Що вже приніс херсонцям травень?

Травень приніс херсонцям не тільки свята... Десять миттєвостей несвяткової весни

Свята відгомоніли – настали сурові будні. Цьогоріч першотравень був святковим із гірким присмаком політичних ошукувань до яких вдавалася влада напередодні виборів, які вона безславно програла. «Старий» Президент ось-ось піде, але смак його поразки ще довго буде гірко відхаркуватися мільйонам українців.

Настав час пригадати, а комусь вперше дізнатися про те, а чим саме заплатили всі українці аби Порошенко міг знову ділити націю, цього разу вже не соромлячись і не прикриваючись ні чим. Скільки і коштує бути у складі «25% еліти», як назвав Порошенко тих, хто голосував за нього? Втім платити будуть і ті, хто на думку Порошенко не є «елітою». У когось, з 75%, що за нього не голосували, ще є бажання називати цю особу «мій Президент»?

Невже більшість з тих, хто віддавав свої голоси за Петра Олексійовича насправді не живуть в Україні, а приїздять суди суто на роботу (вкрасти «живу копійку»)? Невже всі 25% «еліти» живуть десь поза межами України? Чи всі «елітанти» мають такі стати, що їх мало цікавить цінова політика в середині держави?

Петро Порошенко вже не раз заявляв, що «.. з Божою поміччю» він знову стане Президентом. Не дай Бог! А його колись вірний товариш «Санчо Панаса» - Прем'єр Володимир Гройсман, який збирається власними силами йти на вибори до ВРУ і перемагати, з своєї «дзвіниці» все продовжує розповідати нам про те, що при ньому ми стали жити ще краще.

Одним словом боротьба за голоси виборців не закінчилася, вона, по суті, тільки починається, адже попереду головні вибори п'ятирічки: новий склад Верховної Ради України. А поки ті, хто у Парламенті розуміючи, що перспектив порати у нову «владу» у них 0,01% спробують по максимуму відібрати повноваження у новообраного президента – зробивши його «святковим генералом», а собі взяти максимумом повноважень. Боротьба розпочалася не на життя, а на смерть!

Про політичні баталії поговоримо окремо, а зараз про суттєві зміни які наприймала ця Рада та цей Кабмін.

По-перше, з 1 травня вступив у дію закон «Про житлово-комунальні послуги», який принципово змінив підхід до принципу обслуговування будинку та прибудинкової території. Законом введено поняття «абонплати за ЖКП» та «пеня», яка буде нараховуватися на заборгованість по сплаті «комуналки».

Головна новація закону – споживачі самостійно будуть організовувати догляд за своїми будинками, наймаючи для цього домоправителів. Так само відтепер вони повинні самостійно вирішувати, які договори підписувати з надавачами послуг.

Що таке «Абонплата за комуналку»? Це ті самі гроші, які власники житла платитимуть людині, яка буде «керувати» будинком та територією по їх утриманню та облаштуванню.

По-друге, відтепер фактичне управління нашими газовими платіжками від НКРЕКУ (Нацкомісія з державного регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг) перейшло до Кабміну, і тепер ціна на газ буде змінюватися в залежності від цін на імпорт.

По-третє, відтепер ціна на газ буде прив'язана до вартості імпортного газу.

По-четверте, ніхто відтепер не застрахований від того, що при зростанні ринкової ціни (скажімо восени) населення не стане платити більше. Так само немає гарантії, що при падінні ціни ранку – ціна буде так само оперативно падатиме (відомо, що коливання світових ціни відбувається в середньому від 2 до 4 разів на рік).

По-п'яте, у нас нова ціна на газ. З 1 травня «Нафтогаз» знизив ціну на газ для населення на 300 гривень за 1 тис м3. Відтепер його вартість для побутових споживачів становить близько 8,25 гривні за 1м3. (було – 8,55 грн, у планах було підняття ціни до 9,7 – 9,8 гривень за 1м3.).

По-шосте, у лікарні відтепер всі записи виключно у електронному вигляді – паперові медичні картки анулюються. «З травня ведення запису візиту пацієнта у електронній системі охорони здоров'я для лікарів є обов'язковим». Чи зможете ви побачити, що там пише лікар? Ні. На теперішньому етапі пацієнти не можуть бачити, що там написано, адже вони не мають можливості особисто зайти у свою «електронну медичну картку». Втім, у планах є задумка «запустити» персональний кабінет пацієнта. Коли? Поки невідомо.

Що робити якщо хочете дізнатися, що ж там написали? «За необхідності лікар зможе роздрукувати для пацієнта консультаційний висновок, де міститиметься причина звернення, діагноз, призначення лікування або направлення на додаткове обстеження». Скільки це буде коштувати поки незрозуміло, адже це додаткові витрати – папір, картридж. І потім, чи у кожному кабінеті буде стояти принтер?

Як повідомляють у МОЗ: «З другої половини поточного року записи в електронній медкартці зможуть робити спеціалісти лабораторій, поліклінік та консультативно-діагностичних центрів, які почнуть працювати з Національною службою здоров'я за програмою 2"Безкоштовна діагностика». А вже з 2020 року до електронної медкартки зможуть вносити інформацію лікарні». Т.т. з наступного року про папери можна буде забути? Треба! А що будуть робити у районних області, не говорячи вже про сільські амбулаторії? Там не те що комп'ютера, там навіть лікаря немає!

По-сьоме, знову таки з 1 травня, паперовий бланк протоколу, що підтверджує успішне проходження транспортним засобом перевірки технічного стану буде видаватися у комплекті з самоклейною міткою радіочастотної ідентифікації. Власник транспортного засобу зобов'язаний закріпити її праворуч вгорі вітрового скла, з внутрішнього боку.

Навіщо? Як повідомляють у Головному сервісному центрі МВС – саме це нововведення: «...зменшить ризик фальсифікації протоколів ОТК». Крім того, обіцяють, що таким чином контролюючим органам буде легше перевіряти, чи допущено певний транспортний засіб до участі в дорожньому русі: інформацію з мітки скоро стане можливо зчитувати з відстані за допомогою спеціального технічного устаткування.

По-восьме, як заявили у Державній казначейській службі України починаючи від 2 травня з'явилися нові рахунки для сплати ЄСВ, які відкрито на балансі центрального апарату Казначейства. Від сьогодні всі сплати слід здійснювати за новими реквізитами рахунків (які можна дізнатись у ДФС та Пенсійному фонді). Якщо випадково ви зробите оплати за старими рахунками, гроші вам повернуть, як «нез'ясовані надходження», а за несвоєчасну сплату будуть нараховувати пенб та штрафи.

По-дев'яте, відтепер ви можете вільно змінювати оператора мобільного зв'язку і при цьому не втрачати оригінальний номер. Послуга має назву MNP (Mobile Number Portability – перенесення мобільного номера).

Як це зробити: користувачу слід зареєструватися, надати SIM-карту та документи (паспорт, права, податковий номер тощо). Після цього потрібно буде подати заявку оператору. Юридичні особи можуть подавати групові заявки на перенесення номеру. Після цього абонент отримує нову SIM-карту зі старим номером.

По-десяте, з травня окремі категорії громадян будуть подавати оновлені документи для отримання субсидії. Зараз починається їх перепризначення на новий рік (стосується опалювального і неопалювального періодів).

У Херсоні автоматично субсидії будуть перепризначені далеко не всім. В першу чергу можуть не хвилюватися ті, хто немає змін у деклараціях так само як і ті, хто подав заяву і декларацію з початку цього року. Як повідомлялося: «... у масштабах України автоматично субсидію буде перепризначено трьом мільйонам господарств». Всім іншим потрібно подати оновлену декларацію і заново написати заяву у відділах Управління соціального захисту населення за місцем проживання.

Це потрібно зробити у першу чергу:
квартиранти;
внутрішньо переміщені особи;
сім'ї, яким субсидію призначили не на всіх зареєстрованих осіб, а на тих, хто фактично проживає;
родинам у складі яких є непрацюючі люди працездатного віку, у яких доходи відсутні або становлять суму менше мінімальної заробітної плати.

То: 1 травня – святковий день???

Сергій ОСОЛОДКІН