний рік на виплату субсидій ЖКГ закладено 40 млрд грн., Розенко заявляв, що треба 52 млрд грн., а Президент озвучив 61 млрд грн., то про яке зростання добробуту йде мова?

І все ж, фінансування програми з монетизації економії субсидій має бути розпочато невідкладно – таке доручення Міністерству фінансів України дав Павло Розенко.

Ну дав, а далі що? Звідки гроші? Вище я вже наводив джерело – громадяни. Прикро, що вони ніяк не збагнуть, що держава декларуючи турботу і увагу, на ділі перекладає свої зобов'язання на них. Держава фінансово неспроможна оплачувати взяті політичні зобов'язання.

Якщо борги держави перед комунальними підприємствами нашого міста не будуть погашені, а штрафи і пеня списані, то, як заявив Херсонський міський голова Володимир Миколаєнко: «У такому разі опалювального сезону в Херсоні взагалі не буде». 

Що ж стосується підготовки міста до нового опалювального сезону, то результати тут плачевні, місто готово тільки на 35%. На колегії ОДА чиновники констатували факт: опалювальний сезон на Херсонщині під загрозою зриву.

І справа тут не тільки у боргах за газ, але й у тому, що область тільки на 16% від потреби має запаси вугілля!!! Як заявив голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв: «В эту пятницу [21.07.17. – прим авт.] мы собираем совещание, чтобы искать пути выхода из этой ситуации. Дело в том, что из-за блокады на Донбассе уголь к нам не поступает. Крупные предприятия закупают его за границей, а вот приобрести его для объектов социальной сферы – проблематично».  Куди ж ще піднімати ціну на газ, якщо з тим, що є ні народ, ні держава не справляються.

Борги у системі ЖКГ ростуть. Заборгованість населення по оплаті за централізоване опалення та гаряче водопостачання зросла на 8,8% - і сягнула 10,355 мільярда грн. Борги по утриманню будинків та прибудинкових територій зросли на 4,3% - і складають 2,5 мільярда грн. Держстат повідомляв: на 31 грудня 2016 року заборгованість населення України з оплати за природний газ становила – 6,439 мільярда грн, за централізоване опалення та гаряче водопостачання – 9,390 мільярда грн, за водопостачання і водовідведення – 1,526 мільярда грн, за утримання будинків і прибудинкових територій – 2,432 мільярда грн., за вивезення побутових відходів – 386,9 мільйона грн. Загальний борг по оплаті за ЖКГ населенням у І півріччі склав близько 25% від нарахованого, і постійно збільшується.

У ситуації з субсидіями ще один мінус (про це взагалі мовчать). Згідно з постановою КМУ № 300, від 26 квітня, починаючи з 1 травня 2017 року, тим, хто отримує субсидію і має борг по оплаті за комунальні послуги більше двох місяців субсидія на наступний період не призначається.

Цим же рішенням КМУ встановив, що місцева влада або створені нею комісії прийматимуть рішення про призначення житлових субсидій у випадках не передбачених діючими правилами, але тоді їх фінансування буде здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. Що це як не шпаринка для корупціонерів. Влада отримала можливість заохочувати окремих осіб за рахунок громади.

Крім того, Кабмін встановив, що тепер при призначенні субсидій враховуються доходи членів сім'ї з урахуванням податку на доходи фізичних осіб, а до таких доходів віднесена допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Це збільшує загальний обсяг отриманих сім'єю грошей, і, відповідно, зменшує шанси на отримання субсидії.

Та ж постанова № 300 встановлює соціальну норму житла для отримувачів субсидії, сім'я яких складається з одного або двох непрацездатних осіб, в розмірі 75 кв. м на домогосподарство. 

Не слід забувати і про те, що з 1 травня знижено соціальні норми на споживання тепла, електрики і газу для розрахунку розміру субсидій. Норми газу знижено з 5,5 м3 до 5 м3, на 1 м2 опалювальної площі; теплової енергії для централізованого теплопостачання абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку: з 0,0548 Гкал до 0,0431 Гкал,на 1 м2 опалювальної площі в місяць, у опалювальний період; електричної енергії для індивідуального опалення: з 65 кВт-год до 51 кВт-год на 1 м2, опалювальної площі в місяць, у опалювальний період. 

А може ціну на газ все ж підняти? Так, за ради сміху...

Головне голосно заявити про «турботу»! За вас турбуються... а ви платіть!

Сергій ОСОЛОДКІН

Херсонцы в твиттере