Херсонщина: клопоти громади напередодні об'єднання

Херсонщина: клопоти громади напередодні об'єднання

Мешканці Дубівської сільської ради Горностаївського району Херсонщини сьогодні живуть в передчутті об'єднання в Костянтинівську територіальну громаду – 29 жовтня вже відбудуться вибори...

І тоді хто знає, як воно складеться: чи будуть кошти на владнання насущних проблем, чи може житимуть як у «приймах»? Тож сьогодні, знаючи ціну самостійності, намагаються використати кожну копійку, аби усунути хоча б частину проблем.

Зрозуміло, водночас всього не зробиш, бо вирішуєш одне, за цей час виходить з ладу інше, чи виникає нова проблема. Це – життя. Але те що найбільш дошкуляло, намагалися в Дубівській сільраді цього року привести до ладу. Зокрема полатати дороги та підготувати нове приміщення для фельдшерсько-акушерського пункту.

Сільська рада безпосередньо відає тільки комунальними дорогами - сільського значення. Тут роботи теж чимало, відповідно й коштів потрібно багато. Але ж хотілося б, аби й ті дороги, які ведуть від села до села були відремонтовані. Адже ними люди користуються чи не щодня, «вбиваючи» і транспорт, і нерви. А тут ще й Костянтинівка стане центром об'єднаної громади.

- Окрім того, що приводили до порядку дорожнє покриття вулиць у селі, ми завершили ремонтувати дорогу загального користування від Дубівки до Костянтинівки, якою вже неможливо було їздити, і саме на цю дорогу найбільше нарікають мешканці сіл, - розповідає Дубівський сільський голова Олексій Сікора. - Сільські ради, наша та Костянтинівська, виділили на ремонт цієї дороги зі своїх бюджетів по 200 тисяч гривень. Долучилося й підприємство «Фрідом Фарм Інтернешнл», додавши ще 100 тисяч гривень.

Щоб нормально відремонтувати згадану дорогу асфальтобетоном, спеціалісти говорять, потрібно понад 2 мільйони гривень. Звісно, такі кошти знайти у сільському бюджеті складно.

Тож, за словами сільського голови, порадившись із куратором з технадзору служби автодоріг області, ремонтували чим могли: забивали великі ями шлаком, зірвали асфальтоване покриття на території колишнього автогаража та використали його на латання ям, а зі сторони Костянтинівки ямковий ремонт зробили асфальтом.

Ще одна дорога не давала спокою – щебенева від Дубівки до Мелітопольської траси. Наразі вже її теж поремонтували: виконали грейдерування та підсипали щебенем. І тут знову ж таки значно підсобило транспортом та технікою підприємство «Фрідом Фарм Інтернешнл» та місцеві фермери Анатолій Боклах та Микола Чуча.

Декілька років поспіль у Дубівці не могли владнати проблему з фельдшерсько-акушерським пунктом – він перебував у приміщенні, яке потребувало капітального ремонту та значних коштів.

- Ми вирішили перенести сільський медичний заклад до адмінбудівлі, де розташована сільська рада, - говорить очільник дубівської громади. – Ще два роки тому підприємство «Фрідом Фарм» - наш постійний спонсор - на наше прохання замінило в тих кабінетах вікна та двері на металопластикові, постелили лінолеум. Тепер треба провести воду, обладнати каналізацію – тут ми сподіваємося знову на спонсорську допомогу «Фрідом Фарму».

А щоб повністю підготувати медичні кабінети, потрібно поміняти електропроводку та зробити капітальний ремон. Тож нині шукаємо спонсора, який би нам підсобив у цьому. Бюджетні кошти 600 тисяч гривень ми поки що залишаємо на обладнання нового водозабору, сподіваючись на співфінансування з інших бюджетів.

Ось такі клопоти сьогодні у дубівської сільської громади. І рішення вони шукають самостійно, виходячи зі свого бюджету. А після об'єднання вже матимуть один спільний бюджет ОТГ, буде й додаткова фінансова підтримка від держави. Щоб отримати щось на розвиток, потрібно буде конкурувати з іншими сільськими громадами, відстоювати інтереси мешканців свого села.

Людям тривожно, аби не стало гірше, адже, правду кажучи, багато регуляторних актів ще не прийнято, на конкретні питання, які турбують сільських мешканців, відповідей поки що немає.

А в кожного з них є життєві справи: довідки, лікарні, дитсадки, школи. Для людей існуюча адміністративно-територіальна система хоч і не надто комфортна, але проста і зрозуміла: село - сільрада - район - область. А як буде далі – поки що незрозуміло.

Тим не менше, об'єднавшись, громади мають скористатися наданими їм преференціями та можливостями для свого економічного розвитку.

Любов РУДЯ