Проект «Морський старт» почнеться в Херсоні

Херсонське підприємство готове взяти участь у реалізації масштабного космічного проекту.

Створення та розміщення у Чорному морі платформи для запуску ракет та виведення на орбіту Землі невеличких супутників за участю дніпровського підприємства «Южмаш» обговорюють уже кілька місяців. Але до реальних перемовин між потенційними виконавцями дійшло лише нещодавно.

Так, на державному суднобудівному підприємстві «Паллада» у Херсоні побував директор «Южмашу» для обговорення можливості виготовлення тут цієї платформи. І отримав як підтвердження технічної можливості для виконання такого замовлення, так і принципову згоду на партнерство. Не проти і концерн «Укроборонпром», до складу якого входить херсонська верф.

Директор «Паллади» Валерій Маломан у бесіді з автором цих рядків зазначив, що про точні параметри потрібної для ракетних пусків платформи та конкретну вартість контракту поки що не йдеться. Згоди дійшли лише стосовно можливості його виконати. Тут сумнівів нема: адже практичного досвіду у корабелів вистачає, потрібні технології давно й успішно апробовані.

— Власне, платформа для морських стартів представляє собою величезний понтон із надбудовами – величезну конструкцію з особливо міцного залізобетону. А це і є те, на чому спеціалізується підприємство. За роки роботи «Паллади» тут виготовили 82 доки для ремонту суден та більше ніж три десятки залізобетонних понтонів, які потім транспортували до Києва, Дніпра, Запоріжжя, Криму (до його окупації) заради використання у якості плавучих готелів, ресторанів, причалів для маломірних суден. Тож проблем із виготовленням більшої платформи немає жодних – завдання просто потребуватиме більше часу та матеріальних ресурсів, — переконаний директор судозаводу «Паллада» Валерій Маломан.

Залежно від необхідних габаритів платформи для ракетних пусків, її виготовлення у Херсоні може зайняти від восьми до десяти місяців. І для трудового колективу «Паллади» це шанс, оскільки великих контрактів на виготовлення доків для іноземних чи вітчизняних замовників він наразі не має.

Питання лише в тому, аби «Южмаш» знайшов інвестора для втілення багатообіцяючого проекту в життя. Адже йдеться про сотні мільйонів доларів!

Сергій ЯНОВСЬКИЙ
"Новий День"