Своїми діями "Укрпошта " знищує районні газети на Херсонщині

Своїми діями "Укрпошта " знищує районні газети на Херсонщині

І це не лише моя думка. Більшість редакторів, зокрема районних, про це говорять. Особливо сьогодні, коли «Укрпошта» не перераховує редакціям кошти, отримані за передплату газет на 2019 рік.

Але це не єдиний факт, що тривожить газетярів – з року в рік зменшуються тиражі друкованих періодичних видань. Робота поштових відділень більше всього непокоїть і мешканців сільських населених пунктів. Та й самі сільські поштовики в розпачі: живлячись чутками, одні кажуть, що їх скорочують, інші – пошту ледь не закривають, треті – що скорочують лише керівників... Про все це – й поговоримо.

Реорганізація, оптимізація – чи ліквідація?

Говорять, що реорганізацію мережі Центрів поштового проводять з метою оптимального її використання. А чи думають під час цих перетворень про людей? Коли поглянеш на роботу поштових відділень в селах, складається враження. що ця реформа більше схожа на ліквідацію не лише передплатних друкованих видань...

У держбюджеті на 2019 рік передбачили виділення півмільярда на покриття збитків «Укрпошти», а її керівник Ігор Смілянський тоді запевнив про плановане відкриття сотні нових відділень. Херсонські поштовики також заявили, що в області не передбачається ні, власне,скорочення центру, ні скорочення мережі відділень зв'язку.

Насправді ж ситуація дещо інша. У деяких областях вже експериментують, зокрема в Чернігівській: закривають частину збиткових відділень (де менше 2 тисяч мешканців) і впроваджують пересувні на автомобілях, які заїжджають до села один раз на тиждень за графіком, щоб роздати періодику, прийняти платежі та видати пенсію. Таке обслуговування створює черги та невдоволення людей.

2019 року майже всі редакції багатьох районних газет відчутно втратили у своїх тиражах - здебільшого через складнощі з доставкою друкованих видань люди просто не передплачують газет, бо не отримують їх своєчасно. Щоправда впливає й збільшення передплатної ціни – та редакції вимушені це робити, адже «Укрпошта» періодично й суттєво підвищує тарифи на свої послуги (за останні десять років вони зросли у десять разів) та водночас надає ці послуги щоразу гірше та гірше.

Збігай за газетою сам

Не виняток і Херсонська область. Так приміром, у Нижньосірогозькому районі газета (як і більшість районок) виходила в п'ятницю, але читачі в окремих селах отримували її наступного четверга - тобто, за тиждень. бо саме в четвер доставляли газету. А люди не хочуть читати газету із таким запізненням.

Редактор газети В. Копенко говорить, що редакція вимушена була перенести день виходу газети на четвер. До того ж, в деяких селах цього району взагалі не функціонує відділення, а туди приїздить так звана «пересувна пошта», кидає мішок з газетами в сільській раді, хто передплатив – приходить забирає. Це створює незручності для людей не лише з отримання кореспонденції, пенсії, а й оплати платіжок за різні послуги. Така ж ситуація, за словами редактора районної газети «Рідний край» С. Лащенко, і в окремих селах Верхньорогачицького району.

Якщо говорити про наш район, то ми маємо трохи кращу картину. На щастя усі відділення в районі поки що працюють. За інформацією начальника ЦВПЗ Горностаївка № 1 В. Колесника: пошту до Горностаївки мають доставляти 5 разів на тиждень; до Каїр та Костянтинівки - по 3 рази; до Великої Благовіщенки, Червоної Поляни, Дубівки, Заводівки та Ольгиного – двічі; в усі інші відділення один раз на тиждень - у п'ятницю.

Але не завжди це відбувається. Так на гарячу лінію райдержадміністрації поскаржилася мешканка селища Горностаївки К. Павлющенко, що їй уже третій тиждень поспіль не приносять у четвер газету «Новий день» - її доставляють у п'ятницю. Це можу підтвердити і я особисто, як передплатник тижневика «Новий день». Отже , виходить, що «Укрпошта» економить – пропускає доставку пошти у четвер. А як бути з газетами «Урядовий кур'єр», «Голос України» та іншими, які виходять п'ять разів на тиждень? Отже вони потрапляють у розряд зайвих, адже хто захоче отримувати раз на тиждень купу щоденних застарілих газет?

З розмови з мешканцями різних сіл, складається не дуже втішна картина: багато хто своєчасно, у п'ятницю, не отримує районну газету «Сільські новини» (як це передбачено договором редакції та Херсонської дирекції «Укрпошти», за що редакція платить значні кошти). Так, приміром, у Заводівці говорять, що періодику передплатники самі забирають у поштовому відділенні, якщо хочуть почитати свіжу пресу. А хто не забрав, тому листоноша вже відносить у понеділок. «Нікому це не подобається. Всі звикли, знають, що було - до них завжди вчасно прийде поштарка, принесе газету, яку вони виписують. А зараз люди масово відмовляються передплачувати газети», – розповідає Лариса, мешканка села Заводівки.

Тиражі знизилися – яка причина?

Звісно, це теж має своє пояснення: у відділенні працює одна людина – начальник-листоноша - до речі, трохи більше, ніж на півставки. Зрозуміло, що сама вона не встигає виконати той обсяг роботи, що раніше виконували три чоловіки. Тож і зменшилася в Заводівці кількість передплатників – якщо раніше у цьому селі їх бувало понад сотню, то тепер лише 55.

По одній людині та на неповну ставку працюють і начальники-листоноші у Маринському, Козачих Лагерях, Славному та Дубівці. Тож і не дивно, що передплатників у районі поменшало й на досить розповсюджену в області газету «Новий день». Пояснення такої ситуації вбачається в тому, що на поштових відділеннях немає кому займатися передплатою. Для порівняння наведу цифри: на 2019 рік усіма поштовими відділеннями району передплачено тисячу екземплярів «Сільських новин», у той час, коли редакція (в колективі 4 працівника) організувала передплату понад 600. Не дотягнули й до 50 передплатників у Дубівському, Славненському, Козаче-Лагерському, Червоноблагодатненському поштових відділеннях.

Водночас, приємно відзначити, що у Каїрах (хоча вони увійшли до Любимівської ОТГ Каховського району), горностаївській районці не зраджують – там близько 150 передплатників «Сільських новин». Та й працівники поштового відділення мабуть попрацювали, бо їх там четверо. А в Горностаївській селищній раді та центральній бібліотеці потурбувалися про те, щоб кожен округ та всі бібліотеки мали районну газету, здійснивши 19 примірників відомчої передплати «Сільських новин».

Не там збитки шукають

Та повернемося до реорганізації. Усі знають, що праця листоноші нелегка, малооплачувана, а останніми роками ще й небезпечна У Горностаївці було чотири листоноші, наразі одну скоротили, збільшивши іншим сферу обслуговування. Тож усе селище тепер обслуговує три листоноші, а працюють вони на 0,8 ставки 5 днів на тиждень.

Дехто нарікає, що несвоєчасно приносять газету – не в п'ятницю, а в суботу (до речі у свій вихідний день). Редакція теж висловлює свої претензії, коли є скарги на їхню роботу. Але, якщо поглянути з іншого боку – то чи саме листоноші винні, що не встигають виконати збільшений обсяг роботи на неповну ставку? Звісно, більшість розуміє в якій ситуації опинилися прості трудяги, які заробляють кошти для всієї поштової системи та своїх начальників.

«Якби всі люди були такі трудолюбиві, як наша поштарка, Люба Матюх, то ми б, - як раніше говорили – Америку догнали б і перегнали. Нав'ючить три сумки на велосипед, приїде до нас у двір, залишить велосипед, одну сумку бере і йде на вулицю 8 березня. Бо каже, там така багнюка, що не проїдеш...» - висловилася під час нашої розмови на поштову тему вже згадана раніше Клавдія Григорівна Павлющенко.

Скорочуючи посади листонош, виплачуючи їм мізерні зарплати, «Укрпошта» таким чином економить кошти. Та здається не там керівництво «Укрпошти» шукає збитки, бо вони не в роботі сільських відділень, а, мабуть, зовсім в іншому. Адже видатки на заробітні плати, керівництво для себе, створило просто «захмарні»: до сотні осіб отримує платню понад 200 тисяч гривень. Так видатки на понад 300 осіб генеральної дирекції сягнули за рік більш як на 300 млн. гривень.

Як повідомляють ЗМІ, генеральний директор «Укрпошти» отримує щомісячно 744 тисячі гривень, окрім того йому ще нараховують преміальні та матеріальну допомогу. А операторам, листоношам, вантажникам, сортувальникам, тобто тим працівникам, що приносять дохід підприємству, встановлені копійчані зарплати та безліч обов'язків. І при цьому керівництву «Укрпошти» абсолютно байдуже, як будуть при їхніх реформах жити люди.

Інформаційний простір потребує уваги від держави

Газетярі районок вважають проблему набагато глобальнішою, ніж може здатися на перший погляд. Складається враження, що руками горе-управлінців знищуються друковані ЗМІ, щоб хтось мав контроль над інформаційним простором, який в нинішніх умовах має велике значення.

Газетний бізнес у всіх країнах дорогий і неприбутковий. Оскільки ми не перепродуємо чужі товари, а виробляємо свій інформаційний продукт, собівартість якого формується в ринкових умовах (нам ніхто не дає безкоштовний папір, даремно не друкує газету, до того ж доставляють її за високими тарифами) ми змушені підвищувати ціни на наші послуги, як й інші виробничники в нашій державі. І це, звісно зменшує тиражі, що може просто «вбити» районні видання, які мають найвищу довіру читачів та найбільшу кількість передплатників у своєму районі, ніж будь-яка загальнонаціональна чи регіональна газета.

Пам'ятаєте, у держбюджеті на 2019 рік передбачили виділення півмільярда на покриття збитків «Укрпошти» і Президент Петро Порошенко закликав утриматися від скорочення відділень. Так от, у січні з'явилося повідомлення від міністра інфраструктури України В. Омельяна, що «Укрпошта» припиняє всі дії пов'язані з оптимізацією мережі. Крім того, працевлаштовуватимуть на вакантні посади колишніх працівників, адже наразі незаповненими є 1 188 вакансій листонош та 667 вакансій операторів. Будемо сподіватися, що так воно буде, як сказав міністр.

А стосовно районних газет, то після їх реформування відповідним Законом передбачена державна підтримка реформованих друкованих засобів часової інформації місцевої сфери розповсюдження за рахунок коштів державного бюджету. Ця норма закону за усі роки реформування ЗМІ жодного разу не реалізовувалася навіть на копійку.

Післяслово

Усі ці проблемні питання 12 лютого розглядатимуться на ініційованій Національною спілкою журналістів України Всеукраїнській нараді редакторів газет за участю Президента, Прем'єр-міністра, керівників «Укрпошти» (сподіваємося - прийдуть). На цю нараду запрошена і я, як редактор газети. Тож розмову на цю тему ми з вами продовжимо. Хотілося б також отримати й від мешканців району інформацію про те, як працює пошта в селах.

Любов РУДЯ, "Сільські новини"