Україна залишається державою з найменшим водозабезпеченням в Європі

Україна залишається державою з найменшим водозабезпеченням в Європі

В Україні на одного мешканця припадає 1 тисяча кубічних метрів місцевих ресурсів річкового стоку, тоді як у Європі - в середньому близько 5 тисяч кубічних метрів. Негайне збереження, постійна охорона та поетапне відновлення водних ресурсів визначено серед основних засад державної екологічної політики України до 2020 року.

Про це йшлося під час розширеного засідання колегії Дніпровської екологічної прокуратури, яке відбулось, 11 червня, під головуванням Дніпровського екологічного прокурора Олександра Галкіна, повідомляє прес-служба відомства.

У першій частині заходу розглянуто питання стану додержання законодавства про охорону водних ресурсів річки Дніпро, її водосховищ та Дніпровсько-Бузького лиману. В обговоренні взяли участь керівники структурних підрозділів апарату прокуратури, підпорядкованих прокуратур, голови та заступники голів обласних державних адміністрацій, керівники підвідомчих Державному агентству водних ресурсів України організацій, начальники обласних державних екологічних інспекцій, по території управління яких протікає Дніпро.

Особливо актуальним є питання комплексного використання водних ресурсів Дніпровського басейну, які становлять близько 80% від усіх в країні.

Дніпровською водою забезпечується дві третини території нашої держави та близько 30 мільйонів громадян, у басейні річки розташовано понад 70% промислового і аграрного потенціалу України.

За словами Дніпровського екологічного прокурора, охорона Дніпра є загальнодержавною проблемою і наш обов'язок – забезпечити раціональне використання його природних багатств.

«За результатами проведених органами Дніпровської екологічної прокуратури перевірок упродовж минулого та поточного років порушено 7 кримінальних справ та розпочато 4 кримінальні провадження. За документами прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 134 посадові особи, майже половина з них – працівники органів державного контролю, відшкодовано понад 1,3 млн грн. За позовами прокурорів розглядаються справи про відшкодування ще 31,5 млн грн завданих водним ресурсам збитків, з яких вже задоволено на суму 13 млн грн.», - поінформував присутніх Олександр Галкін.

Прокурор звернувся до присутніх керівників відомств про необхідність активізації діяльності, спрямованої на запобігання порушенням у сфері охорони та використання водних ресурсів, та повноти застосування повноважень з метою їх усунення.

Другим питанням, обговореним засіданням колегії, став стан законності та прокурорського нагляду за додержанням земельного законодавства в прибережно-захисних смугах р. Дніпро, її водосховищ та Дніпровсько-Бузького лиману.

Визначальну роль в забезпеченні сталого балансу екосистеми басейну річки Дніпро відіграють і прибережні захисні смуги. Зазначені буферні зони є тим останнім захистом головної водної артерії країни від колосального антропогенного навантаження.

Олександр Галкін звернув увагу на те, що забудова прибережних захисних смуг, підвищення зарегульованості русла ріки становить небезпеку для подальшої долі Дніпра, призводить до його забруднення та виснаження, знищує унікальні природні комплекси.

«Саме тому, одним з головних завдань державних органів влади, правоохоронних органів та прокуратури є забезпечення дотримання режиму використання земель прибережно-захисних смуг у відповідності до вимог чинного земельного та природоохоронного законодавства», - зазначив прокурор.

За наслідками розгляду зазначених питань прийнято рішення про активізацію діяльності на даних напрямах, заплановано ряд організаційних та практичних заходів.