«Зелений агресор» знову атакує Каховку

«Повідомляють, що днями будуть заморозки». «Ур-ра!». Так можуть реагувати на несприятливий прогноз тільки люди з алергією на амброзію. 

Адже, прихід холодів означає, що загине рослина, через яку вони не можуть носа поткнути на вулицю. Бо ж агресивний пилок амброзії позбавляє вразливих людей можливості не просто вести звичний спосіб життя, а вийти на вулицю. «Душить, аж до нападів бронхіальної астми», — нарікають алергіки.

З серпня до кінця жовтня цвіте амброзія полинолиста. Пустирі, недобудови та навіть повні містянами вулиці Каховки суцільно поросли амброзією. Необізнаним людям здається, що це дрібна проблема. Та тим, хто «не товаришує» з небезпечною рослиною, доводиться навіть виїжджати на цей час з міста, аж поки перецвіте.

Екологи б'ють на сполох: сьогодні амброзією в Україні, за офіційними даними, засмічено 2000000 га землі, неофіційна статистика ще більш сумна.

Чи знаєте ви достеменно, наскільки небезпечна ця рослина для людини та шкідлива для навколишнього середовища? Вона — справжній «зелений агресор». Тільки замисліться, полинолиста амброзія — це однорічний злісний карантинний бур'ян заввишки 20 — 180 (250) см з міцною кореневою системою, яка проникає в грунт до 4 метрів, зневоднюючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектара землі до 2 тисяч тонн води.

Росте в посівах різних культурних рослин, обабіч шляхів, біля будинків та смітників, на пустирях, старих кладовищах, відвалах різних порід, залізничних насипах, у місцях, де порушений грунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобуди) або завезено новий грунт з інших місць, у долинах річок тощо. Захоплює погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони.

Діапазон пристосування цієї рослини дуже великий, а людина своєю недбалістю та безгосподарністю створює найсприятливіші умови для інтенсивного її розмноження.

Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні-вересні, легко обсипається, засмічуючи грунт. Одна добре розвинута рослина може дати до 100 тисяч зернят. Схожість зберігає до 10-15 років, при сприятливих умовах — до 30-50 років. У кінці квітня – на початку травня насіння дружно проростає.

Під час цвітіння, яке триває з середини серпня до кінця жовтня, ця рослина дуже небезпечна: пилок викликає у людей алергію (підвищення температури, сльозотеча, кон'юнктивіт, погіршення зору, може викликати навіть набряк легенів), медики називають це амброзійним полінозом або сінною пропасницею. Слід додати, що особливо страждають астматики, у яких від пилку амброзії загострюються приступи бронхіальної астми.

Міністерство охорони здоров'я повідомляє: близько третини населення України потерпає від алергії! Ефективних ліків поки що не існує. Єдиний вихід — триматися подалі від амброзії полинолистої, поки вона квітує. Дуже доречна порада... Але...

Якщо ви думаєте, що Каховка не ввійшла до тривожних статистичних всеукраїнських даних, то глибоко помиляєтесь. Пройдіться поміж будинками в центрі міста. Загляньте на його околиці. Там на вас чатують цілі плантації некошеного і неляканого людьми бур'яну... Він скрізь. Він «полює» на наше з вами здоров'я.

Шкідлива ця рослина не тільки для здоров'я людей, а й для матінки-землі. Амброзія – виснажує багатство нашого краю – поля. Для росту амброзія потребує багато вологи, що майже вдвічі перевищує потребу в ній культурних злаків. Тож висушує й виснажує ґрунти, значно знижує урожай сільськогосподарських культур. Розвиваючи велику надземну масу, вона здатна витісняти й пригнічувати бур'яни й культурні рослини, особливо гравілат, вероніку, злаки, подорожник, ромашку, череду.

Поки не пізно, треба оголосити війну амброзії і викорінити цей небезпечний та агресивний бур'ян, очистивши територію міста від її царювання всі гуртом — громада, підприємства та організації, органи місцевої влади, санепідемслужба та квартальні комітети. Адже порятунок потопаючих справа лише їх рук, сподіватись на когось – не варто. Не боротися з нею теж не можна. Знищити амброзію — нагальна необхідність, тим паче, що засоби для цього існують: від примітивного виполювання вручну до хімічних та агротехнічних методів.

Редакція «Каховської зорі» пропонує розпочати загальноміську акцію «Амброзії в Каховці не місце!». Кожен може взяти у ній участь, навівши лад біля свого обійстя, організації чи підприємства.

Для тих, кому правила благоустрою міста не надто цікаві, будьте готові сплатити штраф і поповнити місцевий бюджет. Адже там, де є амброзія, не може бути місця байдужості.

Наостанок корисна інформація для тих, хто готовий вийти на шлях боротьби із амброзією: скошування — ненадійний метод, бо викликає галуження рослини від стебла, що, навпаки збільшує кількість насіння. Цей метод ефективний лише за умови, якщо скошувати на висоті 2-3 сантиметри (нижче немає бруньок росту), це в основному знищить карантинного шкідника.

Але краще виривати з корінням із наступним спалюванням або ж можливий варіант більш екологічного способу — знищувати агротехнічним методом, відтак висіяти на цих ділянках багаторічні низькорослі трави.

Олександра МІШИНА
"Каховська Зоря"