Де відбувається комплексна забудова міста Херсона?

Один з небагатьох мікрорайонів Херсона, де сьогодні ведеться комплексна забудова – 4-А Таврійський.

В місті цей мікрорайон мешканці знають, як МЖК – молодіжний житловий комплекс. Так називається підприємство, яке будує багатоповерхові будинки, електропідстанції та водо насосні установки, протягує водогони та електромережі, інші інженерні мережі.

Дуже схожа назва у державної установи, яка більше 20 років допомагає молоді в Херсоні та інших містах області збудувати власне житло – Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Так називався молодіжний громадський рух, який в кінці 80-х років минулого століття розповсюдився по всій Україні.

Коли підприємство «МЖК» починало будівництво перших багатоповерхових будинків на вулиці Ворошилова в Таврійському мікрорайоні, то разом з іншими підприємствами міста будувало бібліотеку, молочну кухню, дитячий садочок, які і сьогодні працюють. Відповідно до чинного законодавства України, на ці соціальні об'єкти, кошти виділялись з бюджету міста.

На жаль, протягом останніх 30 років в Таврійському мікрорайоні не тільки не будувались школи та дитячі садки, але за рішенням міськвиконкому була розібрана вже наполовину збудована загальноосвітня школа № 23.

Сподіваємось, що правоохоронні органи ще дадуть оцінку тим чиновникам, які приймали таке рішення, а також підприємству, яке знищило школу, а також розкажуть громаді, куди поділись будівельні матеріали!

А чи буде відбуватись в місті Херсоні Комплексна забудова території в 2019-2020 та подальших роках?

Статтею 33 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що «Комплексна забудова території здійснюється з метою забезпечення реалізації громадських інтересів і спрямовується на попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об'єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об'єктів будівництва, а також на благоустрій території».

Законодавством передбачено, що «рішення про організацію комплексної забудови території у визначених межах та рішення про розміщення об'єктів будівництва на території населених пунктів та за їх межами під час комплексної забудови території приймає виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районна державна адміністрація відповідно до їх повноважень у порядку, передбаченому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Також законом визначено, що «Рішення про розроблення детального плану певної території одночасно є рішенням про комплексну забудову цієї території».

З відповідей чиновників міськвиконкому (останній лист від 16.04.2019 № 8-2431-18/12, який надійшов через 2 місяці 04.06.2019) стало зрозуміло, що міськвиконкому про закон «Про регулювання містобудівної діяльності» нічого не відомо, тому, що посилаються тільки на Земельний Кодекс.

Міськвиконком надає інформацію «про перелік земельних ділянок, розміщених у мкр. Таврійському 4-Б, по яким здійснюється підготовка до продажу прав оренди на них на земельних торгах одним лотом». Тут передбачається будівництво 5, 9, 10, 16-поверхових будинків, розважально-торгівельних об'єктів, паркінгів тощо. Про будівництво шкіл, дитячих садочків, спортивних чи музичних шкіл – ніякої інформації не має!

Невже знову для дітей міський голова з виконкомом планує будувать виключно нічні клуби та стриптиз-бари? Чи це знов помилились його підлеглі?

А в цей час протягом травня цього року Міжнародний проект U-Report Ukraine у партнерстві з Держмолодьжитло і Міністерством молоді та спорту України провів опитування молоді віком 18-34 роки, участь у якому взяли майже 12 тисяч респондентів.

Дослідники вивчали актуальність державних житлових програм для молоді та потреби в них, визначити оптимальний механізм забезпечення житлом.

Отримані результати красномовно свідчать про важливість справедливої та людяної житлової політики для молоді: 81,5% – переважна більшість опитаних – назвали актуальним для себе питання забезпечення житлом.

Понад три чверті респондентів бажають брати участь у державних житлових програмах – 75,8%.

Серед варіантів участі в житлових програмах для 48,3% молодих людей підходить разова компенсація від держави у розмірі 30% вартості житла, для 28,2% – пільговий кредит під 3% річних, для 25,5% – орендне житло за ціною, нижчою за ринкову.

Ці факти є важливим підґрунтям для прийняття рішень органам місцевого самоврядування в Україні. Частина міських рад оперативно реагує на такі дослідження. Наприклад, Харківська міська рада ось вже четвертий рік поспіль виділяє на молодіжне житлове кредитування та молодіжне будівництво щороку 200 мільйонів грн.

Можна сказати, що бюджет Харкова більший, ніж в Херсоні. Але сусіди в Миколаєві тільки з міського бюджету третій рік поспіль виділяють 100 мільйонів грн.. щороку. Херсонська міська влада по-іншому ставиться до комплексної забудови території та до молоді міста.

Не дивлячись на це, сьогодні в місті Херсоні в 4-А Таврійському мікрорайоні ТОВ «МЖК м. Херсон» будує 2 будинки на 126 квартир. Один з них вводиться в експлуатацію в цьому році, а другий будинок – в наступному році.

Отримані результати дослідження Міжнародного проекту U-Report Ukraine у партнерстві з Держмолодьжитло і Міністерством молоді стануть додатковим аргументом у відстоюванні безумовної важливості житлових програм для людей та їх повноцінного фінансування.

А в ширшому контексті житлову політику в Україні, а особливо в місті Херсоні, вкрай необхідно змінювати. Досі міська влада з таким завданням не справилася. Впевнені, що будівництво житла для молоді та комплексна забудова території міста стане одним з пріоритетів нової влади!

Андрій ЯЦЕНКО,
Директор ТОВ «МЖК м. Херсон»,
Голова ГО «Національний конгрес батьків України»