Херсонці, якщо вам не платять зарплату: куди звертатися і як отримати гроші

 Херсонці, якщо вам не платять зарплату: куди звертатися і як отримати гроші

Іноді виникають ситуації, коли роботодавець не платить працівникам зарплату, що робити у такій ситуації?

В Україні право на заробітну плату та на своєчасне одержання винагороди за працю гарантується ч. 4 і 6 ст. 43 Конституції України, ч.1 ст.2, «Кодексу законів України про працю», ст.21, 22 Закону «Про оплату праці».

Втім в останні роки керівники ряду підприємств порушують ці закони і залишають працівників без винагороди за їх працю. У деяких випадках заборгованість досягає декількох місяців, що призводить до акцій протесту на окремих підприємствах.

У таких випадках експерти рекомендують звернутися до роботодавця із заявою про виплату зарплати, а також про компенсацію втрати її частини у зв'язку з порушенням термінів її виплати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги (у разі затримки на тривалий період).

Також у заяві потрібно вказати, що відповідно до ст. 175 Кримінального кодексу України та ст. 41 КУпАП роботодавця може чекати відповідальність.

Ст. 175 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність у тому випадку, якщо у роботодавця є можливість виплачувати заробітну плату, а він відмовляється це робити.

Якщо навіть в такому випадку підприємство не виплачує гроші за виконану роботу, то ви маєте право стягнути їх у судовому або адміністративному порядку.

Якщо справа дійде до суду, то доведеться подати скаргу до територіального е відділення Міністерства соціальної політики, у якій слід вказати, яким чином роботодавець порушив норми трудового права. Так само можна звернутися і до державної податкової інспекції за місцем реєстрації роботодавця.

Звертаючись до суду з вимогою про виплату зарплати на підприємстві вам слід мати такі документи:

* Позов про стягнення заробітної плати (позивач не платить судовий збір)

* Нотаріально завірену копію трудового договору (угоди)

* Трудова книжка з відповідними відмітками.

Сергій ОСОЛОДКІН