Штраф і мат: херсонцям остаточно заборонять матюкатись

Штраф і мат: херсонцям остаточно заборонять матюкатись

Лихословити неможна і зараз, бо згідно статті 173 КУпАП це відноситься до дрібного хуліганства.

Проте за культуру мови деякі народні депутати вирішили взятись серйозно. І для цього навіть зареєстрували у Верховній Раді відповідний законопроект "Про протидію лихослів'ю" (про дематюкацію мови) (про внесення змін до деяких законодавчих актів України про дематюкацію мови).

Його ініціатор – Ольга Богомолець.

Реєстр «міцних» слів

Що цікаво, сам проект Закону розмістився на 2,5 сторінках. А от пояснювальна записка до нього – аж на 5.

Отже, що саме хочуть змінити? Статтю 173 КУпАП пропонують доповнити частиною другою в наступній редакції: "Ті самі дії, вчинені під час трансляції телерадіопередач, засобами масової інформації або шляхом поширення аудіовізуальної інформації в мережі Інтернет, під час публічних виступів». Покаранням за це буде штраф до 1275 гривень або 40-60 годин громадських робіт, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт до 15 діб.

Якщо в ефірі дозволить собі «міцне» слівце публічна особа, то штраф для неї збільшують до 1700 гривень.

Наступний крок – доповнити статтю 1 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" таким терміном: "нецензурна лайка (лихослів'я) – ненормативна (неприпустима) лайка (лексика), перелік слів та виразів якої затверджується Кабінетом Міністрів України." І затвердити цей перелік Кабмін має протягом 6 місяців після опублікування цього Закону. Усі уявили собі це веселе засідання і обличчя серйозних міністрів у краватках і костюмах? І хто саме укладатиме подібний перелік? Це, мабуть, буде найвеселіший документ у нашій країні.

Кошти, отримані від сплати штрафів за трансляцію аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телерадіопередач, програм та/або їх відео сюжетів та інших будь-яких матеріалів, які містять нецензурну лайку пропонують направляти на підтримку та розвиток Українського культурного фонду, що «виконує спеціальні функції щодо сприяння національно-культурному розвитку України».

Кампанія «Чистий рот»

Для чого це робиться? Читаємо пояснювальну записку. Дозволю собі процитувати цілий фрагмент: Що таке лайка й нецензурщина? — це вияв слабкості, психоемоційного роздратування і водночас втоми, вияв агресії й слабкості водночас. Лайка не містить смислів, це продукт нашого несвідомого.

Українцям історично була чужа примітивна брудна лайка. Вона прийшла у нашу мову як запозичення з російської культури. Лайка, яку впродовж століть насаджували російські колонізатори, сьогодні «насаджують» в публічному просторі та медіа. Українці історично і традиційно не вживали лайливих слів на кшталт тих, що побутують нині. «Хай би тебе дощ намочив!». «А щоб тебе лиха година спіткала!» — ось питомо українська «лайка», яка свідчила про зв'язок давніх українців із пантеїстичним світом природи. Українці не полюбляли і не вживали грубощів «нижче пояса» й не дозволяли собі вульгарності».

Далі – більше. Автор законопроекту вважає, що «ми вже досить багато, аж до смішного, говорили про потребу чистих рук у політиків. Хочемо приєднати до цієї вимоги ще й потребу чистого рота. Як запоруку чистого майбутнього, у якому лихослів'я просто щезне за незатребуваністю. Мову у спадок майбутнім поколінням треба залишити максимально чисту».

Виходячи з цього закону, ані літератури з лайкою, ані театральних постановок сучасних авторів з «оригінальними» текстами ми вже не побачимо.

Штрафи за лайку

Якщо відкрити Єдиний реєстр судових рішень, то можна побачити десятки справ, які розглянули суди Херсонщини стосовно нецензурщини.

Наприклад, чоловік із Нижніх Сірогоз ображав власну матір голосною лайкою. У суді чоловік розкаявся. Але це не звільнило його від 255 гривень штрафу та ще 384 гривень судового збору.

Ще один херсонець також чинив насилля над власною мамою – ображав матюками та погрожував фізичною розправою. За свою поведінку чоловік отримав 170 гривень штрафу, і також має сплатити судовий збір.

А от у Скадовську п'яний чоловік психологічно знущався над співмешканкою. У суді він визнав свою провину, а жертва заявила, що вони з коханим вже помирились. Тому кривдник відбувся лише усним зауваженням.

А от у селі Новорайське Бериславського району чоловік дуже голосно лихословив посеред вулиці, чим порушував громадський порядок і спокій. За це його оштрафували на 51 гривню.

Ще один мешканець Бериславського району міцними словами ображав власних батьків. Пояснив це тим, що батько і мати забороняли йому пити. За власну поведінку чоловік тепер має відпрацювати 30 годин громадських робіт.

Світова практика

З брудними словами штрафами борються і в інших країнах світу. Наприклад, у США заборонено матюкатись по телефону у громадських місцях.

А у Німеччині розмір штрафу залежить від достатку кривдника, і може починатись від 300 євро. Якщо ж правопорушник добре забезпечений, то і штраф вийде в рази вище. Так «потрапив» одного разу колишній гравець збірної Німеччини з футболу Штефан Еффенберг. Він назвав образливим словом поліцейського, який перевірив у нього документи на автобані. Суддя визнав провину доведеною, розрахував добовий дохід футболіста і виходячи з цього призначив штраф в 100 тисяч євро.

Будьте ввічливими та не ображайте один одного!

Сергій МЕЛЬНИК