Про що говорив Співаковський у своєму виступі на погоджувальній раді

У своєму виступі на погоджувальній раді я, перед усім, подякував Першій заступниці Голови Верховної Ради України Ірині Геращенко за те, що минулої п'ятниці вона взяла участь у засіданні Ради регіонального розвитку Херсонської області.

Це надзвичайно важливо, оскільки саме такі приїзди руйнують існуючі міфи про негативні наслідки запровадження воєнного стану.

Всім відомо, що ми сьогодні ведемо велику боротьбу на кресах нашої держави. Херсонщина – це південний кордон, і ті події, що зараз відбуваються, відображають особливу увагу ФСБ та інших ворожих спецслужб, метою яких є руйнування стабільності і на кордонах, і у всій державі. І ми маємо належно цьому протистояти!

Надалі я зосередив увагу колег на двох важливих питаннях, які потребують якнайшвидшого розгляду у сесійній залі.

По-перше, йдеться про проблему відсутності можливості забезпечити належне харчування у закладах вищої освіти студентам та викладачам. Комітет з питань науки і освіти щодня отримує велику кількість листів від коледжів та університетів, у яких містяться прохання вирішити це питання, оскільки окремі територіальні підрозділи прокуратури та регіональні відділення Фонду держмайна останнім часом здійснюють заходи до припинення укладених договорів оренди щодо розміщення їдалень.

Постає питання - навіщо нам голодні викладачі і студенти? Ми збурюємо ситуацію, і, замість того, щоб створювати комфортні умови для навчання, робимо навпаки.

Тому я запропонував просив включити до розкладу засідань цього пленарного тижня Проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» (щодо використання об'єктів та майна державних і комунальних закладів освіти)» (р.н. 8334 від 02.05.2018 р.), метою якого є забезпечення освітнього процесу належними умовами для праці та здобуття освіти, організації і супроводження освітнього процесу та функціонування закладів освіти.

Законопроект надає можливість освітнім закладам отримувати додаткові фінансові ресурси та створити необхідні соціально-побутові умови для працівників та студентів шляхом надання в оренду нерухомого майна, яке перебуває на їх балансі. Проект цього закону було розглянуто на засіданні Комітету, де одноголосно було прийняте рішення рекомендувати прийняти його за основу та в цілому, як закон.

По-друге, я просив включити до розкладу засідань цього пленарного тижня Проект Закону «Про внесення змін до розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про освіту" щодо збільшення перехідного періоду імплементації статті 7 (Мова освіти)» (реєстр. № 9287 від 09.11.2018 р.)

Законопроектом пропонується подовжити перехідний період запровадження дії статті 7 Закону України «Про освіту» для осіб, які належать до національних меншин України, мови яких є офіційними мовами Європейського Союзу, надавши їм можливість до 1 вересня 2023 року (замість 1 вересня 2020 р.) продовжувати здобувати таку освіту відповідно до правил, які існували до набрання чинності цим Законом, з поступовим збільшенням кількості навчальних предметів, що вивчаються українською мовою.

Це дозволить органам виконавчої влади забезпечити належну організацію освітнього процесу відповідно до статті 7 Закону (підготувати і надрукувати нові підручники, затвердити нові типові освітні програми, забезпечити підготовку, перепідготовку чи підвищення кваліфікації вчителів шкіл (класів), де викладаються (вивчаються) мови національних меншин, тощо), а також усунути певні неузгодженості, які сьогодні існують у наших відносинах з деякими європейськими партнерами.

Ми провели відповідні консультації з профільним міністерством, з віце-прем'єр-міністром Іванною Климпуш-Цинцадзе, з нашими колегами з різних фракцій, у тому числі з фракцією "Самопоміч". Ми бачимо, що консолідація тут буде.

Потрібно прийняти цей Закон, щоб зняти існуючу напругу. Ми маємо створити всі умови для того, щоб наші діти мали можливість знати і свою рідну мову, і державну українську мову, і одну з мов Європейського Союзу, що і є стратегією розвитку нашої України.

Народний депутат України Олександр СПІВАКОВСЬКИЙ