У Херсоні присвятили виставу жертвам кривавого терору

У Херсоні присвятили виставу жертвам кривавого терору

«Міжнародний театральний фестиваль»Мельпомена Таврії» продовжує знайомити глядачів із зарубіжними колективами.

Цьогоріч уперше завітав до Херсона румунський театр Alexandru Davila Theater Pitesti, з міста Пітешть.

І просто вразили глядачів своєю виставою. На сцені розгорнулась справжня в'язниця, де проводили нелюдський експеримент. Колючий дріт, гнітюча музика та засилля червоного світла...

Жаху додавало і те, що всі події, показані на сцені – не вигадка Раду Драгомиреску, автора твору «Експеримент П.» Усі ці жахіття відбувались насправді.

Вершиною комуністичного зла був режим ув'язнення в тюрмах і таборах. Одна з найстрашніших сторінок в цій кривавій історії була написана в Румунії. Мова йде про так званий «експеримент» або «феномен Пітешть».

Суть так званого «експерименту», який з 1949 до 1951 року здійснювався в особливій в'язниці в місті Пітешть, і не тільки, полягала в тривалих щоденних тортурах і приниженні одних ув'язнених іншими ув'язненими, з метою їх перевиховання. Результатом мало стати перетворення піддослідних в безвольні автомати. Це було більше ніж промивання мізків за допомогою спеціальних медичних засобів.

Людей морили голодом, принижували фізично, морально, знущались над їх поглядами та віруваннями.

Найстрашнішим було те, що згодом нових ув'язнених мордували такі ж, але вже «перевиховані», бранці.

З нез'ясованих поки причин, влада припинила «пітештьскій експеримент» в серпні 1951 року, хоча в тюрмі в Герлі він тривав ще до грудня. Катів звинуватили в тому, що вони використовували тортури для дискредитації комуністичного режиму. Їх судили, і тратили.

Своєю роботою румунські актори хотіли достукатись до кожного, аби подібні жахіття ніколи більше не повторились.

Олена ПІМЕНОВА, фото автора