Дешеве житло для херсонців: міф чи реальність?

Дешеве житло для херсонців: міф чи реальність?

Чи можливе здешевлення нового житла для херсонських родин, як реалізуються в Херсоні та області соціальні ініціативи Президента щодо забезпечення населення міста та області доступним житлом?

На ці питання намагався відповісти на минулій колегії Херсонської облдержадміністрації начальник управління містобудування та архітектури Григорій Ходін. Виявляється, що: «В Україні вже багато років реалізується низка державних програм, спрямованих на вирішення житлових проблем українців. На сьогодні, на території області успішно реалізуються регіональна програма індивідуального житлового будівництва на селі та поліпшення житлових умов сільського населення «Власний дім» на 2012-2020 роки (далі – Програма «Власний дім»), затверджена рішенням обласної ради від 30 листопада 2011 року № 337 та програма розвитку молодіжного житлового кредитування в Херсонській області на 2006 – 2017 роки (далі – Програма «МЖК»), затверджена рішенням обласної ради від 22 грудня 2006 року № 151 (зі змінами).»

За словами Григорія Миколайовича, загальний обсяг фінансування на 2013 рік Програми «Власний дім» передбачений у сумі 15080 тис. грн, з них кошти державного та обласного бюджетів по 7540 тис. грн. відповідно. У січні-серпні 2013 року на фінансування Програми «Власний дім» було залучено: з державного бюджету 2822,0 тис. грн - 37,4% від планових показників програми; з обласного та районних бюджетів 4247,0 тис. грн - 56,3% від планових показників.

З надання пільгових кредитів сільським мешканцям, в рамках реалізації програми, Херсонська область за підсумками першого півріччя зайняла перше місце по Україні.

За результатами реалізації Програми «МЖК» 28 січня 2013 року зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації на житловий будинок № 68 в 4-А Таврійському мікрорайоні м. Херсона, в якому 65 молодих сімей отримали власне житло. В обласному бюджеті на фінансування заходів Програми «МЖК» у 2013 році передбачено кошти в сумі 5194,8 тис. грн, що на 9% більш ніж заплановано за програмою (програмний показник – 4770,0 тис. грн), з яких вже виділено 5060,18 тис. грн (97,5%).

Згідно з доведеним кошторисом видатків по Херсонському регіональному управлінню ДСФУ «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (далі – регіональне управління Фонду), з державного бюджету передбачено 2,8 млн грн, з яких надійшло 2,1 млн грн (75%). За рахунок отриманих коштів всього надано 18 пільгових кредитів, в тому числі: за рахунок коштів обласного бюджету - 12 пільгових довготермінових кредитів; за рахунок коштів державного бюджету - 6 пільгових кредитів.

В свою чергу директор Херсонського регіонального управління державний фонд сприяння молодіжного житлового будівництва І.Вовкович під час виступу наголосив, що на сьогодні, органами державної казначейської служби ще по 6 позичальникам зареєстровані фінансові зобов'язання на суму 1758,5 тис. грн, які нажаль залишаються неоплаченими вже на протязі місяця. Це проблемне питання, оскільки затримка надходження інвестицій безпосередньо впливає на дотримання забудовником графіків будівельно-монтажних робіт та житловому будинку № 69, який будується в рамках реалізації програм з будівництва доступного житла.

«Також, проблемним питанням залишається стан фінансування з Херсонського міського бюджету. Програмою розвитку житлового будівництва у місті Херсоні на 2013 – 2017 року (далі - Програма), затвердженою рішенням Херсонської міської ради від 29 березня 2013 року № 1034, передбачено щорічне фінансування з міського бюджету заходів молодіжного житлового кредитування у сумі 177,0 тис. грн. Зазначений обсяг фінансування забезпечує надання протягом року тільки 1 пільгового кредиту молодій родині у складі 2-х – 3-х осіб на будівництво (придбання) 2-кімнатної квартири у розмірі 50% її нормативної вартості. Вважаю, що для обласного центру це дуже низький показник»

Станом на 01 вересня 2013 року в рамках реалізації Програми «Доступне житло» на рахунок регіонального управління Фонду надійшло 421,56 тис. грн - 100% коштів, що передбачені регіональному управлінню з державного бюджету на 2013 рік. За рахунок отриманих коштів тільки 2 сім'ям(!) надано державну підтримку за Програмою «Доступне житло» на будівництво власних квартир у житловому будинку № 69, на загальну суму 134,06 тис. грн.

До кінця поточного року планується укладання ще 2-х договорів, що зовсім небагато порівняно з тим, скільки молодих сімей потребують власне житло сьогодні. Відповідно до соціальних ініціатив Президента України щодо забезпечення доступним житлом громадян, постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 343 затверджений Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - Порядок). У 2012 році до участі у Програмі «Доступне житло» за зазначеним Порядком було включено 5 житлових об'єктів та укладено 6 договорів іпотечного кредитування.

У 2013 році згідно рішення міжвідомчої комісії Мінрегіону України від 06 березня 2013 року № 85 до переліку об'єктів, будівництво (придбання) житла в яких може здійснюватись відповідно до Порядку, включено тільки 2 житлових будинки.

У 2013 році до участі у Програмі «Доступне житло» в області включено 2 житлових 9-ти поверховий ж/б № 69, забудовник – ПрАТ «МЖК» (наказ Мінрегіону України від 04 жовтня 2011 року № 217), який акредитований в ДСФУ «Державний фонд молодіжного житлового кредитування» (далі – Держфонд) у встановленому порядку - 149-квартирний 10-ти поверховий житловий будинок № 17к, що будується в м.Херсоні, у 4-А Таврійському мікрорайоні, забудовник – ТОВ «Компанія «Кримінвестбуд» (Наказ Мінрегіону України від 10 травня 2012 року № 207).

З передбачених на 2013 рік коштів за Порядком у сумі 4460,0 тис. грн. фактично отримано 2280,0 тис. грн. та використано за раніше укладеними договорами 105,478 тис. грн.

Дуже прикро, що протягом 2013 року у Херсоні не укладено жодного договору (!) іпотечного кредитування, не зважаючи на наявність кандидатів потенційно-спроможних до участі у програмі, та не виділено жодної (!) земельної ділянки під забудову житла у Херсоні!

Мабуть, основною причиною зазначеного стану справ на сьогодні, є відсутність акредитованих відповідними банківськими установами житлових будинків, які визначені до участі у програмі. Банківські установи посилаючись на свої внутрішні правила та з метою забезпечення мінімізації ризиків банку, оголошують додаткові умови щодо акредитації об'єктів будівництва. В першу чергу це стосується забезпечення високої ступені будівельної готовності.
На території області до участі у Програмі «Доступне житло» відповідно до умов Порядку задіяні філії наступних державних банківських установ: АТ «Ощадбанк»; ПАТ АБ «Укргазбанк»; ПАТ «Укрексімбанк».

Для забезпечення подальшої реалізації Програми «Доступне житло» відповідно до Порядку необхідно активно продовжувати роботу з популяризації заходів щодо будівництва доступного житла відповідно до соціальних ініціатив Президента України, спільно із забудовником ПрАТ «МЖК» підготувати та направити на розгляд Міжвідомчої комісії Мінрегіону України пакет документів щодо включення житлового об'єкту № 73, будівництво якого розпочато ПрАТ «МЖК», до переліку об'єктів незавершеного житлового будівництва, продовжити роботу щодо пошуку та залученню забудовників, розглянути передовий досвід інших регіонів щодо впровадження порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів та визначити можливі шляхи реалізації такого досвіду в області.

В результаті реалізації програми «Власний дім» у січні-серпні 2013 року поліпшили житлово-побутові умови всього 344 сім'ї, у т.ч. за рахунок добудови, придбання,реконструкції житла-61 сім'я. Протягом вказаного періоду введено в експлуатацію тільки 2,9 тис. кв. м загальної площі житла.

Наша область зайняла 1 місце зокрема завдяки забудові у Каховці, де успішно реалізується програма «Власний дім», у ході якої люди стають власниками житла та земляної ділянки, на якій воно побудоване. Сподіваємося, влада міста і для херсонських забудовників створюватиме відповідні умови, щоб якомога більше херсонських молодих сімей отримали власне житло.

Марина Сакура