У Скадовську екологічна катастрофа? Та ні! Максимум пронос…

У курортному містечку знову взяли проби води: «Фахівці Скадовської лабораторії брали чергові проби води поблизу міських пляжів...»,- Про це повідомляє сайт Скадовської міської ради.

...Відповідна робота проводиться протягом оздоровчого сезону щопонеділка. Результати проведених дослідів будуть відомі після 5 робочих днів».

Що ж відбувається у Скадовську з морською водою? «Херсонці» вже розповідали, що у ній виявили небезпечні сполуки – кишкову паличку.  Та чи насправді все так «страшно», як про це розповідають журналісти?

Виявляється, ні. Все навпаки дуже «добре». От що думає з цього приводу Голова Скадовської РДА: мовляв, - чутки про забруднення води на курортах міста сильно перебільшені.

Далі цитата з повідомлення, яке розмістив один з херсонських сайтів. Стиль і мовні оберти від авторів збережені: «Голова Скадовської РДА Віктор Турик розповів про те, яка ситуація з точки зору влади спостерігається на курортах міста з очищенням води.

В інтерв'ю журналісту Херсон.city Віктор Ананійович розповів, що публікація Сергія Яновського на сайті «Херсонці» була написана без наявності достатніх знань у мікробіології та вірусології.

За словами голови місцевої адміністрації, мова йде про досить типовий для літнього періоду випадок незначного підвищення концентрації в морській воді таких бактерій, як авірулентний холероподібний вібріон.

Дана бактерія не є небезпечною для життя і найбільш вірогідним побічним ефектом від її попадання всередину організму стане кишковий розлад, - простіше кажучи, типове отруєння як після переїдання, - каже Турик.

Так, Віктор Ананійович уточнює, що заходи щодо усунення даних проблем і попередження можливих вже зроблені: «Із початку курортного сезону ми узяли 69 проб морської води, лише на трьох – підвищений рівень лактозоподібних паличок, але цей рівень не перевищує допустимих показників.

Це, утім, повинно нас насторожувати, тому голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв зробив робочу групу, аби з'ясувати причини та усунути їх, - розповів Віктор Турик.

– У ході опрацювання питання робоча група виявила проблеми із очисними спорудами Скадовську, але вже здійснені заходи із їх усунення. Перша проблема – незначні порушення процесу очистки. Друга – виявлення місцезнаходження імовірного прориву стічної труби.

Глава РДА запевняє, що це питання стоїть на контролі. Крім того, місцева адміністрація також спостерігає за ситуацією в міських і обласних лікарнях.

- Ми збільшили витрати на ці пункти. Зроблені повторні аналізи санхімічні і біологічні, причому за новими нормами [ДБН], адже санітарні правила часів СРСР не діють сьогодні.

За правилами ДБН рівень бактерій в межах норми, ситуація стабільна, немає нічого критичного. Крім того, укладена угода із лабораторним центром, узяті додаткові проби в місті викиду стічних вод. Підвищено контроль за КП «Скадовські очисні споруди».

Позиція чиновника зрозуміла. Він «весь у білому», а винуватий, як завжди, журналіст!

Якби звинувачення прозвучало на адресу якогось юного хлопчика чи дівчинки, які роблять перші кроки у професії, або так званих «журналістів Інтеренет-видань», то, можливо б, я й зголосився з такими висновками чиновника, але якщо таке «звинувачення» стосується Сергія Яновського, то тут виникають сумніви у щирості Голови Скадовської РДА.

Справа у тім, що саме Яновський славиться у журналістському колі України (а не тільки Херсона) тим, що завжди пише на рівні тих самих стандартів, до яких так прагне нині Україна – Європейських.

Редактори не тільки херсонських, але й київських видань (а, Яновський є кілька десятиліть власним кореспондентом газети «Голос України»), отримуючи його матеріали можуть «спати спокійно» - Яновський не просто перевіряє факти, а гарантує, що все викладене це не плід «хворобливої фантазії», як це часто-густо роблять ті самі «журналісти» «Інтернет-видань».

А це - результат копіткої роботи журналіста, який чітко відділяє власні думки і коментарі від фактів, і у якого ніколи не розігрується «творча фантазія» на рівні вигадки. Кожен свій матеріал він ґрунтує на фактах.

Аби не бути голослівним наведу кілька цитат з матеріалу який на думку Голови Скадовської РДА не відповідає дійсності:

«У пляжей Скадовска по-прежнему гуляет холерный вибрион», - матеріал під такою назвою був опублікований на сайті інформаційної агенції «Херсонці». Ось про що йшла мова: «Вода у пляжей Скадовска продолжает оставаться, мягко говоря, не слишком полезной для здоровья отдыхающих.

Очередной забор проб показал, что концентрация болезнетворной кишечной палочки в них существенно снизилась – с 24 тысяч до 7 тысяч на литр воды при норме в 5 тысяч. Сохраняется присутствие в воде и авирулентного холерного вибриона. Его обнаружили в шести пробах из двенадцати.

По части загрязнения моря у городского пляжа курорта – эпидемиологи по-прежнему «грешат» на очистные сооружения Скадовска.

Заведующий отделом областного госучреждения «Лабораторный центр» Анатолий Слабчак поражен: «Как выяснилось, на очистных сооружениях детского курорта национального значения даже не работала лаборатория, которая должна была определять количество хлора, необходимого для обеззараживания стоков. Получается, его определяли «на глазок».

Для того, чтобы стоки очистных сооружений, которые сбрасывают в Черное море, стали более безопасными, комиссия по техногенной безопасности и чрезвычайным ситуациям дала коммунальщикам и властям Скадовска две недели.

Если за это время ситуация не улучшится, и кто-то из отдыхающих подхватит заразу, материалы о преступной бездеятельности чиновников передадут в правоохранительные органы для привлечения виновных к уголовной ответственности».

Як бачимо звинувачення чиновника журналіста у тому, що він не володіє ситуацією і не розуміє про що пише, прямо скажемо, зовсім не відповідає дійсності.

Доречи, те, що з'ясувала робоча група, про яку говорить Голова Скадовської РДА, і яку було утворено аж за вказівки самого Голови ОДА Андрія Гордєєва, після публікації Яновського, автор з'ясував ще до того як розповів про це у своєму матеріалі.

А от місцевим чиновникам, аби це з'ясувати, знадобилося ціле Розпорядження Голови ОДА та його особиста участь? До речи, це вже говорить про те, які кадри підбирає той самий Гордєєв для місцевої роботи: мляві і безініціативні, які не сміють й кроку ступити без «царського» розпорядження?... Втім, нічого нового, все як було так і залишилося...

Отже, для того аби з'ясувати, що у місті, яке себе позиціонує як дитячий курорт Міжнародного значення не працює лабораторія і є проблема з очисними спорудами, утворили цілу «робочу групу». Дізналися! А далі? Що далі?

Панове, до вас питання: а як ви готували місто до сезону? Як «приймали» відповідні служби? Невже все це неможна було з'ясувати раніше? Чи для того, аби ви щось стали робити, треба було Яновському розповісти про це на весь світ? Виходить, що якби Яновський не написав, то до кінця сезону там так нічого б й не робили? Так от у чому «винен» журналіст – всім розпатякав, про що всі тихесенько мовчали?!

А щодо висновків про те, що перебуває у воді, то їх робить не Яновський, а авторитетна посадова особа, яка займає відповідальну посаду, і, яка, відповідно до неї, повинна знатися на питаннях які коментує.

Ви звернули увагу, журналіст робить висновок не на підставі висмоктаних з пальця емоцій, а опираючись на слова завідуючого відділом державної установи «Лабораторний центр» (колишня СЕС).

Якщо все, що процитував Яновський не правда, чи «не зовсім відповідає дійсності», як говорить Віктор Турик, то виходить що у «Лабораторному центрі», а це обласна державна установа, працюють випадкові люди без освіти, знань та досвіду? Звідки взялася така реакція у чиновника, що він кинувся не просто виправдовуватися, а звинувачувати журналіста?

Невже надавали йому «стусанів» у Херсоні, на площі Свободи, адже питання на контролі у «САМОГО!». Ну, як же, Голова ОДА! Уявляю як прокидається Голова ОДА, о 4 ранку, і ну телефонувати Голові РДА: а як там з пробами води? Все нормально? «А як же, - чує у відповідь, - все «Ол райт»... А тут Яновський: «Ніхт ферштейн»... ну, типа «Все пропало...».

Тут мимо волі на думку прийшла асоціація з одним відомим персонажем: «Грошей немає, але, ви тримайтеся!».

Ще кілька уривків з матеріалу Яновського «Скадовск на пороге экологического бедствия» - більш детально про причини забруднення моря. Яновський тут цитує все того ж завідуючого відділом обласного Лабораторного центру Анатолія Слабчака:

«Возможной причиной загрязнения была утечка из городских очистных сооружений. Об этом госучреждение «Лабораторный центр» уже информировало Скадовский горсовет, райгосадминистрацию, Госпродпотребслужбу и Департамент экологии Херсонской облгосадминистрации».

А от що пише автор про ситуацію, що склалася у Садовську на підставі об'єктивних даних: «Только на протяжении двух недель, с 26 июня по 9 июля, в Скадовскую ЦРБ поступило 18 больных с подозрением на острую кишечную инфекцию. Из них 14 были отдыхающими.

Защитники природы солидарны с мнением эпидемиологов о том, что испортить воду могла утечка из очистных. Они требует немедленных и жестких мер для оздоровления ситуации. Всему причиной – халатность коммунальщиков?

- Проверка показала, что очистные сооружения Скадовска работают в аварийном режиме еще с ноября прошлого года. Фекалии здесь с ходу идут на поля фильтрации, и лишь затем очищаются. А через поля фильтрации загрязняются и грунтовые воды, которые попадают и в море.

Считаю, что причина этому – халатность работников коммунального предприятия Скадовского горсовета «Очистные сооружения», - говорит директор Департамента экологии Херсонской облгосадминистрации Юрий Попутько».

Зверніть увагу це знову не слова автора, це цитата посадової особи ОДА. І далі: «Департамент экологии настоял, чтобы проблему обсудили на районной комиссии по техногенной безопасности и чрезвычайным ситуациям. Если меры к обезвреживанию стоков в кратчайшие сроки не примут, мы будем настаивать на досрочном прекращении курортного сезона в Скадовске».

У чому винен журналіст? У тому, що подає коментар людини, яка працює у ОДА і займає найвищу посаду у питаннях екології? Невже й він не тямить у тому про що говорить? Чи це Яновський погрожує припинити сезон достроково?

Відповідно до стандартів автор не зупиняється і звертається за ще одним коментарем: «В свою очередь, муниципальные власти Скадовска не торопятся увязывать состояние очистных сооружений с загрязнением воды в прибрежной зоне. Хотя необходимость их ремонта и не отрицают.

- Большой вопрос, есть ли связь между загрязнением воды у пляжа и сбросами из очистных. Лично мне она кажется довольно слабой. Ведь очищенные сточные воды сбрасываются в море на расстояние полтора километра от берега, - считает городской голова Скадовска Александр Яковлев».

Як бачимо мер Скадовська підтверджує факт, що проблема існує. А що те, що трубу прокладено на відстань 1,5 км від берега, це запорука того, що берегова частина не забруднена? А про вітер та рух води мер щось чув?

І потім, хто останній раз бачив ту трубу? Хто гарантує, що вона вся не у дірках і з неї не тече прямо від берегу? Чи це вигадав журналіст?

І ще цитата від мера Скадовська: «Сейчас заключен договор с организацией на техническое обследование очистных сооружений, и разработку проекта их реконструкции. На него из городского бюджета уже выделено сто тысяч гривен.

Однако сама реконструкция займет не один день, и даже не один месяц. И понадобится на нее уже совсем другие деньги – ориентировочно, от десяти миллионов гривен».

Зачіпає автор матеріалу ще одну болючу проблему Скадовська – підтоплення: «У детского курорта национального значения есть еще одна «болевая точка» - подтопление. На днях после проливных дождей в Скадовске основательно залило центральную часть города и кварталы у рынка.

Через два часа, правда, тамошние «озера» высохли. Но что-то ушло в систему горизонтального дренажа, а что-то могло попасть и в море, так как сам рельеф местности к этому располагает.

Не исключено, что именно попадание грязной воды с улиц ухудшило качество и морской воды. Но как бы то ни было, а факт остается фактом – Скадовск сегодня становится зоной экологического бедствия.

Если ничего по этому поводу не предпринять, отдыхающие отсюда уедут, и увезут свои денежки на другие, более безопасные курорты».

Саме аналізуючи факти журналіст і робити припущення, що місто, якщо ним не будуть займитися, стоїть на порозі екологічного лиха.

А як же доповідь Голові ОДА – від Голови РДА, що все добре? Я думаю, що ми можемо зробити припущення, що Голова РДА є провідним фахівцем у мікробіології і дослідженні моря, адже він точно знає, що окрім проносу вам нічого не загрожує. А що таке пронос? Ну, звичайна собі діарея... От і живіть собі спокійної, відпочивайте. Від цього не помирають.

А у разі чого, навіть не кричіть: «Хюстон, у нас проблема». Ніяких проблем! У вас є Голова Скадовської районної державної адміністрації Віктор Ананійович Турик, у разі чого приходьте прямо у його кабінет у РДА (не упевнений, що у нього, як у Голови ОДА є персональний туалет), але він точно знає як діяти і що робити.

Все під контролем одраз у двох «голів»... Обидві думають тяжку думу... «Як той крем для гоління потрапив у бурхливе Скадовське море...». Сумбурно? Фантасмагорія?..

От і я собі думаю... про що говорив Голова Скадовської РДА Віктор Ананійович Турик, коли звинувачував журналіста у недбальстві?

Сергій ОСОЛОДКІН
Заслужений журналіст України

Херсонцы в твиттере