Поминальні дні на Херсонщині: Принесіть померлим молитву, а не сміття

Поминальні дні на Херсонщині: Принесіть померлим молитву, а не сміття

Щойно повернулася з толоки, що її проводила на місцевому цвинтарі горностаївська громада. Прибирали, вивозили сміття. І ось так щороку ( вже років десять поспіль) впорядковують весною покинуті могили, вирубують поросль та прибирають непотріб. А його там вистачає, особливо викинутих штучних вінків та квітів, які стали вже непотрібними - їх вивозять на звалище, а розкладатимуться вони до ста років. Тож знову хочу нагадати землякам: принесіть померлим молитву, а не сміття.

Не смітіть на цвинтарях

Наша газета вже років п'ять поспіль напередодні Великодніх днів нагадує нашим землякам, чому не треба нести штучні квіти на кладовище та про їх шкоду оточуючому середовищу. Але знову і знову в поминальні дні більшість людей поспішають з пластиковими вінками та квітами, щоб прикрасити могили. А торговці у ці дні мають шалений виторг - традиційні штучні букети квітів чи вінки сьогодні можна придбати від 30 до 350 гривень.

Перед Христовим Воскресінням люди поспішають прибрати могили рідних, тож на кладовищах виростають гори пластмасових квітів та вінків. Те, що поклали під час поховання чи принесли в поминальні дні минулого року - опиняється на смітнику. А потім мають проминути сотні років, щоб вони розклалися. Екологи стверджують, що пластик, з якого виготовляється така атрибутика, вважається одним з найбільш шкідливих матеріалів. Тож, цвинтарі стають справжньою загрозою для довкілля і майбутнього дітей.

Мені доводилося бувати на європейських кладовищах – у Чехії, Словакіїї, Угорщині, Литві – це зелені газони з рівними, однакового розміру, невеликими надгробними пам'ятниками. Наші цвинтарі відрізняються кардинально: недоглянуті могили або закидані штучними квітами та вінками.

- Думаю, треба заборонити приносити штучні квіти на кладовище, - сказала мешканка Горностаївки Анастасія. – Вони не потрібні мертвим. Та й ми самі себе губимо, отруюємо атмосферу. Краще біля могилки посадити живі квіти. Я висаджую низькорослі, дрібненькі...

- У мене на Горностаївському цвинтарі 10 могил, за кожною треба доглянути, - відповіла пенсіонерка Людмила Іванівна, коли запитала її, якими квітами вона прикрашає могилки. - Прибираю, висаджую фіалки, тюльпани, нарциси, росте й барвінок. Я прихильниця того, аби приносити тільки живі квіти – це як символ пам'яті, яка завжди має бути живою. Та й скільки треба грошей, щоб за нинішніми цінами на кожну могилку купити вінок чи корзинку зі штучними квітами, щоб потім викинути. До того ж говорять, що вони небезпечні для здоров'я.

Церква закликає відмовитися від штучних квітів

Священики переконують: так не повинно бути, коли на цвинтарі яскраві кольори штучних квітів відвертають увагу від тихої молитви за померлими. Тому й намагаються переконати людей не ганятися за модою і не встановлювати негласні конкурси на кращі букети штучних квітів.

- Свято Воскресіння Христа – це символ життя, тому в поминальні дні краще принести кілька живих квіточок на могилку, – застерігає часто отець Василій у своїх проповідях парафіян Свято-Покровської церкви. - А коли йдете на похорон, то краще принесіть тій засмученій родині гроші, а не купуйте дорогі вінки, котрі потім доводеться викидати чи спалювати. Це більше допоможе мертвим і не матиме страшних наслідків для нашого здоров'я, наших дітей і внуків Пам'ятайте, душі наших близьких не потребують матеріальних речей, а тільки наших молитов.

Слід сказати, що більшість прихожан дослухаються до цього заклику. Приклад того є, як минулого року хоронили вірянку Софію Іванівну Дрожжину: на процесії попереду несли дуже багато квітів – і тільки живих квітів.

Водночас ми продовжуємо спостерігати в поминальні дні, як знову несуть штучний пластик на могили. Марно, що екологи, та й церква, вже не один рік закликають українців відмовитись штучних квітів - старання їхні поки що не увінчуються стовідсотковим успіхом.

Вибір за нами

Наразі не існує законів, які б забороняли ввезення в Україну штучних квітів або використання їх для прикрашання могил. Тому вибір «за» чи «проти» - лишається за кожним із нас.

Але при цьому слід пам'ятати: коли штучні квіти й вінки втрачають колір і форму, їх просто викидають на смітник, а в селах – ще й спалюють, що категорично неприпустимо, адже тоді виділяються токсичні речовини, які можуть призвести до виникнення ракових захворювань.

Тож давайте змінимо свій світогляд в кращу сторону, проявімо вдячність Богові добрим ставленням до навколишнього середовища, не забруднюючи його різного роду сміттям, у тому числі й пластиком на кладовищах. І не потрібно зациклюватися на тому, що скажуть люди. Краще подивимося на поминальні дні по-християнськи і усвідомимо, що нашим рідним померлим потрібна молитва, а не штучний вінок і розпиття алкоголю на кладовищі.

 

Любов РУДЯ