Про що говорили на засіданні ради Таврійського госпітального округу

В Інтернетмережі вже було коротке повідомлення про те, що нещодавно у Горностаївці на базі центральної районної лікарні відбулося виїздне засідання госпітальної ради Таврійського госпітального округу.

Та можливо, комусь буде цікаво почитати більш детально, про що там йшлося та чого очікувати районним закладам охорони здоров'я зі створенням госпітального округу.

З обговорюваних питань жваву дискусію викликали, зокрема, план розвитку Таврійського госпітального округу та проект обласної програми із запобігання онкологічних захворювань.

Нагадаємо, у Херсонській області створено 4 госпітальні округи: Херсонський, Таврійський, Бериславський та Генічеський. Медичні заклади, розміщені на території Горностаївського, Великолепетиського, Верхньорогачицького, Каховського, Нижньосірогозького, Чаплинського районів та міст Нової Каховки і Каховки увійшли до Таврійського госпітального округу.

У засіданні, окрім членів госпітальної ради, взяли участь голови райдержадміністрацій та районних рад, керівники територіальних громад та районних лікарень, що входитимуть до госпітального округу, окрім Нової Каховки. Обіцяв приїхати й начальник Департаменту охорони здоров'я Короленко, та, як пояснили, не зміг - в облраді того дня обговорювалися питання охорони здоров'я, що мали виносити на обласну сесію. Водночас «в кулуарах» прозвучало, що це вже втретє він обіцяє, але не приїздить.

Насампочатку, голова госпітальної ради Тетяна Тертична нагадала, що, за колегіальною домовленістю, чергові засідання рад в подальшому проводитимуться на базі медичних закладів у районах Таврійського госпітального округу – задля того, щоб об'єктивно оцінити готовність закладів до роботи у складі госпітального округу.

На порядку денному було 4 питання. Насамперед говорили план розвитку госпітального округу.

- Дуже тяжко нам давався план розвитку, але ми його сформували й направили до обласного Департаменту для аналізу,- зазначила Т. Тертична. - Втім після того, як побували в Одесі на семінарі, зрозуміли, що зробили не зовсім вдалий план. Хочу зауважити, що план складається на 5 років і не має права на внесення до нього змін. Тож до його затвердження на сесіях районних рад, нам слід переглянути блоки стосовно розвитку закладів охорони здоров'я по кожному району.

Виклики перед госпітальними радами справді стоять неабиякі. Саме вони формують порядок змін сфери охорони здоров'я у межах госпітального округу, визначають розміри необхідного фінансування та пишуть перспективні плани розвитку медичної системи на 5 років. Один з викликів — це створення лікарень інтенсивного лікування. Вони повинні відповідати найсучаснішим вимогам, мати новітнє обладнання.

- Головний момент, на який у плані треба звернути увагу – це визначити статуси лікарень: багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня чи першого, планового чи відновного лікування, хоспіси... Ці моменти не були враховані, - додав Сергій Карпеченко, голова Горностаївської районної ради, секретар госпітальної ради.

Під час обговорення цього питання члени госпітальної ради та інші учасники заходу висловили свою позицію та бачення на співпрацю медичних закладів з територіальними громадами, зокрема укладення відповідних договорів.

Наголошували, що необхідно створити таку комунікацію між районами, між закладами охорони здоров'я та територіальними громадами, щоб людям було якомога комфортніше отримувати медичну допомогу. Вони розуміють, що буде непросто, бо саме на госпітальну раду покладено надважливе завдання - провести відповідну організаційну роботу з підготовки медичних закладів в умовах госпітального округу.

Учасники заходу говорили й про одне з пріоритетних завдань ради – визначення центру госпітального округу. За Постановою Кабміну центральним медзакладом буде визначено ту лікарню, яка найбільш відповідатиме чотирьом критеріям, що передбачають високий рівень укомплектованості медобладнання, доступність, та інші вимоги.

Зокрема голова Каховської райдержадміністрації Валерій Салтиков звернув увагу, що Новокаховська лікарня не проявляє активності в організаційній роботі госпітальної ради, нагадав, що новокаховчан підтримує обласна рада, дає фінансування на придбання обладнання. Водночас наголосив, що в Каховській лікарні є необхідне оснащення, зокрема мамограф та обладнання для проведення всіх аналізів, а 2018 року закуплено обладнання на 3,5 мільйонів гривень для надання, невідкладної допомоги, новонародженим.

За словами Тетяни Тертичної, «в госпітальному окрузі немає такої лікарні, яка б дотягнула до другого рівня – нам би першого досягти». Тому треба працювати, аби оснастити хоча б базову лікарню високотехнологічним сучасним обладнанням. Були пропозиції обмежити виділення коштів на різного роду ремонти, а зосередитися на придбанні медичного обладнання. А також визначатися й домовлятися - хто і яку послугу надаватиме.

На засіданні госпітальної ради також обговорили проект обласної програми із запобігання онкологічних захворювань. Коротко охарактеризував ситуацію на Херсонщині з онкозахворюваннями секретар госпітальної ради.

- Херсонська область – це одна з областей де найбільший рівень онкологічного захворювання (близько 420-450 пацієнтів на 100 тис. населення) - зазначив Сергій Карпеченко - Тож програма, яку прийматимуть на сесії обласної ради дуже важлива. Тим більше, що там передбачаються значні кошти на високовартісне обладнання. До того ж з державного бюджету додатково розподілено 5,8 мільйонів гривень субвенції місцевим бюджетам для придбання високовартісного медичного обладнання для діагностики та лікування онкологічних хворих у Херсонській області. Але важливо й те, щоб послуги для людей були доступними.

Учасники заходу зауважили, що обговорення програми мало би відбуватися раніше, аби можна було погодити з керівниками органів місцевого самоврядування перелік заходів, що потребують фінансування з бюджетів місцевих рад. Пропонували в програмі під час фінансових розрахунків передбачати кошти на огляди та онкодослідження за надані послуги, а не на віртуальну кількість людей. Вони звернулися до присутніх на засіданні депутатів Херсонської обласної ради - врахувати пропозицію та озвучити її на сесії.

Головний лікар Нижньосірогозької ЦРЛ, депутат обласної ради Геннадій Гомон зауважив, що програму обов'язково треба приймати, адже там виділяються значні кошти.

Що побачили під час перебування на семінарі в Тернополі та про досвід роботи госпітального округу одного з районів області розповів заступник голови госпітальної ради Володимир Бериславський.

Перед початком та після засідання учасники госпітальної ради оглянули поліклініку і лікувальні відділення, поцікавилися їх забезпеченістю медичним устаткуванням та кадрами, поспілкувались з лікарями, середнім медичним персоналом.

Із роботою Горностаївської районної центральної лікарні та ПМСД знайомили керівники закладів Василь Яловий та Лариса Марчук, голова районної ради Сергій Карпеченко та перший заступник голови райдержадміністрації Тетяна Ющенко. Позитивне враження на членів госпітальної ради справило терапевтичне відділення ЦРЛ, яке в результаті проведених ремонтних робіт, має найпривабливіший вигляд.

Підсумовуючи засідання госпітальної ради Тетяна Тертична сказала, що госпітальна рада побуває у кожній з лікарень округу, за результатами проведених об'їздів напрацьовані матеріали будуть узагальнені, проаналізовані, а вже після рейтингового результату - надані рекомендації стосовно присвоєння медичним закладам відповідного статусу.

На засіданні ради побувала Любов РУДЯ