Херсонцям знову розповідають казки

Херсонцям знову розповідають казки

Міністр соціальної політики України Андрій Рева, відомий урядовий «казкар», який постійно розповідає громадянам як вони добре живуть – порадував черговим опусом.

Виявляється для того, аби вирішити проблему «заробітчанства» треба не так вже й багато: підняти середню зарплату до рівня 15 тисяч гривень.

«На сьогоднішній день, в перерахунку на гривні, українські заробітчани в Польщі в середньому отримують 19,2 тис. грн на місяць.

Для зменшення рівня трудової міграції, як я вже неодноразово говорив, середня зарплата в Україні повинна бути не менше 15 тисяч гривень», - заявив пан Рева.

На думку міністра це єдиний дієвий спосіб зберегти кваліфіковані кадри в Україні. Логічно: треба рівень доходів, які отримають «там», підняти до такого ж рівня «тут», і все вирішиться само по собі – українці не поїдуть «туди», а будуть «орати» («пахать») тут.

З тієї тільки різницею, що «там» це отримані, а тут нараховані. Мінус податки і збори: на руки 7 – 8. Майже одне й теж.

Як стверджують у Державній прикордонній службі зараз за кордоном на постійній основі працюють 3,2 млн українців. Експерти переконують, що до цієї цифри слід додати щонайменше ще 5 мільйонів тих, хто працює «там» неофіційно. Як повернути 8 мільйонів населення додому? Як зробити так, аби вони тут працювали і платили податки?

«Ми плануємо, що в цьому році середня зарплата в грудні вийде на розмір 10 тис. грн, і нам потрібно три-чотири роки, щоб наша середня зарплата вийшла на потрібні показники», - переконує міністр.

Чудово. Нехай буде так. Хоча, показник «середня зарплата» по державі, це те ж саме, що «середня температура» по лікарні.

Не секрет, що більшість тих, хто працює отримує мінімальну, а більшість тих, хто керує, має максимальну заробітну плату, але в «середньому» кожен з них має дуже великі статки. Показник «середня» це суто маніпулятивна цифра, яка ні яким чином не відображає реальну ситуацію.

Та, навіть якщо «середню» взяти як константу, то все одно вона не покаже реалій життя, і ніяким чином не вплине на те, аби люди працювали тут. Для цього не має головного – робочих місць. Навпаки – з кожним роком їх стає все менше. Т.т., людям немає де працювати, а, отже, немає звідки отримувати «середню» підвищену зарплату.

Чиновники тішаться і хваляться тим, що у Польщі скоротилася кількість виданих запрошень на роботу для українців. Це правда? Це маніпуляція. Так, кількість скоротилася, бо ринок вже наповнений кількома мільйонами українських громадян. Нас це повинно тішити?

Запрошень стало менше не тому, що «тут» стали жити краще, а тому, що майже все, що можна заповнити «там» – вже заповнили. Кваліфіковані кадри вже виїхали. Вони себе «там» знайшли, і «сюди» повертатися не збираються.

Другий чинник скорочення – сезонний фактор – роботи на полях закінчуються, до весни буде спад кількості тих, хто потрібен. Українці повертаються – у них зимова «відпустка». Тих грошей які вони заробили «там» за сезон вистачить так-сяк перезимувати, а навесні знову в путь.

І це не секрет, і це чудово знає Рева. Але про щось та треба рапортувати. Якось треба виправдовувати свою «середню» зарплату.

Чим ще хвалитися Міністру? Ну, хіба що тим, що «зростанню доходів сприяє ситуація на ринку праці – працедавці не мають іншого виходу, крім як встановлювати конкурентний розмір заробітних плат своїм працівникам». Т.т., міністр розписався у власній бездіяльності – це не він, не Уряд, а самі працедавці намагаються якось та вирішити питання – як заманити кваліфіковані кадри. Та чи багатьох це питання турбує? Хіба це цікавить тих, хто заробляє на перекупці? Скажімо наш уряд: там – зайняв, тут – віддав.

«За даними Держкомстату, рівень безробіття (за методикою розрахунку Міжнародної організації праці) почав знижуватися, а це вказує на те, що конкуренція на ринку праці знижується, і роботодавці, для того щоб утримати людей, піднімають їм зарплати. Але біда в тому, що це потрібно було робити ще десять років тому, тоді б ми не отримали сьогоднішню ситуацію з відтоком кадрів», - знову звинувачує «папердників» пан Рева.

Але при цьому він якось забув, що він при владі не 5 місяців, а майже 5 років. Що заважало за цей час бодай трохи запустити економіку? Чи освіти у два коридори «Центрального рику міста Вінниці» для цього замало?

В Уряді і у Президента у черговий раз обіцяють підняти зарплати. Чим це закінчиться? Штучне зростання зарплат, це черговий політичний крок, який призведе тільки до одного – розкручування інфляційних процесів. Адже паперова маса яка буде «насичувати» ринок, ніяк не сприятиме росту економіки.

Втім, пан Рева переконує, що збільшення зарплат не може викликати істотного впливу на інфляційні процеси, оскільки таке збільшення забезпечено економічним ресурсом, і впливати на рівень інфляції може лише опосередковано, через зростання рівня попиту.

Де зростання «економічного ресурсу»? Коли сталося? У якій галузі? Невже ми проґавили? У нас зростає попит? На що? У магазинах все більше пустих полиць, або вони заставлені одними і тим самим товаром. Ми вже таке бачили: спочатку на всіх полицях «Геркулес» з граничним терміном вживання, а потім вони стають порожніми.

Невже історія повторюється так швидко?

Сергій ОСОЛОДКІН