Хто і за чий рахунок зобов’язаний встановити херсонцям лічильник газу

Хто і за чий рахунок зобов’язаний встановити херсонцям лічильник газу

Питання, яке не раз піднімалося на різного роду зібраннях, конференціях та нарадах. Чи є єдина правильна відповідь? Так, її дав Верховний Суд України.

Велика палата Верховного Суду під час розгляду справи за позовом приватних осіб з Кривого Рогу до ПАТ «Криворіжгаз» дійшла висновку, що саме облгази зобов'язані встановлювати індивідуальні прилади обліку природного газу для населення, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем.

Крім того, Суд визначив, що споживачі не зобов'язані самостійно оплачувати придбання та встановлення приладів обліку газу, оскільки відповідне фінансування вже закладено у тариф облгазів, відповідно до ст. 6 Закону №3533-VI «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», який набув чинності ще у червні 2011 року.

У позивній заяві Позивачі вимагали визнати право на забезпечення та встановлення їм індивідуальних газових лічильників у квартирі кожного з них, як побутових споживачів за рахунок ПАТ «Криворіжгаз».

Крім того, вони просили Суд визнати, що пропозиція від ПАТ «Криворіжгаз» про встановлення загальнобудинкового вузлу обліку газу шляхом укладення відповідного договору є такою, що суперечить вимогам закону.

Під час слухання справи Верховний Суд встановив, що позивачі приєдналися до Типового договору поставки природного газу на невизначений термін, оскільки щомісяця споживають природний газ і щомісяця сплачують рахунки за таке споживання.

При цьому, в уже встановлених тарифах на газопостачання були передбачені витрати на установку індивідуальних лічильників газу.

Таким чином, ПАТ «Криворіжгаз» зобов'язано надавати оплачені позивачами послуги, в тому числі, відповідно до закону, забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає в квартирах, в яких газ використовується тільки для приготування їжі.

Окремо Суд уточнив, що у конкретному позові «Криворіжгаз» був зобов'язаний встановити лічильники позивачам ще до 1 січня 2018 року, оскільки розгляд справи по суті завершився до внесення змін щодо терміну встановлення лічильників таким споживачам.

«Відмова відповідача встановити індивідуальні лічильники позивачам суперечить вимогам законодавства, порушує їх права як споживачів ... Саме на суб'єкт господарювання – газорозподільну організацію покладено обов'язок встановлення лічильників газу для населення і тільки вона повинна вживати заходів щодо притягнення інших джерел фінансування цих робіт, а покладання такого обов'язку на споживачів неправомірно», - ухвалив Верховний Суд.

Шановні херсонці, в Україні діє аналогія права, тож кожен з вас, хто отримав відмову «Херсоноблгазу» щодо встановлення лічильників за рахунок облгазу, може звернутися із аналогічним позовом до місцевого суду. Його рішення повинно базуватися на рішенні ВСУ.

Сергій ОСОЛОДКІН