Чи будуть херсонці платити за газ більше?

Ситуація з ціною на газ для населення залишається у «підвішеному стані». Чого чекати: ціну буде знижено чи вона буде рости?

Політична ситуація останніх місяців диктувала специфічні умови поводження і з цінами, і з населенням: ціни – стримувати, електорату – обіцяти. Електорат проголосував і питання з президентом вирішив, а що з ціною на газ?

Ми насправді стали жити настільки краще, що можемо собі дозволити підвищувати пенсії і зарплати? Ні, на це грошей немає. Що ж тоді спонукало Уряд піднімати соціальні стандарти?

Політика. Вибори. Все встало на свої місця – вибори закінчилися, настав час гіркого розчарування. Про політичні провали поговоримо окремо, сьогодні про економіку.

Цього року Україна повинна віддати за борги ¼ частину свого річного бюджету. Чи справиться бюджет з цим самостійно? Ні. Без чергових залучень грошей з МВФ (чергове накопичення боргу) ми таки «вляпаємося» у дефолт, яким нас лякають 4 роки.

Звідки тоді взялися гроші на підвищення пенсій і соцвиплати? Не звідки. Точніше – з бюджету. Передвиборчі «іграшки» у «покращення життя вже сьогодні» бажаного результату не принесли – попереду чергові, ще більш складні проблеми.

Нас переконують: підвищення ціни на газ – вимога МВФ. Здається у таку «казку» не вірять вже навіть немовлята, які розуміють, що МВФ цікавить тільки одне – повернення боргів і отримання прибутку, а звідки візьмуть ті гроші – їх не цікавить.

Позичальники чудово розуміють, що субсидії і утримання Пенсійного фонду – це прямі витрати і виступають проти цього: чим менше грошей тратять на ці напрямки, тим більша вірогідність, що у держави будуть гроші платити по боргах. Чим вищі ціни, тим більше прибуток, тим більше гарантій повернення боргів.

Останні півтора місяці перед виборами, для того аби зробити електорат більш лояльним до діючого Президента, влада обіцяла – «знижуємо ціни». Коли стало зрозуміло – вибори програли, риторику змінили. Тепер знову стали говорити – ціна буде рости. Чому?

Подивіться – ціни на газ у Європі (ще за тиждень до голосування у першому турі) – впали нижче $200 за 1тис м3. Станом на 21 березня середня ціна на цей рік на головному європейському майданчику – голландської TTF впала до $194 за 1тис м3, хоча за тиждень до цього була $204, а поточна складала $170 за 1 тис м3.  При цьому середньозважені ціни форвардних контрактів на 2020 рік зупинилися на рівні $212 за 1тис. м3.

Зима цього року була на щастя переважно теплою не тільки в Україні але й по всій Європі, що зумовило значну економію пального. Саме тому на момент виходу з опалювального сезону рівень запасів газу в європейських сховищах був вищій на 21 млрд м3. ніж торік, що, у свою чергу, знизить попит на імпортний (у тому числі й російський) газ, у період закачування його у сховища.

Ситуація у Європі, плюс політична в Україні призвели до того, що у НАК «Нафтогаз України» у квітні пішли на зниження ціни на природний газ, що відпускається промисловим споживачам, до 7 188 грн за 1 тис. м3. (з ПДВ), що на 16% менше ціни на газ, що відпускається в Україні за спеціальними зобов'язаннями (PSO) для потреб населення і теплокомуненерго (ТКЕ).

В то же час, у березні, продовжуючи активну підготовку до голосування у І турі президентських виборів, влада робила різні кроки для того аби утримати імідж і створити фон, що вона «за людей» там продовжували говорити про зниження ціни.

В світлі цього 15 березня Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що доручить НАК «Нафтогаз України» і Міністерству фінансів почати робочу дискусію з МВФ щодо скасування PSO з продажу газу населенню і ТКЕ, покладених на НАК:

«Вчора «Нафтогаз» заявив, що він закуповує по імпорту дешевий газ. Я цілком це підтримую. У нас гранична ціна 8,55 (грн за 1 м3). Тому я сьогодні доручу «Нафтогазу» спільно з Мінфіном почати робочу дискусію з МВФ, щоб не допустити будь-яких підвищень ціни на газ, спираючись на пропозицію «Нафтогазу».

А за день до цього глава правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв заявив, що «Нафтогаз» запропонує уряду відмовитися від регульованих цін на газ для населення, релігійних організацій та виробників теплової енергії. За його словами, у квітні 2019 року очікується зниження ціни імпортованого газу нижче встановленого для населення рівня, затвердженого постановою Кабінету міністрів про PSO.

За розрахунками НАК, з урахуванням ПДВ, витрат на транспортування і поставку ціна газу очікується на рівні приблизно 8380 грн/тис. 1 м3, тоді як населення, згідно з постановою, платить по 8550 грн/тис. 1 м3.

Здавалося, все так добре складається: «Нафтогаз» нарешті став розуміти населення і готовий знижати ціну. Але, не все так просто. Тут є прихована пастка. «Нафтогаз» пропонує скасувати обмеження ціни назавжди. А якщо їх завтра знову піднімуть, і вище ніж вони були перед тим?

Пояснення буде елементарним: ціна виросла і має бути 10, 15, 20? На що Гройсман заявив: «...Я цього допустити не можу. У нас встановлена межа – 8,55. Все, що нижче, повністю підтримую і навіть вимагаю: чим дешевше продавати газ , тим краще». 

Нагадаю, постановою № 867 від 19 жовтня 2018 року КМУ продовжив PSO НАК «Нафтогаз України» продавати газ для населення, релігійних організацій та виробників теплової енергії до 1 травня 2020 року. 

«Таким чином, в ході першого етапу підвищення на найближчий опалювальний сезон ціна газу для населення і тепловиків повинна досягти 70% від імпортної в цінах липня-вересня 2018 року, другого етапу (з 1 травня 2019 роки) – 80% від імпортної».

Якщо пам'ятаєте Гройсман вступаючи на посаду – 3 роки тому обіцяв: це останнє підвищення – ціна досягла комерційної вартості. Коли брехав Володимир Борисович тоді, чи сьогодні? Чи апетит приходить під час їжі?

Рухаємося далі. Чи хтось почав виконувати доручення Прем'єра щодо підготовки переговорів з МВФ? Чи це були тільки красиві слова за 10 днів до першого туру президентських виборів? Знайти підтвердження не вдалося.

Відомо інше – чергова місія МВФ прибуде в Україну на початку травня. Її мета – контроль ситуації, проведення аналізу, надання висновку. Якщо він буде позитивним – Україна може розраховувати на черговий транш (який одразу витратить на погашення боргу перед МВФ за минулі періоди), а ні? Тоді...

Також відомо: 3 квітня КМУ приймає Постанову № 293, якою зобов'язує НАК «Нафтогаз України» поставляти газ для потреб населення за цінами для промисловості, якщо вони опускаються нижче встановленої урядом ціни для побутових споживачів.

Постанова встановлює «... «Нафтогаз» здійснює на умовах і в порядку, визначених Кабінетом міністрів, продаж/поставки природного газу постачальникам для потреб побутових споживачів, побутовим споживачам, релігійним організаціям, виробникам теплової енергії, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативам, виробникам теплової енергії, що використовують природний газ для виробництва електричної енергії «за ціною, яка визначається як середня арифметична ціна газу, по якій НАК «Нафтогаз Україна» пропонує газ промисловим споживачам за умови попередньої оплати в попередньому до місяця постачання газовому місяці, але не вище, ніж ціна, встановлена Кабінетом міністрів».

Таким чином, починаючи з 1 квітня, «Нафтогаз» зобов'язаний продавати населенню газ дешевше ніж 8,55 грн за 1м3.

Нагадаємо, що в Україні з 1 жовтня 2015 року скасоване державне регулювання цін на газ для всіх категорій споживачів, крім населення і ТКЕ. З цього часу «Нафтогаз» поставляє газ промисловим споживачам, бюджетним організаціям та іншим суб'єктам господарювання на ринкових умовах.

Що маємо в решті решт? Населення не буде платити за газ дорожче цін для промисловості, про таке заявив віце-прем'єр Володимир Кістіон: «Ніколи український споживач не платитиме більше, ніж вартість природного газу для промислових споживачів».  Радіти чи плакати? Ціна для населення – 8,55 тис. грн за 1 тис. м3., для промисловості – 11 тис. грн за 1 тис м3 і вище.

Відомо, що «Нафтогаз» висунув ряд умов (крім Постанови КМУ): скасування участі посередників-облгазсбутів у постачанні газу населенню. На кого з олігархів замахнулися у «Нафтогазі», і чи будуть такі умови виконані, адже це прямий удар по тих, хто заробляє на людях через фірми «прокладки»?

Чи додадуть результати другого туру по виборах Президента трохи «світла» у цю каламутну воду? Хоча не слід забувати головного – Президент не має повноважень звільняти та призначати Прем'єра, це виключна прерогатива ВРУ, яка, скоріш за все, залишиться незмінною ще 6 місяців.

Крім того, як завив прихильник діючого президента в ефірі одного з опозиційних каналів (під час лайки з опонентом, мабуть втратив на кілька секунд пильність): «... цін на газ зросте на 60%». От вам і «відповідь» на питання: чого чекати далі.

Діючому Прем'єру є сенс грати на пониження позицій нового Президента, який має шанс привести восени «потужний десант» своїх прихильників, а тому для того, аби убезпечити свої інтереси (відомо що Гройсман збирається йти на вибори з власним політичним проектом) він буде робити все можливе аби за ці місяці збити кількість прихильників у «опонента».

Коли ми ще не встигли сказали останнього слова у Президентській гонці – політики вже почали війну за місця під куполом на Грушевського, то що вже говорити сьогодні, коли ЦВК офіційно проголосила результати виборів?

Сергій ОСОЛОДКІН