На Херсонщині безробіття чи дефіцит кадрів?

На Херсонщині безробіття чи дефіцит кадрів?

Українська економіка сьогодні відчуває труднощі водночас від двох зовсім несумісних хвороб – безробіття та нестачі робітників необхідної кваліфікації.

Особливо загострилась проблема кваліфікованих робітничих професій. Останнім часом бачимо оголошення, що те чи інше підприємство в Горностаївському районі потребує електрозварювальника, тракториста-машиніста, ветлікаря, електрика тощо.

І в той же час багато хто нарікає, що немає роботи, а в районному центрі зайнятості реєструються безробітні.

Не дивлячись на те, що слово "дефіцит", яке асоціюється з порожніми полицями у магазині, цілком зникло з нашої свідомості, саме явище лишилось. І ніхто не сумнівається в тому, що в Україні на сьогоднішні є дефіцитні професії.

За період з початку 1991-93 років, робочий клас в Україні скоротився приблизно на 61%. Дефіцит робочих рук з часом не тільки не зменшується, а навіть зростає. Гайки крутить «стара гвардія», молодь на таку роботу не йде — через низькі зарплати і непрестижність.

Зараз брак цього ресурсу на ринку праці відображається у співвідношенні 1/3 (один робітник на три вакансії). А профтехосвіта відстає на 20 -30 років. Дуже часто керівники підприємств нарікають, що не можуть знайти і спеціалістів робітничих професій для сільського господарства.

Погіршення економічої ситуації останніми роками, звісно, спонукало багатьох людей виїжджати за кордон. За різними статистичними даними, станом на 2017 рік за кордоном живе та працює близько 7 мільйонів українців. Здебільшого їдуть на тимчасові заробітки, дехто їде на навчання, а хтось – назавжди разом з усією сім'єю.

Масово їдуть у Польщу Чехію, Італію, Угорщину та Німеччину водії, швачки, зварювальники, будівельники. Запрошують туди на роботу вантажників, пакувальників риби, м'яса, печива, шоколадок, одягу та представників інших різноробочих спеціальностей. Зарплату пропонують щонайменше 20 тисяч гривень на місяць.

Чому українці тікають на заробітки за кордон? Основний мотив такої міграції – якраз не безробіття, а низькі зарплати, тому що робота в Україні є, а от платять за неї дуже мало, – так стверджують експерти. У нас майже третина вакансій (26,8%), де пропонують мінімальну заробітну плату - 3 723 гривень.

За даними управління статистики, середня зарплата на Херсонщині становить 6,3 тисячі гривень, а в Горностаївському районі – найнижча в області – 5,1 тисяч гривень.

Чимало людей і з нашого району поїхали за кордон в пошуках роботи. З відомого мені оточення У Горностаївці знаю таких з десяток чоловік. Дехто повернувся і знову поїхав. За їхніми розповідями, робота, приміром, у Польщі – не лише заробляння коштів, а разом з тим – це важка праця. Українцям за кордоном платять погодинно.

Там здебільшого шестиденний робочий тиждень і наші співвітчизники працюють по 10-12 годин на добу. Бувають і нічні зміни. Є проблеми з харчуванням. Його іноді надає роботодавець, але здебільшого потрібно самому витрачатись на харчі. Через що українці там харчуються дуже скромно - один чоловік з Горностаївки розповів, що жив у Польщі лише на хлібові та воді, щоб зекономити кошти.

Чому їдуть за кордон? Тому, що ні в які рамки не вкладається, коли зарплати вистачає лише на те, аби оплатити комунальні послуги, придбати продукти, і, якщо пощастить, купити якусь річ на секонд-хенді. Сьогодні люди ні про що інше не думають, лише - як прожити на ті мізерні гроші.

Експерти прогнозують, що надалі можна очікувати збільшення міграційного потоку українців у західному напрямку з тієї простої причини, що українців там чекають і платять більше. Наприклад, у Польщі спостерігається найжорстокіший дефіцит кадрів, викликаний масовою трудовою міграцією поляків в багатші європейські країни.

І якщо Польща при цьому показує економічне зростання, то це значною мірою заслуга українських заробітчан, що заповнюють кадровий дефіцит їхньої країни. Головним стимулом служить те, що польські зарплати давно в рази перевищують наші й надалі зростають, а при цьому дефіцит кадрів не зменшується.

Чи є майбутнє у країни, населення якої масово виїжджає за кордон? - таке запитання чуємо все частіше. Якщо ж нічого не робити, щоб заповнити кадровий дефіцит у себе і пустити все на самоплив, то залишиться тільки варіант мігрантів.

Любов РУДЯ
Газета "Сільські новини"