Гаряче літо 2013 року

Гаряче літо 2013 року

У цьому році справжня спека розпочалась 1 липня зі стартом вступної кампанії у вищих навчальних закладах України. А вже за місяць, 1 серпня українські виші припинили прийом документів, зараз триває зарахування абітурієнтів.

Нагадаємо, що цього року претенденти на отримання вищої освіти мали право подавати документи до 5 вищих навчальних закладів на 3 спеціальності у кожному.

Таким чином вступник міг випробувати свої шанси на навчання за бюджетні кошти на 15 різних напрямках.

Бажання вступити до навчального закладу цьогоріч виявили 703 тисячі 800 абітурієнтів. А загальна кількість поданих заяв склала рекордну кількість – понад 2 мільйони 200 тисяч!

«Електронна» перемога

Ще кілька років тому ніхто не уявляв, що Інтернет і подача документів для вступу у ВНЗ можуть бути пов'язані. У 2012 році в Україні було вперше запроваджено електронну форму подачі документів та заяв абітурієнтів. Цьогоріч через світову павутину надійшло рекордно багато заявок. Кожна третя заява була подана у електронному вигляді. Всього у 2013-му, за інформацією прес-служби Міністерства освіти і науки України, виші одержали 620,6 тисяч електронних заяв від абітурієнтів.

За свідченням спостерігачів Громадянської мережі «ОПОРА», під час вступної кампанії 2013 року система «Електронний вступ» виправдала сподівання і розробників, і користувачів. Кількість скарг на роботу системи була незначна. Здебільшого вони стосувались не самої системи, а роботи приймальних комісій деяких ВНЗ, які невчасно виконали вимоги для підключення власних систем реєстрації абітурієнтів або зволікали із реєстрацією таких даних у Базі.

«Хіт сезону»

Крім рекордної кількості заяв, поданих у електронному вигляді, в Україні зафіксовано ще декілька рекордів вступної кампанії. Найбільшу кількість заяв абітурієнти подали до Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка – 51 894. Це практично все населення Каховки та Голої Пристані разом. До почесної десятки найпопулярніших вишів України потрапило Львівських університет ім. І. Франка та Львівська Політехніка, Харьківський та Дніпропетровський, решта шість вузів – Київські.

У Херсоні найбільшу кількість заяв серед вищих навчальних закладів (дані стосуються лише денної форми навчання) подали до Херсонського державного університету – майже 7 700. До Херсонського національного технічного університету виявили бажання вступити 4 711 осіб. До Херсонського державного аграрного університету було подано 2 272 заяви.

До речі, у цьому році було встановлено і своєрідний антирекорд – жоден абітурієнт не виявив бажання отримати освіту у 5 приватних вишах (4 – у Києві, один – у Севастополі).

Як пояснили у Міністерстві освіти і науки, низький рейтинг деяких ВНЗ пов'язаний з надмірною кількістю вишів в Україні. Їх налічується 823, що у 8 разів перевищує потребу. Наприклад, у Великій Британії вишів на 200 менше, а у Німеччині – на 470.

Змагання за місце

Рекордною під час вступної кампанії стала не лише кількість поданих заяв, а й значна конкуренція у змаганнях за «бюджетне» місце, особливо це стосувалось економічних та правознавчих напрямків. Хоча, наприклад, у Київському національному університеті ім. Т.Г. Шевченка конкурс був не лише на «бюджет», а й на контракт.

На спеціальності «туризм» у КНУ за одне бюджетне місце змагався 91 абітурієнт. А на «програмну інженерію» конкурс склав 55 осіб на місце, а мінімальний прохідний бал – 804. Щоб набрати 804, абітурієнту необхідно скласти на 180-200 ЗНО з трьох предметів. Мати відмінний атестат – ще 200. І добрати бали можна підготовчими курсами чи роботами у МАН.

91 людина на місце – не межа для Національного університету «Львівська політехніка». Оскільки напрям «Правознавство» має цьогоріч лише 13 бюджетних місць, а охочих стати юристами є 1490, то конкурс за цією спеціальністю складає 115 осіб на місце.

Ще більше у Львівському національному медичному університеті ім. Д.Галицького – 233 особи. Такий конкурс тут лише на один факультет – стоматологічний, оскільки передбачено всього 4 державні місця.

Справи з конкурсом у херсонських вишах не такі кепські для абітурієнтів, вони мають непогані шанси отримати вищу освіту за бюджетний кошт. Середній конкурс по ХДУ – 6,5 чоловік на місце, у ХНТУ – біля 6, а у ХДАУ – біля 5. Але це загалом по вишу, на окремі спеціальності конкурс значно більший.

Великий вибір

Випускники шкіл мають необмежені можливості у виборі майбутньої професії. У Херсонській області в цьому році набір на навчання здійснюють за 190 напрямками та спеціальностями у 25 вищих навчальних закладах. 8 вишів Херсонщини – ІІІ-ІV рівня акредитації, 17 – І-ІІ рівня акредитації.

На 2013 рік значно збільшення обсяги державного замовлення на інженерно-технічні спеціальності та спеціальності пов'язані з комп'ютерними технологіями.

На отримання освіти у вищих навчальних закладах І-ІІ рівня акредитації претендують чимало вчорашніх школярів. Найбільш популярними серед абітурієнтів є: Херсонський базовий медичний коледж (1581 заява при 206 бюджетних місць по держзамовленню) та Морський коледж Херсонської державної морської академії (1115 і 275 відповідно).

Єдиний навчальний заклад, який прийме всіх бажаючих по державному замовленню практично без конкурсу – Скадовський технікум ХДАУ. До цього ВНЗ було подано 78 заяв на денну форму навчання й 17 на заочну. Стільки ж місць було виділено для навчання на бюджеті.

Остаточні результати вступної кампанії – 2013 будуть відомі наприкінці серпня: 11 серпня зарахували тих, хто вступив на денну форму навчання за державним замовленням, а 25 серпня з'являться списки контрактників.

Лариса Виселко//Джерела